Senatorowie za bezpośrednim egzekwowaniem orzeczeń sądów w UE
Ułatwienie egzekwowania orzeczeń sądów UE w Polsce i polskich sądów w Unii Europejskiej jest celem nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, którą w środę bez poprawek zaakceptował Senat. Chodzi o orzeczenia w sprawach cywilnych i handlowych.
Nowelizację Kodeksu senatorowie przyjęli jednogłośnie.
Zakłada ona m.in., że orzeczenia w sprawach cywilnych i handlowych wydane przez sądy innych państw członkowskich Unii Europejskiej, a także ugody sądowe i dokumenty urzędowe z tych państw, będą mogły być egzekwowane w Polsce - bez konieczności uzyskania klauzuli wykonalności. Te same zasady mają dotyczyć polskich orzeczeń, które będą wykonywane w innych państwach członkowskich UE. Nowe przepisy mają więc wprowadzić tzw. system automatycznej wykonalności.
Na mocy nowelizacji w części K.p.c. dotyczącej przepisów z zakresu międzynarodowego postępowania cywilnego ma pojawić się nowa księga zatytułowana: "Uznanie i wykonanie niektórych orzeczeń sądów państw członkowskich Unii Europejskiej oraz pochodzących z tych państw ugód i dokumentów urzędowych".
Nowe rozwiązania mają ułatwić też uznawanie i wykonywanie tzw. środków ochrony orzeczonych w sprawach cywilnych. W praktyce dotyczy to przestrzegania np. zakazu przebywania w miejscu zamieszkania poszkodowanego. W myśl nowelizacji poszkodowany na terytorium całej Unii Europejskiej będzie zatem korzystał z prawa do skutecznej ochrony.
Nowelizacja ma także zmienić niektóre z zapisów ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.
Nowelizacja trafi teraz do prezydenta. Nowe rozwiązania mają obowiązywać od 10 stycznia 2015 r. Wówczas wchodzą bowiem w życie unijne dyrektywy, do których nowelizacja dostosowuje polskie prawo.