Seria nowych statków dla PŻM powstaje w Chinach

W chińskiej stoczni Yangfan zwodowano w poniedziałek nowy statek dla Polskiej Żeglugi Morskiej. M/s "Armia Krajowa" to pierwsza jednostka z nowego programu inwestycyjnego armatora, w którym powstanie łącznie 18 masowców wartych ponad 400 mln USD.

Armator zamierza poszerzać swą flotę o nowe statki w latach 2015-20. Stocznia Yangfan, znajdująca się 350 km na południe od Szanghaju, zbuduje dla PŻM 12 jednostek z tej serii, i będą one przekazywane armatorowi w odstępach około sześciotygodniowych.

Pozostałe sześć powstanie także w Chinach, w stoczni Yangzijiang. Będą to statki typu jeziorowiec, czyli takie, które będą przystosowane do żeglugi na Wielkich Jeziorach Amerykańskich.

Nowy statek PŻM to klasyczny masowiec - jednostka przystosowana do przewozu takich ładunków jak zboża, węgiel czy ruda żelaza. Jednostka ma długość ok. 190 metrów i nośność 38,5 tys. DWT - poinformował PAP doradca dyrektora naczelnego PŻM Krzysztof Gogol.

Statek ma podwójne poszycie oraz pięć ładowni typu "box" o szerokich lukach ładunkowych. Wyposażony jest w cztery dźwigi ładunkowe wraz z chwytakami do ładunków sypkich.

Odbiór wyposażonej już "Armii Krajowej" planowany jest na początek przyszłego roku. Wówczas również odbędzie się chrzest masowca.

Statki te są rozwinięciem, dobrze się sprawdzających we flocie PŻM, jednostek 38 tys. DWT typu "Kujawy", ale będą bardziej ekonomiczne w kwestii zużycia paliwa. Będą wyposażone w nowocześniejsze silniki główne, kształt ich kadłuba został zoptymalizowany, na rufie zainstalowano naprowadzające płetwy przedśrubowe - wylicza Gogol.

"Armia Krajowa" została zbudowana według projektu znanej fińskiej firmy Deltamarin. Oryginalny projekt został jednak nieco zmodyfikowany przez techników polskiego armatora, w celu dostosowania niektórych rozwiązań do oczekiwań służb eksploatacyjnych i technicznych PŻM - podkreśla.

Nazwa statku jest nawiązaniem do serii tzw. duńskich panamaksów, czyli największych statów, które mogą przepłynąć przez Kanał Panamski, a które były wybudowane dla PŻM na początku lat 90. i zostały wycofane z eksploatacji w ostatnich latach.

Kolejne z serii będą nosić imiona : "Szare Szeregi", "Legiony Polskie" i "Solidarność".

Państwowe przedsiębiorstwo PŻM jest największym polskim armatorem, posiadającym łącznie w grupie kapitałowej 61 statków. Na ich pokładach pracuje około 2,5 tys. marynarzy.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)