Trwa ładowanie...
inwestor
15-10-2007 09:00

Setki projektów przy żałosnym budżecie

Do września PAIIZ ściągnął tylu inwestorów, ilu przez cały ubiegły rok. Mogłoby być lepiej, gdyby nie politycy.

Setki projektów przy żałosnym budżecieŹródło: Dziennik Łódzki
d2eho50
d2eho50

179 projektów inwestycyjnych obsługiwała pod koniec września Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ). To 65 więcej niż na koniec 2006 r. W trzy kwartały PAIIZ zamknęła tyle projektów, ile w całym 2006 r.

Usługi i motoryzacja

Najwięcej inwestycji jest związanych z centrami usług.
_ Najwięcej firm chce otwierać taką działalność w Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu i Warszawie, ale pokazujemy im także Toruń, Bydgoszcz czy Szczecin _ — mówi Wojciech Szelągowski, wiceprezes PAIIZ.

Drugi pod względem liczby projektów sektor to motoryzacja.
_ To głównie producenci komponentów. Nie mamy tu, niestety, projektu na przykład Mitsubishi za 1 mld EUR. Jednak Polska już jest ważnym zapleczem poddostawców sektora motoryzacyjnego _ — twierdzi wiceprezes agencji.

W PAIIZ pracy jest tyle, że agencja szuka pracowników do departamentu inwestycji.
_ Chodzi o project managerów, którzy będą współpracować z inwestorami. Oferujemy bardzo międzynarodowe środowisko pracy i wiele wyzwań _ — zapewnia Wojciech Szelągowski.

d2eho50

Teoria spisku

Dane z PAIIZ, która przyciąga do Polski 10 proc. bezpośrednich inwestycji zagranicznych, napawają optymizmem. Może uda się powtórzyć albo nawet pobić ubiegłoroczny rekord 15 mld EUR? Złe sygnały i ostrzeżenia napływają ze wszystkich stron (patrz: ramka). Przedstawiciele PAIIZ uspokajają: nie zależy nam na tanich i niewykwalifikowanych miejscach pracy, chcemy ściągać inwestycje w centra usług, badawczo-rozwojowe i takie, które spowodują, że niełatwo będzie się z Polski przenieść.

_ Nie zgadzam się na używanie słowa zagrożenie, to po prostu naturalna ewolucja gospodarcza. Hiszpania miała nieprzerwany wzrost gospodarczy przez 15 lat, Irlandia „napełniała” gospodarkę przez 20, a w Polsce jak zwykle wszyscy są niezadowoleni i po kilku latach wzrostu przewidują katastrofę _ — mówi Sebastian Mikosz, były wiceprezes PAIIZ, obecnie ekspert Deloitte.

Polityk, a nie wie

Nie można jednak spocząć na laurach.
_ Jestem oburzony, że od kilkunastu lat państwo nie jest w stanie nic dla PAIIZ zrobić. Mam pretensję do posłów, że nie przygotowali ustawy o agencji. Na CBA jest pół miliarda złotych, na IPN kilkaset milionów, a PAIIZ dostaje 13,5 mln _ — uważa Sebastian Mikosz.

Politycy nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważne są inwestycje. Chętnie wkopują kamienie węgielne, przecinają wstęgi i fotografują się z prezesami wielkich koncernów, nie zważając na to, co z tego wyniknie.

_ Przeanalizowałem exposé pięciu ostatnich premierów i ani jeden wprost nie powiedział, że aby utrzymać tempo wzrostu gospodarczego, trzeba przyciągać inwestycje. Nie przeceniam jednak roli PAIIZ, bo to wysepka na oceanie potrzeb _ — mówi Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich.

Małgorzata Grzegorczyk

d2eho50
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2eho50