SG WP: 3,5 tys. żołnierzy walczy z powodzią - godz. 15 (komunikat)

...

07.06. Warszawa - SG WP informuje:

Rośnie zaangażowanie wojska w walce z powodzią. Aktualnie w akcji przeciwpowodziowej na terenie 12 województw w dorzeczach Wisły i Odry zaangażowanych jest ok. 3,5 tysiąca żołnierzy. Wydzielone do akcji pododdziały wspiera 9 śmigłowców transportowych, 25 pływających transporterów, ok. 140 pojazdów terenowych i sprzęt inżynieryjny (łodzie przeprawowe, pompy, agregaty).

Główne siły, prawie 2,5 tysiąca żołnierzy są zaangażowane w dorzeczu Wisły na terenie województw: mazowieckiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, małopolskiego i lubelskiego.

Żołnierze funkcjonują całodobowo, wspierając działania służb ratowniczych polegające m.in. na uszczelnianiu i umacnianiu wałów, budowaniu tymczasowych zapór w najbardziej zagrożonych rejonach czy ewakuacji ludności z zagrożonych rejonów.

Na kierunku Wisły w gotowości do natychmiastowego uruchomienia w przypadku pojawienia się nowych zagrożeń pozostaje odwód ok. 1400 żołnierzy ze sprzętem.

Wojsko kontynuuje także trwającą od ponad tygodnia akcję dostaw wojskowej żywności, koców, materacy, pościeli, ubrań i środków higieny dla poszkodowanych w powodzi gmin. Do tej pory wojsko przekazało władzom samorządowym prawie 260 ton żywności, 160 tys. sztuk koców, pościeli i ubrań i ok. 3 ton środków higieny.

W gminie Połaniec grupa 6 psychologów wojskowych rozpoczęła działalność profilaktyczną z osobami poszkodowanymi przez powódź.

Wojska chemiczne kontynuują odkażanie obiektów na terenie kilku gmin, które wcześniej ucierpiały w powodzi. Aktualnie grupa ok. 50 żołnierzy z 5 batalionu chemicznego w Tarnowskich Górach prowadzi odkażanie w gminach Szczurowa, Wietrzychowice i Bieruń. Wcześniej chemicy wykonali podobne zabiegi w gminach Gdów i Czechowice - Dziedzice, umożliwiając powodzianom bezpieczny powrót do domów, szkół, biur i urzędów.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ sdd/

Źródło artykułu:PAP
wojskopogodapowódź

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)