SG WP ws. artykułu w "Dzienniku Gazecie Prawnej" (komunikat)

...

04.01. Warszawa - Sztab Generalny WP informuje:

W wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej" z dnia 4 stycznia 2011 r. zamieszczono artykuł pt. "Armia bez 7 tys. ochotników", w którym znalazło się kilka nieścisłych i nieprawdziwych informacji. Już w samym tytule autor manipuluje liczbą ochotników, którzy powinni w jego opinii zgłosić się do podpisania kontraktu do Narodowych Sił Rezerwowych (NSR), wskazując jako główną przyczynę brak wynagrodzenia.

To świadczy nie tylko o niezapoznaniu się z publikowanymi przez organy administracji wojskowej materiałami na temat NSR, ale przede wszystkim o nierzetelności przekazu kierowanego przez autora do opinii publicznej. Napływ wymaganej liczby ochotników do NSR o pożądanych przez wojsko kwalifikacjach i predyspozycjach jest wsparty systemem zachęt oraz uprawnień. Nie wolno tym samym warunkować przyjęcia do służby w ramach NSR wyłącznie faktem zgłoszenia się do Wojskowej Komendy Uzupełnień i to przy roszczeniowym podejściu, które tak promuje autor, a bez respektu dla przyjętych kryteriów.

W trakcie naboru z żelazną konsekwencją stosowana jest zasada przyjmowania najlepszych kandydatów, którzy świadomie postrzegają swoją przyszłość. Oczekiwani są kandydaci, którzy podjęcie wyzwania służby wojskowej w ramach NSR traktują jako zyskanie ważnego atutu i stanie się atrakcyjnym kandydatem do służby czynnej. Żołnierz rezerwy, legitymujący się posiadanym stażem oraz zdobytym doświadczeniem i umiejętnościami w służbie w NSR, będzie z pewnością w sposób priorytetowy traktowany przez dowódców jednostek wojskowych przy naborze do służby zawodowej.

Nieprawdą jest, że generał Mieczysław Cieniuch mówi o tak zorganizowanym procesie naboru jako kompromitacji. Tak jak nieprawdą jest fakt zwrócenia się przez szefa Sztabu Generalnego WP do ministra obrony narodowej z propozycją nowelizacji przepisów, które przewidywałyby gratyfikację dla wstępujących do NSR, co jakoby ustalił autor. Redaktor Artur Radwan nie rozmawiał z generałem Mieczysławem Cieniuchem i przez to nie ma żadnej wiedzy na temat tego, co szef Sztabu Generalnego WP mówi i robi w obszarze naboru do Narodowych Sił Rezerwowych.

Do chwili obecnej nadano ponad 3 tys. przydziałów kryzysowych żołnierzom NSR. Blisko 1600 kolejnych wniosków znajduje się w fazie przygotowawczej. Nie można także nie wspomnieć o ponad 4,5 tys. elewów służby przygotowawczej, którym stworzono warunki odbycia przeszkolenia wojskowego na poziomie podstawowym i specjalistycznym, nabycia statusu żołnierza rezerwy, a tym samym spełnienia podstawowego kryterium dla złożenia wniosku o podpisanie kontraktu NSR.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
mediawojskokomunikat

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)