Trwa ładowanie...

Sienkiewicz: decyzja HP przesuwa nas z Europy Wschodniej do Zachodniej

Szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz ocenił, że czeka nas "przełomowy moment", bo globalny koncern HP ma w środę przyznać, że stosował w Polsce praktyki korupcyjne. To przesuwa nas z Europy Wschodniej do Zachodniej - powiedział.

Sienkiewicz: decyzja HP przesuwa nas z Europy Wschodniej do ZachodniejŹródło: AFP, fot: JEAN-PIERRE CLATOT
d3mz2yj
d3mz2yj

W środowym wywiadzie w radiowej Jedynce Sienkiewicz potwierdził wiadomość "Dziennika Gazety Prawnej", według którego koncern informatyczny HP przyzna się do praktyk korupcyjnych, a także braku właściwego nadzoru nad pracą jego polskiej filii. Gazeta pisze, że to rezultat e-afery wyjaśnianej przez CBA we współpracy z amerykańskim FBI.

Koncern ma w środę wydać specjalne oświadczenie, które jest elementem ugody z amerykańską komisją giełd i papierów wartościowych, w którym przyzna się do korupcji, a ws. oddziału w Polsce - do braku właściwego nadzoru nad nim. Rozważane ma być nawet rozwiązanie polskiego oddziału firmy i stworzenie filii o kompetencjach sprzedażowych, bez większych inwestycji.

- To jest przełomowy moment w Polsce, bo dzisiaj wielki międzynarodowy koncern przyznaje się do tego, że działał korupcyjnie w Polsce. Że to nie jakiś funkcjonariusz jakiegoś ministerstwa jest odpowiedzialny za infoaferę sprzed wielu lat, tylko wielki międzynarodowy koncern, bez którego ta infoafera i korupcja nie byłaby możliwa - podkreślił minister. Jak dodał, spodziewa się, że oświadczenie HP "to nie koniec, a początek" całej sprawy.

- To przesuwa Polskę z Europy Wschodniej do Zachodniej. Problem korupcji w Polsce to nie jest problem urzędników - bo każdy człowiek ma punkt przełamania, pewną słabość, którą można wykorzystać. To także problem biznesu - mówił Sienkiewicz.

d3mz2yj

- Gdyby nie było tych, co dają, nie byłoby tych, co biorą? - pytał dziennikarz. - Dokładnie tak - odpowiedział minister.

Szef MSW podkreślił, że decyzja koncernu "nie jest przypadkiem", bo finał w postaci spodziewanego oświadczenia HP jest możliwy dzięki współpracy polskiego CBA z amerykańskim FBI, co zaowocowało dostarczeniem stronie amerykańskiej materiałów dowodowych.

- Korupcja międzynarodowych koncernów dokonywana w Polsce będzie kosztowała międzynarodowe koncerny coraz więcej - i to jest polityka tego rządu i dzisiejszy dzień jest tego dowodem - zakończył Sienkiewicz.

Od 2011 r. CBA prowadzi czynności śledcze w postępowaniu Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie ws. nieprawidłowości w przetargach z lat 2007-2010 na zakup sprzętu i usług teleinformatycznych przez Centrum Projektów i Usług Informatycznych b. MSWiA i Komendy Głównej Policji. W październiku 2011 r. zatrzymano b. dyrektora CPI Andrzeja M., jego żonę oraz szefa jednej z firm Janusza J., podejrzanego o wręczenie łapówki za wygraną w przetargu dotyczącym informatyzacji. Dotychczas zarzuty usłyszało 38 osób.

d3mz2yj

W listopadzie 2013 r. prokuratura postawiła zarzuty 22 osobom, wśród nich b. wiceszefowi MSWiA Witoldowi D., wiceszefowi GUS, urzędniczce z MSZ i przedstawicielom firm informatycznych. Trzy osoby aresztowano. W toku postępowania zebrano też dowody przestępstw związanych z zamówieniami także w innych instytucjach, w tym MSZ i GUS.

Pod koniec 2013 r. prokurator generalny Andrzej Seremet mówił, że sprawę bada dziesięcioosobowy zespół, w którego skład wchodzi trzech prokuratorów i siedmiu oficerów CBA. Zespół ten zamierzał sprawdzić 127 kontraktów. Funkcjonariusze CBA byli w USA, aby zabezpieczyć informacje z tamtejszych serwerów - maile między koncernami informatycznymi a polskimi urzędnikami.

d3mz2yj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mz2yj