Siła złotego względem głównych walut

Wczoraj notowania polskiego złotego były w dużej mierze uwarunkowane tym, co działo się na rynkach walutowych na świecie. Warto jednak zaznaczyć, że wtorek nie obfitował w dane makro.

Jednym z ważniejszych odczytów były wczoraj dane dotyczące produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii. Okazały się one gorsze od oczekiwań, co zaszkodziło brytyjskiemu funtowi i przyczyniło się do kontynuacji jego przeceny także względem złotego. Kurs GBP/PLN, dla którego rejon 4,73-4,74 to techniczne wsparcie, wczoraj zszedł w ciągu dnia nawet poniżej poziomu 4,71. Była to najniższa wartość kursu od 25 lutego, kiedy to w ciągu dnia wartość GBP/PLN zeszła poniżej 4,70. Niemniej jednak, w kolejnych godzinach kurs funta względem złotego odrobił wcześniejsze straty i zakończył sesję powyżej 4,73. Dzisiaj również kurs ten porusza się powyżej tej bariery, tkwiąc w pewnym marazmie. Istnieje jednak duża szansa na to, że spadek wartości brytyjskiej waluty będzie kontynuowany na rynkach światowych, co może spychać także kurs GBP/PLN systematycznie w dół.

Polska waluta jest dzisiaj rano silna względem euro oraz dolara. Mimo że znaczny spadek poziomu stóp procentowych sprzyjał osłabieniu złotego, to jednak z tym ruchem RPP wiążą się oczekiwania dotyczące polepszenia się sytuacji w polskiej gospodarce, co jest czynnikiem podbudowującym wartość polskiej waluty. Wczoraj późnym wieczorem na prawdopodobne dobre konsekwencje obniżki stóp dla gospodarki Polski wskazała w wypowiedzi Elżbieta Chojna-Duch, członek RPP. Chojna-Duch zaznacza jednak także, że obecnie sytuacja jest niepewna i RPP daje sobie miesiąc-dwa na obserwację efektów ostatniej obniżki stóp.

Zgodnie z oczekiwaniami, nieudana próba dotarcia wartości kursu USD/PLN do poziomu 3,20 doprowadziła do odwrotu kupujących z tego rynku i zwrócenia się wartości tej pary walutowej na południe. Obecnie ważnym technicznym wsparciem są okolice 3,16, a kolejnym – poziom 3,15. Dzisiaj rano stronę podażową na wykresie USD/PLN wspiera także osłabianie się dolara względem euro.

Strona podażowa pokazała swoją siłę także na wykresie EUR/PLN. Zgodnie z oczekiwaniami, wyjście kursu ponad poziom 4,14 było krótkotrwałe, a notowania tej pary walutowej powróciły do trwającej w ostatnich tygodniach tendencji spadkowej. Poziom 4,14 pozostaje najbliższym technicznym oporem, natomiast najbliższą barierą dla podaży jest rejon 4,12.

Dzisiaj kalendarz makro jest praktycznie pusty, jeśli chodzi o Polskę, jednak warto śledzić dane makro z eurolandu i USA. W strefie euro pojawią się dane dotyczące produkcji przemysłowej za styczeń, a w USA – m.in. dane dotyczące sprzedaży detalicznej za luty. Informacje te mogą istotnie wpłynąć na wartość kursu EUR/USD, a więc pośrednio także na notowania tych walut względem polskiego złotego.

Dorota Sierakowska
analityk
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |

Źródło artykułu:Dom Maklerski BOŚ
walutynotowania walutkomentarz walutowy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)