Silne spadki w Hong Kongu

Mimo dobrego piątkowego zamknięcia w USA, indeksy w Europie nie radzą sobie za dobrze. Inwestorom może ciążyć spadek indeksów w Hong Kongu, gdzie trwają silne protesty przeciwko antydemokratycznym rozwiązaniom chińskich władz.

Silne spadki w Hong Kongu
Źródło zdjęć: © AFP | Philippe Lopez

Silny spadek w czasie czwartkowej sesji w USA spowodowany był wyprzedażą aktywów jednego z funduszy hedgingowych. Fundusz BlueCrest Capital Management (największy hedge fund pochodzący z Europy) zwolnił kilku traderów amerykańskiego rynku akcji i od razu zaczął likwidowanie ich aktualnych pozycji. W związku z tym, że w dużej mierze były to spółki technologiczne, to ich dotknęła najmocniej wczorajsza przecena.

Piątkowa sesja przyniosła duża poprawę nastrojów i ostatnią sesję w mijającym tygodniu zakończyliśmy silnymi wzrostami. W czasie weekendu pojawiły się kolejne spekulacje, które mówią, że to Narodowy Bank Szwajcarii mógł stać za tym ruchem. SNB trzyma 16% swoich rezerw walutowych w różnego rodzaju equity i ma ulokowane około 30 mld USD w amerykańskich spółkach. Bardzo możliwe, że sprzedaż części udziałów przez SNB celem transferu kapitału do Europy doprowadziła do wspomnianej wyprzedaży. W czasie dzisiejszej sesji inwestorzy w Stanach powinni jednak ponownie kupować akcje co przełoży się na kontynuację piątkowego odbicia.

Na giełdach w Azji mieszane nastroje. href="http://finanse.wp.pl/isin,NIKKEI225,notowania-podsumowanie.html">Nikkei225Nikkei225 (Zobacz zmiany wskaźnika») zakończył notowania +0,5% wzrostem, natomiast indeks chińskich spółek notowanych na giełdzie w Hong Kongu spadł aż -1,73% poniżej piątkowego zamknięcia. Tak silny spadek ma związek z prodemokratycznymi zamieszkami w Hong Kongu, które trwają od piątkowego wieczoru czasu lokalnego. Protestujący sprzeciwiają się narzuconym przez Pekin zasadom wyboru szefa lokalnych władz. W celu rozpędzenia tłumu policja użyła gazu pieprzowego i 36 osób zostało rannych. Protestujący domagają się też podjęcia publicznych konsultacji na temat demokratycznych reform w kraju, który od 1997 r. jest pod władzą Chin (wcześniej podlegał władzom w Wielkiej Brytanii).

Na GPW po dosyć dobrym otwarciu, notowania indeksu dwudziestu największych spółek, ponownie zaczęły spadać i obecnie znajdują się w okolicy 2490 pkt. W Europie główne indeksy tracą, dlatego też trudno oczekiwać, żeby w Warszawie było odwrotnie. Wśród komponentów href="http://finanse.wp.pl/isin,PL9999999987,notowania-podsumowanie.html">WIG20WIG20 (Zobacz notowania indeksu ») najlepiej radzą sobie href="http://finanse.wp.pl/isin,PLPPAB000011,notowania-podsumowanie.html">BNP Paribas PolskaBNP Paribas Polska (Zobacz notowania spółki »), OrangePL oraz Pekao. Po przeciwnej stronie rynku znajdują się natomiast KGHM, PGE oraz PGNiG.

Łukasz Banach
Młodszy Analityk Rynków Finansowych
XTB

hongkongkomentarz giełdowygiełda

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)