Silne umocnienie złotego do dolara, czekamy na dane z Chin
Dzisiejsza sesja na rynkach finansowych stoi pod znakiem osłabiania się dolara. Stan ten trwa od ogłoszonego wczoraj porozumienia w USA, a przyspieszenie wyprzedaży dolara nastąpiło po tym jak chińska agencja ratingowa Dagong Global Credit Rating obniżyła rating Stanów Zjednoczonych do poziomu "A-" ze wcześniejszego "A". Dolar osłabia się znacząco względem euro, funta, jena, dolara australijskiego oraz do złotego. Dodatkowo wzrostom na EURUSD sprzyjają także informacje z Niemiec, gdzie najprawdopodobniej dojdzie ponownie do powstania dużej koalicji CDU/CSU - SPD.
Z polskiej gospodarki poznaliśmy dziś dane o produkcji przemysłowej, które okazały się lekko gorsze od rynkowych oczekiwań. W stosunku rocznym dynamika wzrostu wyniosła 6,2% r/r, podczas gdy rynkowy konsensus kształtował się na poziomie 7,1%. W polskiej gospodarce ożywienie jest jak najbardziej widoczne, ale trudno oczekiwać patrząc na sytuację w Zachodniej Europie by jego tempo było bardzo mocne.
Jutro najważniejszymi figurami w kalendarzu będą dane z Chin. To właśnie odczyt PKB za III kwartał oraz publikacja produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej za wrzesień (godz. 04:00 polskiego czasu) w Państwie Środka mogą mieć spory wpływ na wahania na rynkach finansowych, w tym także potencjalnie na złotego.
O godz. 18:15 para USDPLN był na poziomie 3,0494, EURPLN na 4,1662 zaś CHFPLN na 3,3772.
Dział Analiz XTB
| Przedstawione w powyższym opracowaniu treści , sporządzone z najwyższą starannością i według najlepszej wiedzy autora, mają charakter wyłącznie informacyjny. Nie stanowią one porady inwestycyjnej, ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Dom Maklerski X-Trade Brokers S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych danych, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Transakcje na instrumentach inwestycyjnych, w szczególności instrumentach wykorzystujących dźwignię finansową zawsze związane są z ryzykiem i mogą w efekcie przynieść zyski oraz straty, przekraczające zaangażowany przez inwestora kapitał początkowy. |
| --- |