Silniejszy PLN może obniżyć w najbliższych m‑cach CPI o 0,6‑0,8 pkt. proc. - BRE (opinia)

08.02. Warszawa (PAP) - Ostatnie umocnienie złotego może w najbliższych miesiącach prowadzić do obniżenia wskaźnika inflacji o 0,6-0,8 pkt proc., co może złagodzić jastrzębie...

08.02. Warszawa (PAP) - Ostatnie umocnienie złotego może w najbliższych miesiącach prowadzić do obniżenia wskaźnika inflacji o 0,6-0,8 pkt proc., co może złagodzić jastrzębie nastroje RPP - prognozują ekonomiści BRE. Ich zdaniem stopy procentowe będą stabilne co najmniej do połowy roku, a w kolejnych kwartałach dynamika PKB będzie się powoli obniżała.

"Prawie dziesięcioprocentowe, licząc od początku roku, umocnienie złotego znacząco zwiększa restrykcyjność polityki monetarnej. Umocnienie to może w najbliższych miesiącach prowadzić do obniżenia wskaźnika inflacji nawet o 0,6-0,8 pkt proc., gdyż skutki ostatniej deprecjacji i obecnej aprecjacji się nakładają" - napisano w lutowym raporcie.

"Zachowanie kursu złotego może istotnie wpłynąć na nastroje w samej Radzie, jako, że wyraźnie wydaje się odbiegać od konsensusu i obaw prezentowanych jeszcze niedawno przez członków Rady (słaby złoty wydawał się być problemem numer jeden dla tego gremium). Wśród czynników mogących ostudzić pro podwyżkowe zapędy RPP może znaleźć się również struktura wzrostu gospodarczego z mocno hamującą konsumpcją prywatną i publiczną oraz realizujące się zacieśnienie fiskalne" - dodano.

Zdaniem BRE stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie co najmniej do połowy roku.

"Pomimo świadomości powyższych mechanizmów, duże +zajastrzębienie+ Rady w styczniu prawdopodobnie uniemożliwi istotne złagodzenie komunikatu i retoryki gremium już w lutym, gdyż groziłoby to utratą wiarygodności tego gremium. Zmian akcentów będziemy musieli szukać w wypowiedziach prezesa i poszczególnych członków RPP. Kanwą do łagodzenia retoryki może stać się wspomniane zrealizowane i oczekiwane umocnienie złotego. Dane ze sfery realnej i podwyższona inflacja za styczeń nie pozwolą jednak na szybki powrót oczekiwań na poluzowanie monetarne w Polsce" - napisano.

"Zdecydowanie pozytywny dla sfery realnej wydźwięk będzie miała również marcowa projekcja inflacyjna (może ona uwzględniać umocnienie złotego i wskazywać również na niższą inflację). Naszym zdaniem najbardziej prawdopodobny scenariusz to wydłużenie okresu stabilizacji stóp procentowych NBP co najmniej do połowy roku" - dodano.

BRE prognozuje powolne obniżanie się dynamiki PKB w kolejnych kwartałach.

"W kolejnych kwartałach widzielibyśmy jedynie powolne obniżanie dynamiki PKB i utrzymanie zasygnalizowanych tendencji na jego składowych - względnie wysoką dynamikę inwestycji wynikającą z odbudowy mocy produkcyjnych i krótkiego dotychczasowego cyklu i niższą dynamikę konsumpcji prywatnej (luka między dynamiką funduszu płac i sprzedażą detaliczną wynosi obecnie ponad 4 pkt. proc. i powinna się zawęzić w kolejnych kwartałach poprzez ograniczenie dynamiki konsumpcji)" - napisano w raporcie.

"Bieżące dane jednoznacznie wskazują na postępujące równoważenie polskiej gospodarki (niższa konsumpcja i wzrost eksportu netto) i poprawę potencjału produkcyjnego (wysokie inwestycje). Proces ten oraz zależność między aktywnością inwestycyjną firm i zatrudnieniem powinien prowadzić do zmniejszenia ryzyka wyraźnego pogorszenia sytuacji na rynku pracy, a co za tym idzie zmniejszenia ryzyk dla portfeli kredytowych banków" - dodano. (PAP)

fdu/ jtt/

Źródło artykułu:PAP
stopybankibre bank sa

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)