Trwa ładowanie...
17-12-2008 12:53

Sinologia czy architektura? Co wybierze absolwent?

Sinologia i architektura to zdaniem ekspertów najbardziej modne kierunki. Opłaca się je studiować, bo praca po nich jest niemal gwarantowana.

Sinologia czy architektura? Co wybierze absolwent?
d2qxow5
d2qxow5

Szkoły wyższe analizują zapotrzebowanie rynku pracy i starają się za nim nadążyć. Sprawdzają, w jakim czasie ich absolwenci są w stanie znaleźć pracę w wyuczonym zawodzie. Te kwestie roztrząsają także kandydaci na studia. Śledzą na bieżąco jakiem kierunkom specjaliści wróżą dobrą przyszłość na rynku pracy. Przy wyborze kierunku należy wziąć pod uwagę fakt, że kiedy trendy w edukacji utrzymują się dłużej, to grupa studiująca modny kierunek rozrasta się i przekracza popyt na specjalistów w swojej dziedzinie. Absolwentom modnych kierunków nie sprzyja też wysoki współczynnik bezrobocia. W licznej grupie kandydatów potencjalny pracodawca ma w czym wybierać. No to może pójść w drugą stronę i wybrać sobie niezbyt popularny kierunek?

Pójście pod prąd też musi mieścić się w granicach zdrowego rozsądku. Kilkudziesięciu absolwentów sinologii rocznie z łatwością odnajduje pracę, ale osoba, która ukończyła oryginalny kierunek, jakim jest na przykład lutnictwo, może mieć problem ze znalezieniem pracy. Umiejętności zdobyte na studiach powinny być przede wszystkim przydatne społeczeństwu. W przeciwnym razie nasza specjalizacja nie zostanie doceniona.

Oprócz przeglądania rankingów popularności i prognoz ekspertów, warto zastanowić się czym naprawdę chcemy się zajmować i który indeks powinien znajdować się w naszej torbie. Może zamiast zostać kolejnym bezrobotnym pedagogiem warto zastanowić się nad innym wyborem? Na studia poświęcamy pięć lat życia. Dobrze jeśli czas ten poświęcimy dziedzinie, którą będziemy chcieli się zajmować w przyszłości.

d2qxow5

Oto kilka modnych ostatnio kierunków wraz z opisem dotyczącym tego, czego kandydat na studia może spodziewać się podczas studiowania i po jego zakończeniu.

Architektura

Wybierając te studia dobrze jest posiadać wiedzę humanistyczną (w tym o sztuce) a także być biegłym w zagadnieniach matematycznych i wiedzy z innych przedmiotów ścisłych. Szczególnie przydają się na specjalizacjach budowlanych. Aby dostać się na ten kierunek studiów, trzeba potrafić wyrażać myśli kreską i dobrze posługiwać się komputerem. Absolwentom potrzebna będzie zdolność podejmowania dobrej współpracy z innymi (urzędnikami, klientami}. Ten kierunek wymaga od studenta dużo pracy i jest kosztowny. Oprócz egzaminów, należy przedstawić także kilka projektów. Praca nad nimi wymaga twórczego myślenia i systematyczności. Materiały niezbędne do pracy i częsta konieczność wykonywania druków wielkoformatowych to spory wydatek. Po obronie pracy magisterskiej nie można od razu samodzielnie projektować. Uprawnienia daje egzamin państwowy zdawany po studiach magisterskich i trzyletniej praktyce zawodowej (dwa lata w biurze projektów i rok na budowie). Nie wszyscy się na to decydują. Niektórzy decydują się, aby zostać
architektem wnętrz lub wykonuje zawód pośrednio związany z kierunkiem studiów.

Ochrona środowiska

Ten kierunek wymaga dobrej znajomości biologii, chemii, fizyki oraz matematyki. Umysły analityczne powinny dobrze się odnaleźć na tego typu studiach. Kierunek powszechnie uważany za prosty, wcale takim nie jest. Podczas studiów opanować należy sporo trudnego materiału, szczególnie z zakresu nauk ścisłych. Fizyka i chemia, a potem mikrobiologia, hydrologia, czy gleboznawstwo to przedmioty, których trzeba się systematycznie uczyć. Egzaminy w sesjach zarówno pisemne, jak i ustne. Zdarzają się także praktyczne, jak wyhodowanie drzewka, bakterii czy pleśni albo przeprowadzenie doświadczenia. Studenci szkolą się także w terenie, wówczas wybierają się do parków narodowych, na wysypiska śmieci czy do kompostowni. Ćwiczenia terenowe stanowią 25 proc. wszystkich zajęć. Absolwent ochrony środowiska zostać może pracownikiem inspekcji sanitarnej, czyli osobą, czuwającą nad przestrzeganiem obowiązujących standardów czystości w firmach. Ponadto można zostać nauczycielem edukacji ekologicznej, pracownikiem administracji w
gminach, ministerstwach, jednostkach Unii Europejskiej a także inspektorem ochrony środowiska.

Zarządzanie i marketing

Bardzo popularny duet edukacyjny. Na tym kierunku nieodzowna jest dobra znajomość matematyki, ogólna wiedza humanistyczna i znajomość podstaw psychologii. Dobry menedżer musi wszak umieć sprawnie pracować w zespole, motywować innych do działania oraz być asertywnym. Wskazane są też zdolności przywódcze i kreatywność.

d2qxow5

Studia nie są łatwe. Stresujące i trudne są zwłaszcza pierwsze dwa lata, najwięcej studentów nie może sprostać przedmiotom ścisłym matematyce, ekonometrii, statystyce. Potem większość zajęć odbywa się w oparciu o tzw. case studies (analizy przypadku). Wskazane jest łączenie zarządzania z innymi kierunkami: chemią, biologią, także z kierunkami politechnicznymi. Takie połączenie daje możliwość bycia np. lepszym menedżerem produkcji. Warto zainteresować się działalnością kół naukowych. Mogą okazać się małą szkoła życia, która rozwija umiejętności organizacyjne, a nawet menedżerskie. Starsze roczniki tego kierunku często decydują się na pracę, najczęściej na pół etatu. Kariera zależy od aktywności w czasie studiów i po studiach. Studia dają wszechstronne kompetencje do zakładania własnej działalności gospodarczej oraz do pracy w organizacjach. Słuchacze często podczas trwania nauki już prowadzą swoje firmy wspierane przez Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości.

Z powodu widocznego nasycenia się rynku w branży marketingowej panuje ogromna rotacja pracowników. Sukces osiągną najlepsi. Kariera w dziedzinie marketingu bywa bardzo stresująca. Kiedy firma przechodzi załamanie finansowe, to często właśnie w gronie specjalistów od marketingu szuka się winnych. Oprócz zadań typowo marketingowych specjaliści tacy często zajmują się też tworzeniem kampanii reklamowych i zadaniami z zakresu PR.

Reklama

Rzadko funkcjonuje samodzielnie, najczęściej jest specjalizacją innego kierunku, np. zarządzania, socjologii, psychologii czy dziennikarstwa. Jako samodzielny kierunek funkcjonuje m.in. na Uniwersytecie Warszawskim. Powstała we współpracy z międzynarodową agencją reklamową Publicis, od lat uznawaną za najlepszą agencję w kraju. Podczas nauki studenci nabywają i ćwiczą kompetencje komunikacyjne, twórcze myślenie, sporo jest zagadnień z zakresu socjologii psychologii. W programie studiów na Uniwersytecie Warszawskim szczególnie uwzględnia się zdobywanie praktycznych umiejętności, czyli np. nauka tworzenia marki, przygotowania i przeprowadzenia jakościowych i ilościowych badań w reklamie, planowanie kampanii w mediach oraz produkcja reklamy.

d2qxow5

Ten kierunek często pojawia się na studiach podyplomowych i policealnych. Problemem jest brak odpowiedniej kadry. Zwykle zajęcia prowadzą teoretycy, bo osoby pracujące w agencjach reklamowych nie mają czasu na prowadzenie zajęć, a wynagrodzenie, jakie oferuje uczelnia nie jest dla nich atrakcyjne. Warto zatem uważnie zapoznać się z programem studiów, a także z kadrą naukową.

Oprócz ogólnych studiów reklamowych znaleźć można kierunki bardziej wyspecjalizowane jak reklama multimedialna. Gwarantuje ona zdobycie wiedzy z takich dziedzin, jak typografia, grafika, fotografia, komunikacja marketingowa. Absolwent tego kierunku poznaje także zagadnienia z zakresu zarządzania.

Innym rodzajem reklamy, jest reklama polityczna. W tym przypadku zdobywa się wiedzę i umiejętności z prowadzenia marketingu politycznego, efektywnej reklamy politycznej, a także planowania i prowadzenia akcji publicznych, kampanii wyborczych, oraz organizowania lobbingu. Przedmioty, z którymi stykają się studenci tego kierunku, to: komunikacja masowa, reklama polityczna, marketing polityczny, strategie kampanii wyborczych, mediacje, media internetowe, retoryka oraz etyka życia publicznego.

d2qxow5

Fotografia

Studia fotograficzne kierowane są do osób, które nabyły już pewną wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie. Program nauczania obejmuje m.in. historię sztuki, fotografii, działania i struktury audiowizualne, projektowanie graficzne i komputerowe, a także zajęcia warsztatowe dotyczące fotografii reklamowej, portretowej i reportażowej.

Kończąc taki kierunek można zostać dokumentalistą-fotoreporterem i pracować w mediach, specem od fotografii reklamowej albo freelancerem i sprzedawać swoje prace zgodnie z zapotrzebowaniem. Naturalnie można też otworzyć własne studio fotograficzne. Najczęściej spotykaną formą egzaminu wstępnego na studia jest ocena dorobku fotograficznego (portfolio) oraz rozmowa dotycząca zaprezentowanych prac i ogólnych zagadnień współczesnej fotografii i sztuki.

Obrona Narodowa

To kierunek dla wszystkich, którzy marzą o pracy w służbach mundurowych, samorządach i obronie cywilnej. Absolwenci tego kierunku muszą posiadać kompetencje osobowościowe, wiedzę i umiejętności. To wszystko niezbędne będzie do skutecznego wykonywania zadań związanych bezpieczeństwem narodowym i międzynarodowym oraz zarządzania w sytuacjach kryzysowych. Obronę narodową w swojej ofercie studiów mają m.in.: Uniwersytet Warszawski, Wyższa Szkoła Studiów Międzynarodowych w Łodzi, Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku i oczywiście Akademia Obrony Narodowej.

d2qxow5

Może warto zastanowić się nad bardziej ekscentrycznym wyborem? Uczelnie prywatne powoli zaczynają otwierać oryginalne i często tajemniczo brzmiące kierunki studiów, takie jak:
neurokognitywistyka. To nowatorska specjalność, łącząca psychologię z najnowszą wiedzą na temat funkcjonowania mózgu oraz informatyką i modelowaniem sieci neuronalnych.
Absolwenci neurokognitywistyki zdobędą oprócz klasycznego wykształcenia psychologicznego - unikatowe w Polsce przygotowanie do pracy naukowo-badawczej, jak i do wykonywania wielu innych zawodów, w których istotna jest wiedza na temat funkcjonowania mózgu, obrazowania jego aktywności (np. terapeuta, neuropsycholog), a także modelowania zjawisk psychicznych i społecznych (np. w reklamie, bankowości).

Innym interesującym kierunkiem jest też sinologia, czyli studia w zakresie kultury i języka chińskiego, a także literatury współczesnej i klasycznej oraz historii Chin.

Warto pomyśleć też o afrykanistyce. To studia w zakresie kultur i języków Afryki. Student uczy się języka hausa, suahili i amharskiego oraz poznaje kulturę i historię całego kontynentu, jak i poszczególnych regionów.

d2qxow5

Są to bardzo elitarne kierunki. Corocznie studiuje na nich zaledwie kilkanaście osób. Zazwyczaj wybierają je osoby śledzące trendy gospodarcze i społeczne. Wiedzą one, jak kształtuje się sytuacja na rynku pracy, jaki jest klimat polityczny i potrafią ocenić, gdzie poszukiwani będą specjaliści. Zazwyczaj nie jest to przypadkowy wybór, lecz kalkulacja i inwestycja w przyszłość.

Ciekawym kierunkiem może okazać się biotechnologia rybacka, akwakultura i ekoturystyka, w ramach którego można wybrać specjalizacje magisterskie z akwaturystyki i organizacji bazy turystycznej, akwarystyki,intensywnego chowu ryb i raków, architektury ogrodów wodnych oraz ekoturystyki. Absolwenci kierunku znajdują zatrudnienie w jednostkach zajmujących się organizacją gospodarki wodnej w kraju, w gospodarstwach hodowlanych ryb szlachetnych (w kraju i za granicą), w jednostkach administracji samorządowej i rządowej i na wielu innych interesujących stanowiskach.
Opr. A. B.

d2qxow5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qxow5