Trwa ładowanie...
db5iird
23-11-2015 12:43

Skarbiec skupi się na sprzedaży wysokomarżowych funduszy

Warszawa, 23.11.2015 (ISBnews) - Skarbiec TFI planuje dalszą koncentrację na sprzedaży funduszy wysokomarżowych i poszerza ofertę o fundusz inwestujący w akcje małych i średnich spółek notowanych na rynkach globalnych oraz fundusz inwestujący w instrumenty dłużne na całym świecie. W najbliższych miesiącach TFI zaoferuje także trzy fundusze zamknięte alternatywne i absolute return, poszerza także współpracę z JP Morgan Asset Management, poinformował prezes Marek Rybiec.

Share
db5iird

"Jesteśmy bardzo mocno nastawieni na sprzedaż funduszy wysokomarżowych. Biorąc pod uwagę scenariusz, w którym kolejne miesiące na rynkach będą trudne, cała nasza energia koncentruje się jest na tych grupach funduszy, które w tych warunkach są w stanie poradzić sobie na rynku - alternatywnych lub absolute return. Chcemy też wykorzystać nasze globalne doświadczenie - powiedział Rybiec podczas konferencji prasowej.

"W czwartym kwartale jesteśmy w okolicach zera, jeśli chodzi o napływy. Mamy odpływ środków z niskomarżowych funduszy, a wpływy do wysokomarżowych. W scenariuszu pozytywnym zakładamy, że będziemy w stanie realizować sprzedaż funduszy akcyjnych, a w mniej pozytywnym funduszy alternatywnych i absolut return" - podkreślił prezes.

Skarbiec przekształcił swój fundusz Skarbiec Akcji Nowej Europy w fundusz Skarbiec Globalny Małych i Średnich Spółek. W nowej formule fundusz działa od 14 października i posiada 24 mln zł aktywów. Od początku grudnia zacznie funkcjonować też fundusz Skarbiec Globalnych Obligacji, o strategii absolute return.

"Przebudowaliśmy strategię naszego funduszu akcyjnego i inwestuje on w teraz akcje najlepszych małych i średnich spółek, głównie z rynków rozwiniętych. Są to spółki z branż o silnym potencjale wzrostu. W funduszu obligacyjnym, który ruszy od 1 grudnia łączymy z kolei nasze duże doświadczenie w inwestowaniu w aktywa zagraniczne i dłużne. Ten fundusz będzie inwestował także w obligacje korporacyjne. To, na co mocno stawiamy w tym funduszu, to płynność. Zakładamy uzyskanie pozytywnej stopy zwrotu niezależnie od sytuacji na rynkach" - powiedział członek zarządu Piotr Kuba.

db5iird

W najbliższych dwóch kwartałach w ofercie TFI pojawią się także trzy fundusze w formule FIZ: dwa alternatywne i jeden absolute return.

Skarbiec TFI zamierza także rozwijać współpracę z JP Morgan Asset Management poprzez nowe subfundusze oraz FIZ inwestujący w wybrane strategie JPM.

Rybiec poinformował, że Skarbiec chce utrzymać udział funduszy detalicznych inwestujących za granicą na poziomie ok. 40% całości aktywów w kolejnych kwartałach W I kw. r. obr. udział ten sięgnął 38%.

Spółka liczy także, że dzięki bardziej zdywersyfikowanej geograficznie i produktowo ofercie funduszy i oczekiwanej poprawie sytuacji na rynkach w kolejnych kwartałach będzie mogła notować przychody z tytułu success fee.

db5iird

"W trzecim kwartale [tj. w I kw.r. obrot.] nie mogliśmy pobrać success fee ze względu na słabe wyniki funduszy. Zakładamy, że potencjał na kolejne kwartały jest lepszy. To był jednocześnie czwarty kwartał z rzędu, w którym rosła nam opłata stała" - powiedział Rybiec.

W I kw. roku obrotowego 2015/2016 zysk netto grupy Skarbiec wyniósł 3,3 mln zł (3,9 mln zł zysk zannualizowany, bez kosztów restrukturyzacji), zaś w I-III kw. zysk sięgnął 17,2 mln zł (18,1 mln zł bez restrukturyzacji).

Zarząd Skarbca podtrzymał, że spółka oczekuje oszczędności z tytułu zakończonej restrukturyzacji na poziomie ok. 0,5 mln zł kwartalnie począwszy od III kw. roku obrot. (styczeń - marzec 2016 r.) Łącznie sięgną one 2-2.4 mln zł w skali roku.

W ostatnich 9 miesiącach napływ netto do funduszy akcji, mieszanych i alternatywnych wyniosła 267 mln zł, zaś w samym I kw. roku obrot. odpływ aktywów sięgnął 48 mln zł.

Odpływ aktywów z funduszy dłużnych, pieniężnych i niefinansowych wyniósł 331 mln zł w ostatnich 9 miesiącach, zaś w samym I kw. r. obrot. odpływ aktywów sięgnął 22 mln zł.

Wartość aktywów pod zarządzaniem Skarbiec TFI wyniosła 14,1 mld zł na koniec września, w tym 3,3 mld zł to fundusze detaliczne.

(ISBnews)

db5iird
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
db5iird
db5iird