Trwa ładowanie...

Skarbniczka okradła ROD? "Konta są puste". Działkowcy zaniepokojeni

Działkowcy z ROD w Jaryszkach pod Poznaniem oskarżają skarbniczkę, że przywłaszczyła sobie ich pieniądze i wpędziła ogród w długi. W pewnym momencie odcięto im prąd, a teraz boją się, że stracą swoje działki.

"Trudna sytuacja" w ROD pod Poznaniem"Trudna sytuacja" w ROD pod PoznaniemŹródło: PAP, fot: Rafal Guz, zdj.ilustracyjne
d17wofg
d17wofg

O sprawie informują zarówno sami działkowcy, jak i osoby zarządzające Rodzinnym Ogrodem Działkowym (ROD) w Jaryszkach pod Poznaniem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nowa wizytówka Łodzi? W majówkę były tłumy. Ludzie zaskoczeni cenami

"Konta ROD są puste". Skarbniczka przywłaszczyła kilkadziesiąt tysięcy

Jak podaje portal epoznan.pl działkowcy są zaniepokojeni sytuacją, w której znalazł się ogród.

d17wofg

- Kilka tygodniu temu gruchnęła wiadomość, że pani skarbnik przywłaszczyła sobie znaczną sumę pieniędzy (mowa o kilkudziesięciu tysiącach), co wpłynęło na wypłacalność naszego ogrodu. Wydawała ludziom potwierdzenia wpłat dokonanych w biurze ROD-u, ale te pieniądze nigdy nie wpłynęły na konto. Na walnym zebraniu poinformowano o ogromnych długach, zaginionych potwierdzeniach wpłat i co za tym idzie, dziurze w naszych finansach - przyznał jeden z nich w rozmowie z serwisem.

Co więcej, przez jeden dzień na działkach odcięto prąd, który udało się przywrócić. Jednak działkowcy obawiają się, że skoro "konta ROD są puste", to ogród zostanie zlikwidowany.

Kontakt ze skarbniczką "utrudniony"

- Potwierdzam informacje o trudnej sytuacji w ROD. Okręg w Poznaniu monitoruje sytuację i podejmuje należące do naszych kompetencji decyzje - przekazał Zdzisław Śliwa, prezes Polskiego Związku Działkowców z okręgu poznańskiego.

Jak dodał, działkowcy zostali poinformowani o sytuacji na zebraniu pod koniec maja, a zarząd okręgu udziela pomocy zarządowi ROD, aby odzyskać pieniądze i pociągnąć kobietę do odpowiedzialności.

d17wofg

Magdalena Szwaczyk, prezes zarządu ROD w Jaryszkach, potwierdziła, że skarbniczka jest podejrzewania o przywłaszczenie pieniędzy, a sprawa jest w toku.

- Kontakt z tą panią jest utrudniony, ale jest możliwy - przyznała. Jej zdaniem ta sytuacja wpłynie finansowo na działkowców, ponieważ trzeba będzie np. "pokryć koszty związane z opłaceniem powstałych odsetek". - Ale na ten moment nie ma mowy o tym, by ogród miał być likwidowany - zapewniła.

ROD-om grozi likwidacja

Część ROD-ów może zostać zlikwidowana z zupełnie innego powodu. Jak już pisaliśmy w WP Finanse, w najbliższym czasie gminy będą podejmować decyzje dotyczące przeznaczenia terenów, na których leżą ogrody.

d17wofg

Do końca 2025 r. każda gmina powinna uchwalić plan ogólny, w którym podzieli należące do niej tereny na strefy planistyczne. Takich stref jest łącznie 13. ROD-y będą mogły być uwzględnione tylko w 3 z nich. W związku z tym działkowicze są zachęcani do podjęcia działań, które mają przekonać samorządy do pozostawienia ogródków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d17wofg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17wofg