Skarbówka ekspresowo dowie się, ile kosztuje twój samochód. Idą zmiany w prawie

Rejestrujesz samochód? Urząd, do którego się zgłosisz, przekaże dane o cenie pojazdu urzędowi skarbowemu. Taki jest nowy pomysł Ministerstwa Finansów. Projekt rozporządzenia, które umożliwi taką zmianę, pojawił się właśnie na rządowych stronach. Po co ta nowość? Jak tłumaczy resort finansów, skarbówka nie będzie już musiała wzywać do siebie właściciela.

Skarbówka ekspresowo dowie się, ile kosztuje twój samochód. Idą zmiany w prawie
Skarbówka ekspresowo dowie się, ile kosztuje twój samochód. Idą zmiany w prawie
Źródło zdjęć: © Getty Images | Christopher Furlong, Getty Images
oprac. TOS

W czwartek na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia Ministerstwa Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie informacji podatkowych. Nowelizacja ma na celu rozszerzenie katalogu informacji podatkowych przesyłanych naczelnikom urzędów skarbowych przez organy rejestrujące pojazdy o rodzaj dokumentu potwierdzającego nabycie pojazdu oraz wartość pojazdu wskazaną w dokumencie potwierdzającym nabycie pojazdu.

Ma być szybciej...

Jak czytamy w uzasadnieniu do zmian, pozyskiwanie tych danych usprawni dokonywanie czynności sprawdzających bez udziału podatnika. Nie będzie już konieczności wzywania podatnika do urzędów skarbowych w celu złożenia wyjaśnień czy przedłożenia dokumentów. Dziś natomiast taka konieczność jest.

"Inflacja zerwała się z łańcucha". Grozi nam 10 proc.

"Informacja o wartości pojazdu wskazanej w dokumencie potwierdzającym nabycie pojazdu usprawni badanie podstaw opodatkowania zarówno w podatku od czynności cywilnoprawnych, podatku od spadków i darowizn, VAT, jak i podatku dochodowym" – przekonuje ministerstwo w uzasadnieniu.

...i taniej

W opinii resortu finansów, dzięki temu, że to urzędy rejestrujące pojazdy będą przekazywać fiskusowi informacje, spadną koszty działalności służb skarbowych.

W rozporządzeniu Ministerstwa Finansów pojawił się także otwarty katalog dokumentów, które mogą potwierdzać nabycie pojazdu. Taką rolę może spełniać umowa sprzedaży, umowa zamiany, umowa darowizny, umowa o dział spadku, umowa o zniesienie współwłasności, faktura potwierdzająca nabycie oraz prawomocne orzeczenie sądu rozstrzygające o prawie własności. Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie w 3 miesiące od chwili jego ogłoszenia.

Jak wynika z raportu OTOMOTO, w zeszłym roku zarejestrowaliśmy i przerejestrowaliśmy ponad 3,5 mln samochodów, co stanowi wzrost o 15,5 proc. w stosunku do 2020 roku. Do Polski trafiają samochody średnio 12-letnie z dużym przebiegiem. Na takie po prostu nas stać.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (29)