Trwa ładowanie...
d3tlb2s
droga

Skargi z Poronina okazały się skuteczne

Protesty górali przeciwko projektom modernizacji zakopianki na odcinku Poronin – Zakopane były uzasadnione.

Share
d3tlb2s
(fot. PAP)
Źródło: (fot. PAP)

Protesty górali przeciwko projektom modernizacji zakopianki na odcinku Poronin – Zakopane były uzasadnione.

Po rozpatrzeniu skargi Komitetu Protestacyjnego Mieszkańców Gminy Poronin Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił postanowienie ministra środowiska o uzgodnieniu warunków środowiskowych dla tego odcinka drogi (sygn. IV SA/Wa 1439/07).

d3tlb2s

Nie można zatem wykonać (też zaskarżonej do WSA) decyzji wojewody małopolskiego o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji i zgodzie na przedsięwzięcie, której integralną częścią było właśnie uchylone postanowienie. A więc przystąpić do prac przy budowie tego odcinka.

Sąd uznał, że minister środowiska naruszył art. 52 ust. 1 pkt 3 ustawy o ochronie środowiska. Raport o oddziaływaniu inwestycji na środowisko, na którym się oparł, powinien zawierać m.in. opis analizowanych wariantów: polegającego na niepodejmowaniu przedsięwzięcia oraz najkorzystniejszego dla środowiska. Drugiego wariantu zabrakło, a minister tłumaczył, że nie było takiej potrzeby. Nie jest to bowiem budowa, lecz modernizacja drogi, która będzie biegła po śladzie dotychczasowej. Tymczasem przepisy nie wprowadzają takiego rozróżnienia.

|

d3tlb2s

Jeżeli inwestycja oddziałuje na środowisko, raport musi spełniać wymagania ustawy. Nie jest też prawdą, że projektowany odcinek zakopianki będzie biegł tylko po śladzie obecnej drogi, ponieważ planuje się nowe rozwiązania. Na przykład estakadę wymagającą wyburzenia kilkudziesięciu budynków w Poroninie.

Górale zarzucali, że projektowaną inwestycję podzielono na odcinki, co nie pozwala ocenić jej jako całości. Sąd zaś podkreślił, że skoro wchodzi ona w obszar chronionego krajobrazu, powinna być oceniona również pod tym kątem. Tymczasem nie ma żadnej oceny, jak rozbudowa zakopianki i uczynienie z niej czterojezdniowej drogi szybkiego ruchu będzie oddziaływać na obszar chronionego krajobrazu.

Wyrok WSA jest nieprawomocny.

Protestujący mieszkańcy Poronina wielokrotnie podkreślali, że oczekują innej koncepcji tej inwestycji. Urząd marszałkowski woj. małopolskiego przygotowuje studium komunikacyjne dla całego Podhala. Ma ono określić, czy rzeczywiście potrzebna jest dwupasmowa trasa, jeszcze bardziej zwiększająca ruch do zatłoczonego Zakopanego. I czy nie lepiej byłoby zmodernizować kilka równoległych dróg prowadzących w Tatry.

Danuta Frey

d3tlb2s

Podziel się opinią

Share
d3tlb2s
d3tlb2s