Trwa ładowanie...
d3fe9pw
11-03-2016 07:35

Skiba: nawet jeśli inflacja w br. wyniesie 0,7 proc., tragedii nie będzie

Niska inflacja ma ograniczony wpływ na dochody budżetu państwa, nawet jeśli zamiast 1,7 proc. w tym roku wskaźnik cen wyniesie 0,7 proc., to tragedii nie będzie - mówi PAP wiceminister finansów Leszek Skiba.

d3fe9pw
d3fe9pw

PAP zapytała Skibę, czy w związku z utrzymującą się deflacją, dochody podatkowe państwa mogą być niższe od zakładanych. Wiceminister finansów odpowiedział: "Oczywiście kształtowanie się cen energii wpływa silnie na inflację w Polsce. Zresztą nie tylko w Polsce, w strefie euro, na całym świecie. Te odczyty są w tym sensie negatywne, że zaskakujące w kolejnych miesiącach, jeśli chodzi o skalę poziomu inflacji. To rzeczywiście jest problem. Ale warto zwrócić uwagę, że wpływ tego zjawiska na dochody budżetowe jest ograniczony".

Wyjaśnił, że inflacja raczej nie ma silnego wpływu na dochody państwa z PIT, które zależą głównie od poziomu płac i emerytur, a te są raczej sztywne. Jeśli chodzi o CIT, to - według niego - efekt może być raczej dodatni, bo niższe ceny energii oznaczają niższe koszty dla firm i tym samym większy zysk do opodatkowania. "W najgorszym wypadku dochody z CIT będą na poziomie zbliżonym do ubiegłego roku" - zaznaczył wiceminister.

Przyznał, że na pewno deflacja ma negatywny wpływ na dochody z VAT. "Można przyjąć - upraszczając nieco - że inflacja niższa o jeden punkt procentowy obniża o około jeden procent wpływy z VAT. Jeżeli więc inflacja w tym roku nie wyniesie 1,7 proc. tylko 0,7 proc., dochody z VAT byłyby niższe o ok. 1,3 mld zł. To nie jest tak duża kwota z punktu widzenia budżetu. Tragedii nie będzie" - zapewnił.

W budżecie na 2016 r. rząd założył średnioroczną inflację w wysokości 1,7 proc. Zgodnie z ostatnimi danymi GUS w styczniu mieliśmy 0,7 proc. deflacji. Pod znakiem deflacji upłynął cały ubiegły rok i druga połowa roku 2014. Informację o inflacji w lutym GUS poda 15 marca.

d3fe9pw

Budżet na 2016 r. przewiduje, że tegoroczne dochody wyniosą 313 mld 788 mln 526 tys. zł, a wydatki 368 mld 528 mln 526 tys. zł, co oznacza, że deficyt nie może przekroczyć 54 mld 740 mln zł. Przyjęto, że dochody podatkowe przyniosą fiskusowi 276 mld 120 mln zł, z czego najważniejszą pozycję stanowią wpływy z VAT w planowanej wysokości 128 mld 683 mln zł. Akcyza ma przynieść 64 mld 83 mln zł, podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) - 46 mld 894 mln zł, a podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) - 26 mld 47 mln zł.

Zgodnie z danymi MF po styczniu tego roku budżet miał 1,76 mld zł nadwyżki. To nieco więcej niż zaplanowano w projekcie harmonogramu dochodów i wydatków budżetu państwa w 2016 r., który przewidywał nadwyżkę w wysokości ok. 1,68 mld zł. W komunikacie resortu finansów wskazano, że dochody w styczniu br. wyniosły 30,72 mld zł, co stanowi 9,8 proc. z zaplanowanych w tym roku dochodów, a wydatki wyniosły 28,96 mld zł, czyli 7,9 proc. z zaplanowanych w tym roku wydatków.

d3fe9pw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fe9pw