Trwa ładowanie...
papierosy

Sklepy mogą wkrótce potrzebować licencji na sprzedaż papierosów. NIZP proponuje zmiany

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego chce wprowadzenia obowiązkowych licencji na sprzedaż wyrobów tytoniowych. Gdyby propozycje zostały zaakceptowane, zezwolenie będzie potrzebne nie tylko na alkohol, ale też na papierosy.

Share
Sklepy mogą wkrótce potrzebować licencji na sprzedaż papierosów. NIZP proponuje zmiany
Źródło: East News, fot: Piotr Kamionka/REPORTER
d2x1o91

W środę na Forum Ekonomicznym w Krynicy szef Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, Grzegorz Juszczyk, zaproponował wprowadzenie licencji na sprzedaż wyrobów tytoniowych. NIZP idzie w ten sposób w ślady Kanady, USA czy Francji, które już ją w wprowadziły.

Jak podaje portal wiadomoscihandlowe.pl, pieniądze z opłat za licencję miałyby trafić do Funduszu Zdrowia Publicznego. Według symulacji wykonanych przez NIZP zasiliłyby w ten sposób budżet o nawet 273 mln złotych – jeśli opłata wyniosłaby 2100 zł od i była pobierana od 130 tys. punktów sprzedaży. Najmniej optymistyczny scenariusz wskazuje na wpływy w wysokości 53 mln złotych.

d2x1o91

W prezentacji na Forum Ekonomicznym Juszczyk zaznaczał, że zbyt dużo Polaków pali wyroby tytoniowe – ok. 25-26 proc. Tracą przez to 17 procent życia – to więcej niż średnia w Europie Zachodniej.

Oglądaj także: Szef koncernu tytoniowego. "Wyobrażam sobie świat bez papierosa"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2x1o91

Podziel się opinią

Share
d2x1o91
d2x1o91