Skokowy wzrost zmienności

Zachowanie amerykańskiego rynku akcji w piątek było bardzo nietypowe. Czwartkowe silne odbicie okazało się pułapką i nawet dobre dane Chicago PMI nie zdołały wywołać wzrostów. Indeksy cały dzień spadały na dużym wolumenie.

02.11.2009 11:57

Wolumenowo spółki spadkujące dominowały nad rosnącymi w proporcji bliskiej 20:1. Ponownie zostały przebite istotne wsparcia techniczne. Indeks S&P500 powrócił poniżej 50 dniowej średniej kroczącej i pod linię trwającego od marca 2009 trendu wzrostowego . Jednocześnie indeks powrócił pod linię trendu bessy. Spadkom towarzyszył rzadko spotykany wzrost indeksu VIX - piątkowy skok indeksu o ponad 25% (do poziomu 31.20) był ruchem przekraczającym 3 krotnie odchylenie standardowe. Statystycznie zdarza się to 7 razy na 1000 dni handlu (mniej więcej 2 razy w ciągu roku). Istnieje zatem spore prawdopodobieństwo, że w ostatnim tygodniu października byliśmy świadkami istotnego odwrócenia trendu. Dzisiaj nastroje nieco się poprawiły po publikacji stosunkowo dobrych danych PMI z Chin. Rynek oczekuje również na dane ISM dla przemysłu, które mogą być lepsze od mediany oczekiwań analityków. Skala reakcji na te dane może być jednak niewielka, gdyż ważniejsze dla inwestorów będzie środowe posiedzenie FOMC i komunikat po
decyzji w sprawie stóp procentowych. W centrum uwagi w tym tygodniu będzie piątkowy raport z rynku pracy. Zmienność powinna utrzymywać się na wysokim poziomie.

EURPLN

Złoty zareagował dość spokojnie na piątkowe spadki na giełdach amerykańskich. Notowania EURPLN utrzymywały się poniżej 4,27, a dzisiaj od rana złoty lekko umacnia się utrzymując się w pobliżu poziomu 4,25 za euro. Dane PMI dla przemysłu z Polski okazały się nieco lepsze od oczekiwań, ale pozostają poniżej 50. W dalszej części dnia rynek będzie reagował na dane ISM dla przemysłu z USA. Po silnej wyprzedaży z piątku rynek oczekuje, że dzisiaj giełdy będą próbowały się odbić. Najbliższym oporem na EURPLN pozostaje strefa 4,28-4,30. W średnim terminie utrzymuje się zakres 4,10-4,30.

EURUSD

Zaskakująco silna wyprzedaż na giełdach w piątek wzmocniła dolara w relacji do większości walut. EURUSD przetestował dzisiaj w handlu nocnym poprzednie minimum przy 1,4682, ale rynek bardzo gwałtownie odbił się od tego poziomu. Obecnie eurodolar handlowany jest w krótkoterminowej strefie oporu 1,4770-1,4790 wynikającej ze zniesień fibo piątkowego impulsu spadkowego. Rynek próbuje powrócić powyżej linii trendu wzrostowego, która została niedawno naruszona. Dzisiaj w centrum uwagi będą dane ISM dla przemysłu z USA. Po lepszym odczycie Chicago PMI dane powinny być dobre, ale istotne będzie jak rynek zareaguje na lepsze dane. Przypomnijmy, że w piątek rynek akcji gwałtownie spadał pomimo dobrych danych. Pivotem pozostaje opór przy 1,4873.

GBPUSD

Silne wahania par jenowych w ostatnich dniach wynikają z bardzo zmiennych nastrojów na giełdach. Duża zmienność jest szczególnie widoczna na parze EURJPY. W czwartek eurojen zwyżkował o ponad 3 figury, a w piątek oddał cały wzrost spadając o blisko 4 figury. Umocnienie jena do euro w piątek przełożyło się również na notowania dolarjena, który przełamał linię szyi formacji głowy z ramionami i dzisiaj w nocy testował poziom 89,20. Obecny powrót powyżej 90 jenów za dolara wygląda na test przebitego wsparcia. Wyjście powyżej linii szyi zaneguje formację. Kolejnym oporem będzie poziom 91 jenów za dolara.

USDJPY

Jen lekko się umacnia w relacji do głównych walut w ramach odreagowania ostatniego impulsu spadkowego. Krótkoterminowy trend wzrostowy na USDJPY może być kontynuowany. W przypadku głębszej korekty kluczowe będzie utrzymanie się strefy wsparcia 89,65-90,00. Najbliższym oporem będzie38,2% zniesienie fibo przy 91,71. W nieco dłuższej perspektywie celem odbicia wzrostowego może być strefa 92,80-93,00.

IDMSA.PL

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)