Skręty wypierają papierosy

Rocznie aż 4,7 mld sztuk papierosów Polacy robią samodzielnie, wynika z danych resortu zdrowia, na które powołuje się "Dziennik Gazeta Prawna".

Skręty wypierają papierosy
Źródło zdjęć: © AFP | Spencer Platt/Getty Images/AFP

Za cenę popularnej paczki papierosów możemy mieć 40 sztuk skrętów własnej roboty. Palaczom nie przeszkadza, że taki tytoń jest bardziej szkodliwy; na potęgę kupują gilzy i maszynki do skręcania papierosów.

Z badań firmy Nielsen wynika, że w zeszłym roku sprzedaż papierosów spadła o 1,3 pkt. proc., a tytoniu luzem zwiększyła się w takim samym stopniu. W tym roku, jak zauważają producenci, ta tendencja rośnie. Szacują, że konsumpcja skrętów wzrośnie nawet o kilkadziesiąt procent.

Branża tytoniowa wylicza, że ucieczka palaczy od papierosów do skrętów kosztuje budżet państwa 300-400 mln. zł rocznie.

To zła wiadomość, zwłaszcza że szykują się kolejne podwyżki. Ceny papierosów w Polsce od przyszłego roku będą systematycznie rosły, aż zostaną dostosowane minimalnych stawek akcyzy wymaganych przez Unię Europejską. Minimalna stawka na papierosy wzrośnie z obecnych 64 euro do 90 euro w 2018 r.

W 2011 r. wzrost akcyzy na papierosy będzie uzależniony od poziomu inflacji, potem zacznie być dostosowywany do wymogów UE.

Zgodnie z proponowanymi przepisami zniesiona zostanie najpopularniejsza kategoria cenowa papierosów, która jest używana jako punkt odniesienia do minimalnego podatku akcyzowego i udziału kwotowego akcyzy w całej kwocie podatku od papierosów. Zostanie ona zastąpiona średnią ważoną detaliczną ceną sprzedaży.

Zniesione zostaną ograniczenia dla wprowadzania minimalnej stawki akcyzy. Ponadto państwa będą mogły bardziej elastycznie stosować udział tzw. kwotowego składnika podatku w całkowitej akcyzie na wyroby tytoniowe. Aktualnie składnik ten nie może być mniejszy niż 5 proc. lub większy niż 55 proc. kwoty całej akcyzy zawartej w cenie papierosów. Od 1 stycznia 2014 r. wzrośnie on odpowiednio do 7,5 proc. i 76,5 proc.

Przede wszystkim jednak wzrośnie minimalne obciążenie akcyzą wyrobów tytoniowych. Nowa dyrektywa przewiduje, że w 2014 r. ma ona wynosić co najmniej 60 proc. średniej ceny detalicznej, nie mniej jednak niż 90 euro za 1000 sztuk.

Źródło artykułu:PAP
tytońhandelpapierosy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)