Trwa ładowanie...
d20hgiy
wydarzenia

Skrót wiadomości - czwartek, 28 lutego, 17.00

...

Share
d20hgiy

28.02. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE ----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

d20hgiy

Inflacja HICP w Polsce wyniosła w styczniu 2012 roku w ujęciu rocznym 1,6 proc., wobec 2,2 proc. w grudniu - podał w czwartek Eurostat.

Oczekiwana przez osoby prywatne średnia stopa inflacji w ciągu najbliższych 12 miesięcy wyniosła w lutym 2013 roku 2,2 proc. wobec 2,7 proc. w styczniu - podał w czwartek Narodowy Bank Polski.

W 2012 roku Europejski Bank Inwestycyjny podpisał w Polsce umowy na 4, 44 mld euro. W 2013 roku finansowanie EBI ma znacznie wzrosnąć; w Polsce - o około 1 mld euro.

Przewozy ładunków kolejami w styczniu 2013 roku spadły rdr o 6,25 proc. do 17,14 mln ton, a praca przewozowa spadła o 8,8 proc. do 3,3 mln tonokilometrów - podał Urząd Transportu Kolejowego.

d20hgiy

Przewozy osób kolejami w styczniu spadły rdr o 4,63 proc. do 22,16 mln osób - podał Urząd Transportu Kolejowego.

Inflacja w strefie euro wyniosła w styczniu 2013 r., w ujęciu rdr, 2,0 proc. - podał w komunikacie Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, w końcowym wyliczeniu.

Inflacja w Niemczech w lutym 2013 r. wyniosła 1,5 proc. rdr - wynika ze wstępnych danych Federalnego Biura Statystycznego.

Stopa bezrobocia w Niemczech w lutym 2013 r., po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 6,9 proc. wobec 6,9 proc. w styczniu, po korekcie - poinformował Federalny Urząd Pracy w komunikacie.

d20hgiy

Wydatki konsumentów we Francji w I 2013 r. w ujęciu mdm spadły o 0,8 proc., podczas gdy w poprzednim miesiącu wzrosły o 0,2 proc., po korekcie - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Insee w Paryżu.

W lutym 2013 r. nastroje brytyjskich konsumentów pozostały bez zmian wobec stycznia. Wskaźnik zaufania wyniósł w tym miesiącu minus 26 pkt. wobec minus 26 pkt. w poprzednim miesiącu - podał GfK NOP Ltd. w komunikacie.

Produkt Krajowy Brutto Litwy wzrósł w 2012 r. o 3,6 proc. - poinformował urząd statystyczny w drugim wyliczeniu.

Produkt Krajowy Brutto USA wzrósł w IV kwartale 2012 roku o 0,1 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk - podał Departament Handlu USA w drugim wyliczeniu.

d20hgiy

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła o 22 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 344 tys. - poinformował w czwartek Departament Pracy USA.

Indeks aktywności przemysłowej w okręgu Milwaukee wzrósł w lutym do 56,5 pkt, wobec 51,3 pkt miesiąc wcześniej - napisano w raporcie NAPM. Analitycy spodziewali się odczytu na poziomie 52,0 pkt.

Indeks aktywności sektora wytwórczego (PMI) w rejonie Chicago wzrósł w lutym 2013 roku do 56,8 pkt. z 55,6 pkt. w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM).

Produkcja przemysłowa w Japonii w styczniu 2012 r. wzrosła mdm o 1,0 proc., po wzroście miesiąc wcześniej o 2,4 proc. - podało Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu w komunikacie, we wstępnych wyliczeniach.

d20hgiy

BUDŻET, DŁUG

Ministerstwo Finansów na koniec lutego ma sfinansowane 51 proc. całorocznych potrzeb pożyczkowych wynoszących 145 mld zł - poinformował w czwartek Piotr Marczak, dyrektor Departamentu Długu Publicznego w resorcie.

Wartość transakcji zawartych na rynku wtórnym obligacji w styczniu 2013 roku wzrosła o 28,3 proc. mdm do 853,1 mld zł - podało Ministerstwo Finansów w czwartkowym komunikacie.

Zaangażowanie inwestorów zagranicznych w obligacje w styczniu 2013 roku wzrosło do 195 mld zł z 189,9 mld zł w grudniu, a ich udział w portfelu obligacji stanowił 37 proc. - poinformowało Ministerstwo Finansów w czwartkowym komunikacie.

d20hgiy

Transfery środków z Unii Europejskiej do Polski wyniosły w styczniu 144,8 mln euro - podało w czwartek Ministerstwo Finansów.

Ministerstwo Finansów w marcu 2013 r. planuje na jednym przetargu sprzedać obligacje łącznie za 2,0-6,0 mld zł oraz na jednym przetargu bony 25-tyg. za 2,0-3,0 mld zł - podał w czwartek resort w komunikacie. Na marzec zaplanowany jest także jeden przetarg zamiany obligacji.

W poniedziałek planowane jest podpisanie pierwszych umów związanych z Portfelową Linią Gwarancyjną de minimis. Umowy zostaną podpisane pomiędzy BGK, PKO BP, BRE Bankiem oraz dwoma bankami zrzeszającymi, wartość umów ma opiewać na kilka miliardów złotych - wynika z nieoficjalnych informacji PAP.

Senat USA zatwierdził w środę wieczorem Jacka Lew na stanowisku ministra finansów. Do niedawna kierował on kancelarią Białego Domu i był prawą ręką prezydenta Baracka Obamy.

GIEŁDA

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu wzrósł o 2,3 proc. i wyniósł 2.365,59 pkt.

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 2,71 proc. i wyniósł 11.559,36 pkt.

SPÓŁKI

PKO BP sprzedał w styczniu 2013 roku kredyty hipoteczne za 936,9 mln zł, podczas gdy w grudniu 2012 roku za 758,5 mln zł - poinformował w czwartek PAP bank w wyliczeniach.

Poczta Polska przedstawiła PKO BP ofertę odkupienia mniejszościowego pakietu akcji Banku Pocztowego. Poczta ocenia, że ma środki na zabezpieczenie dalszego rozwoju Banku Pocztowego - poinformował Jerzy Jóźkowiak, prezes Poczty Polskiej.

Bank Pocztowy planuje w 2013 roku pozyskać 500 tys. nowych klientów oraz otworzyć 400 tys. rachunków osobistych - poinformował na konferencji Tomasz Bogus, prezes banku.

Oferta złożona przez konsorcjum Budimeksu i Ferrovialu za 582,23 mln zł netto jest najtańsza w przetargu na budowę Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Drugą ofertę z ceną 641,65 mln zł netto złożył Mostostal Warszawa. Najtańsza oferta przekracza budżet przedsięwzięcia ustalony na 559,3 mln zł netto.

Oferta konsorcjum firm Budimex i Budimex Budownictwo o wartości 106,9 mln zł netto na rozbudowę pola wzlotów w Porcie Lotniczym im. F. Chopina w Warszawie została wybrana jako najkorzystniejsza - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie.

Zysk netto grupy TVN, przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej, wyniósł w IV kwartale 2012 roku 469,78 mln zł i był niższy o 31,5 proc. od konsensusu na poziomie 685,4 mln zł zysku.

TVN oczekuje spadku rynku reklamy telewizyjnej w '13 o średniej jednocyfrowej dynamice. Jednocześnie celem Grupy TVN jest osiągnięcie lepszych przychodów z reklamy niż wskazywałby na to rynek oraz zwiększenie wartościowego udziału w rynku - podała spółka w komunikacie prasowym.

TVN rozważa wypłacanie z zysku osiągniętego w 2012 roku dywidendy, bądź przeznaczenie tych środków na optymalizację struktury finansowej. Decyzję w tej sprawie spółka podejmie w ciągu kilku tygodni - poinformował na konferencji prasowej John Driscoll, wiceprezes TVN.

TVN liczy, że w drugiej połowie roku nastąpi poprawa na rynku reklamy telewizyjnej - poinformował w czasie konferencji Markus Tellenbach, prezes spółki. Dodał, że tym samym w całym roku rynek może zachowywać się lepiej niż spółka założyła w swoich szacunkach.

Zysk netto grupy Eurocash, przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej, w czwartym kwartale 2012 roku wyniósł 120,9 mln zł wobec 107,7 mln zł spodziewanych przez analityków - poinformowała spółka w raporcie kwartalnym.

Zysk netto przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej ZA Puławy spadł w II kw. roku obrotowego 2012/13 do 87,4 mln zł z 136 mln zł przed rokiem i był o 16,4 proc. lepszy od konsensusu rynkowego na poziomie 75,1 mln zł.

Dom Development miał w IV kwartale 2012 r. 25,5 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej, czyli był zgodny z oczekiwaniami analityków, którzy spodziewali się zysku na poziomie 25,6 mln zł zysku - wynika z wyliczeń PAP.

Dom Development spodziewa się, że zysk netto w 2013 r. może być niższy niż w 2012 r. - poinformowali na konferencji przedstawiciele spółki. Nie planują oni zmiany polityki dywidendowej dotyczącej wypłaty z zysku za 2012 r.

Przychody Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC), operatora sieci komórkowej T-Mobile, spadły w 2012 roku o 1,9 proc. do 7,02 mld zł z 7,16 mld zł - poinformowała spółka w czwartkowym komuniakcie.

PGNiG ma w portfelu około 20 potencjalnych projektów, które w zależności od warunków kwalifikacji mogłyby być współfinansowane w ramach Inwestycji Polskich. Spółka mogłaby zgłosić do programu m.in. projekt budowy magazynów gazu - poinformował PAP Radosław Dudziński, wiceprezes PGNiG.

Planowana do sprzedaży przez Skarb Państwa grupa Energa pasuje do modelu biznesowego PGNiG, ale ewentualny udział PGNiG w tym procesie zależeć będzie od warunków cenowych - poinformował PAP Radosław Dudziński, wiceprezes PGNiG.

Zarząd Grajewa będzie rekomendował, by z zysku osiągniętego w 2012 roku nie wypłacać dywidendy, ale nie wyklucza, że dywidenda będzie płacona w przyszłosci. Spółka chce w 2013 roku poprawić wyniki - poinformował prezes spółki Wojciech Gątkiewicz.

AB w drugiej połowie roku obrotowego 2012/13 chce utrzymać tempo wzrostu sprzedaży z pierwszej połowy roku i poprawić obecną rentowność. Jeszcze w tym roku spółka planuje rozpoczęcie budowy centrum logistycznego pod Wrocławiem. Pomimo planowanej inwestycji nie wyklucza wypłaty części zysku na dywidendę.

Producentowi opraw oświetleniowych ES-System prawdopodobnie udało się powtórzyć w ubiegłym roku sprzedaż z 2011 r. Wynik netto był istotnie niższy, ale w ostatnim kwartale nastąpiła poprawa w związku z kumulacją przesuwanych wcześniej kontraktów. Przedstawiciele spółki chcieliby, aby sprzedaż w pierwszej połowie 2013 r. była co najmniej taka, jak rok wcześniej.

DSS pozyskał partnera, mongolską firmę BOSOOZUUZAI LLC, do poszukiwania pierwiastków ziem rzadkich w Mongolii. Współpraca ta umożliwi spółce przeprowadzenie badań geologicznych niezbędnych do przekształcenia posiadanej koncesji poszukiwawczej na wydobywczą - poinformowała spółka w komunikacie.

Mirbud zawarł z Agencją Rozwoju Przemysłu umowę pożyczki w ramach wsparcia niebędącego pomocą publiczną na kwotę do 50 mln zł - podał Mirbud w komunikacie.

Inter RAO Lietuva, grupa działająca na rynkach energetycznych w republikach bałtyckich liczy, że wyniki, jakie osiągnie w 2013 roku nie będą gorsze od wyników za 2012 rok. Spółka podtrzymuje plan wypłaty dywidendy z zysku osiągniętego w 2012 roku - poinformował Jonas Garbaravicius, członek RN Inter RAO Lietuva.

Zysk netto czeskiego koncern energetyczny CEZ w 2012 roku wyniósł 40,2 mld CZK, czyli był o 1,5 proc. niższy niż w 2011 roku. W 2013 roku CEZ oczekuje około 37 mld CZK zysku netto - podała spółka w raporcie.

CEZ zatwierdził zmienione porozumienie z Komisją Europejską, które zobowiązuje spółkę do sprzedaży elektrowni Pocerady, Chvaletice lub Tisova i Melník 3 - podał CEZ w komunikacie. Spółka ocenia, że najprawdopodobniej sprzeda elektrownię Chvaletice.

W ciągu dwóch miesięcy zespoły robocze powołane w związku z konsolidacją ZA Puławy i Grupy Azoty przedstawią działania, które mają przynieść pierwsze synergie w połączonej grupie. Będą one wprowadzone w życie do końca tego roku. W 2013 r. mają być też opracowane inicjatywy, które przyniosą oszczędności w średnim terminie, w perspektywie kolejnych lat - poinformował PAP Marek Kapłucha, członek zarządu ZA Puławy.

Tegoroczne perspektywy dla segmentu nawozowego są dobre zarówno jeśli chodzi o wolumeny, jak i ceny. Problemów przysparzać może natomiast obszar chemiczny, gdzie ceny produktów finalnych spadają, w przeciwieństwie do kosztów surowca - ocenia Marek Kapłucha, członek zarządu ZA Puławy.

WALUTY

Czwartek na rynku walutowym i obligacji był spokojny, i tak też - zdaniem dilerów - może wyglądać piątek.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1679, a kurs złotego do euro na 4,1570 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3129 USD i 121,07 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Cena ropy Brent w kontraktach na IV 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 111,81-111,83 USD za baryłkę.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną podczas tej sesji. Zapasy surowca w USA są coraz wyższe - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,18 USD, po wzroście o 42 centy.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną po danych o sprzedaży domów w USA - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.895,00 USD za tonę, po wzroście o 0,3 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 7852,50 dolara za tonę.

OPINIE, PROGNOZY

Czwartek na GPW upływa pod znakiem niewielkich wzrostów indeksów, którym nie towarzyszą jednak wyraźne obroty. W ocenie analityków do oceny sytuacji na GPW można podchodzić z lekkim optymizmem, gdyż po spadkach rynek jest wyprzedany i powinien w końcu je odreagować.

Ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla pozostają w trendzie spadkowym. Szanse na odwrócenie trendu są niskie bez interwencji rynkowej - uważają eksperci biura maklerskiego Consus. Prognozują, że ceny EUA w pierwszej połowie 2013 roku mogą wynieść 4,53 euro.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w czwartek ustawę o ratyfikacji tzw. paktu fiskalnego.

W środę, 27 lutego banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 16.560,29 mln zł wobec 31.978,92 mln zł we wtorek - podał NBP.

W 2012 roku do Polski przyjechało 14,8 mln turystów, o 11 proc. więcej rdr - podał Instytut Turystyki w komunikacie.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

Premier Donald Tusk w poniedziałek podejmie decyzję w sprawie obecności ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina w rządzie - poinformował Paweł Graś, rzecznik rządu.

Premier Donald Tusk przekazał nowemu ministrowi spraw wewnętrznych Bartłomiejowi Sienkiewiczowi koordynację i nadzór nad pięcioma służbami specjalnymi: ABW, AW, SKW, SWW i CBA. W czwartek weszło w życie rozporządzenie szefa rządu w tej sprawie.

Posłowie PO Elżbieta Achinger, Artur Dunin i Jerzy Kozdroń będą pracować w klubowym zespole, który pracować ma nad projektem ws. związków partnerskich - poinformowała w czwartek dziennikarzy wiceszefowa klubu Platformy Małgorzata Kidawa-Błońska.

Sejmowa debata nad wnioskiem PiS o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Donalda Tuska odbędzie się w następny czwartek - dowiedziała się PAP ze źródeł w Kancelarii Sejmu. Kandydatem PiS na premiera jest prof. Piotr Gliński.

Nie więcej niż 230 osób może stracić pracę w PLL LOT w ramach zwolnień grupowych, które rozpoczną się 4 marca - poinformował w czwartek PAP rzecznik spółki Marek Kłuciński. Związkowcy mówią, że może to być do 245 pracowników.

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdził decyzję UOKiK, który uznał, że Getin Noble Bank pobierał niezgodnie z prawem opłaty od spóźniających się ze spłatą zadłużenia użytkowników swoich kart kredytowych. SOKiK utrzymał prawie 2 mln zł kary dla banku.

Prokuratura wojskowa otrzymała z Rosji dane konieczne do wydania przez polskich biegłych opinii fonoskopijnej dotyczącej nagrań z wieży smoleńskiego lotniska - poinformowała w czwartek PAP Naczelna Prokuratura Wojskowa.

Stołeczna prokuratura prowadzi postępowanie w sprawie gróźb karalnych, jakie otrzymali szef KRRIT Jan Dworak i jej członek Krzysztof Luft. Autorzy listu grożą im śmiercią w przypadku nieprzyznania TV Trwam miejsca na multipleksie.

W najbliższą środę zbierze się Zarząd Krajowy SLD, który podejmie decyzję w sprawie przyszłości Ryszarda Kalisza w Sojuszu - poinformował rzecznik SLD Dariusz Joński. W czwartek z Kaliszem spotkał się szef Sojuszu Leszek Miller.

Na karę ośmiu lat pozbawienia wolności skazał w czwartek Sąd Okręgowy w Poznaniu byłego senatora Henryka Stokłosę. Ma on też zapłacić 600 tys. zł grzywny. Decyzją sądu trafił do aresztu. Stokłosa był oskarżony m.in. o korumpowanie urzędników Ministerstwa Finansów.

Szkolenia zawodowe prowadzone przez samorząd prawniczy są zwolnione z podatku od towarów i usług (VAT) - orzekł w czwartek NSA w wyroku dotyczącym radców wprawnych. To kolejny wyrok korzystny dla samorządów prawniczych.

Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych podjął uchwałę o podjęciu przygotowań do strajku generalnego. Pielęgniarki są niezadowolone m.in. z narastających problemów systemu ochrony zdrowia oraz ze spadku poziomu ich zatrudnienia.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY ----------------------

Na dziedzińcu świętego Damazego w Pałacu Apostolskim odbyła się w czwartek po południu oficjalna ceremonia pożegnania abdykującego Benedykta XVI, który na zawsze opuścił swój apartament i przenosi się do Castel Gandolfo.

Bułgarski prezydent Rosen Plewnelijew poinformował w czwartek, że przedterminowe wybory parlamentarne odbędą się 12 maja.

Prezydent Włoch Giorgio Napolitano zapewnił w czwartek w Berlinie prezydenta Niemiec Joachima Gaucka, że włoski rząd powstanie w ciągu najbliższych tygodni. Napolitano dodał, iż Włochy będą nadal poczuwać się do odpowiedzialności za Europę.

Socjalista Francois Hollande ma najmniejsze poparcie społeczne ze wszystkich prezydentów Francji od 1981 roku - wynika z opublikowanego w czwartek comiesięcznego sondażu dla dziennika "Le Figaro". Spadają również notowania premiera Jean-Marca Aurault.

Grupa posłów opozycji zaskarżyła w czwartek w sądzie rozporządzenie ministra oświaty Litwy Dainiusa Pavalkisa w sprawie wprowadzenia ulg przy ocenie egzaminu maturalnego z języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych - podała służba prasowa Sejmu. Wniosek podpisali posłowie partii konserwatywnej Związek Ojczyzny - Litewscy Chrześcijańscy Demokraci Valentinas Stundys i Stasys Szedbaras, oraz posłowie z Ruchu Liberałów Gintaras Steponaviczius i Dalia Teiszerskyte.

Podczas ostatniego spotkania z kardynałami w dniu swej abdykacji Benedykt XVI obiecał "bezwarunkowy szacunek i posłuszeństwo" wobec nowego papieża.

Chorwacja wycofa swych żołnierzy służących w misji Sił Rozdzielająco-Obserwacyjnych ONZ na Wzgórzach Golan (UNDOF), na terenach spornych między Izraelem a Syrią - zapowiedział w czwartek chorwacki premier Zoran Milanović.

USA przekażą syryjskiej opozycji 60 mln dolarów dodatkowej pomocy i po raz pierwszy udzielą pomocy żywnościowej i medycznej rebeliantom walczącym z reżimem prezydenta Syrii Baszara el-Asada - poinformował w czwartek amerykański sekretarz stanu John Kerry.

W walkach z wojskami francuskimi w Mali zginął główny dowódca polowy północnoafrykańskiego odłamu Al-Kaidy Abdelhamid Abu Zeid - poinformowała w czwartek algierska telewizja satelitarna Ennahar.

Socjalista Francois Hollande ma najmniejsze poparcie społeczne ze wszystkich prezydentów Francji od 1981 roku - wynika z opublikowanego w czwartek comiesięcznego sondażu dla dziennika "Le Figaro". Spadają również notowania premiera Jean-Marca Aurault.

Mieszkańcy regionów najbardziej dotkniętych katastrofą nuklearną w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima sprzed dwóch lat są bardziej narażeni na rozwój niektórych rodzajów choroby nowotworowej - podała w czwartek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Białoruś żegna się w czwartek z dwoma banknotami o najniższych nominałach - to ostatni dzień przyjmowania w sklepach banknotów wartości 10 i 20 rubli. Jest to skutek bardzo wysokiej inflacji ostatnich lat.

(PAP)

amp/ asa/

d20hgiy

Podziel się opinią

Share
d20hgiy
d20hgiy