Trwa ładowanie...
d10oi6i

Skrót wiadomości - czwartek, 29 listopada

...

Share
d10oi6i

30.11. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE ----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Inflacja w imporcie w przemyśle rdr spadła we wrześniu do 1,2 proc. z 5,0 proc. w sierpniu, a w eksporcie wystąpiła deflacja cen o 0,5 proc. wobec wzrostu o 2,7 proc. - podał w publikacji GUS.

d10oi6i

Ceny w transporcie i gospodarce magazynowej wzrosły we wrześniu ogółem rdr o 4,0 proc. po wzroście o 3,7 proc. w sierpniu - podał w publikacji GUS.

Ministerstwo Finansów szacuje, że dynamika wzrostu PKB w III kwartale spowolniła poniżej 2 proc. rdr z 2,3 proc. odnotowanych w II kw. - wynika z nieoficjalnych informacji PAP.

Projekt nowelizacji ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, wprowadzający bankom opłatę ostrożnościową, w niedługim czasie będzie rozpatrywany przez Radę Ministrów. Tryb wprowadzenia opłaty rocznej nie koliduje z zasadami ustalania i uiszczania opłaty ostrożnościowej w roku wejścia w życie ustawy - poinformował PAP Piotr Piłat, dyrektor w Ministerstwie Finansów.

Wskaźnik oczekiwań inflacyjnych w Polsce w listopadzie 2012 roku wyniósł 34,3 pkt. wobec 31,9 pkt. w październiku 2012 r. - wynika z danych Dyrekcji Generalnej ds. Gospodarczych i Finansowych (DG EcFin) Komisji Europejskiej opublikowanych w czwartek.

d10oi6i

Dynamika wartości inwestycji w polskim przemyśle w 2012 r. wstępnie szacowana jest na 9 proc. rdr - wynika z wyników ankiety przeprowadzonej wśród zarządzających przedsiębiorstwami przez Dyrekcję Generalną ds. Gospodarczych i Finansowych (DG EcFin) Komisji Europejskiej, opublikowanych w czwartek. Pierwsza wstępna prognoza dynamiki wartości inwestycji na 2013 r. to 2 proc. rdr.

FootFall Indeks Polska w tygodniu od 19 do 25 listopada spadł o 2,8 proc. rok do roku i w identycznym stosunku w porównaniu z poprzednim tygodniem i wyniósł 87,12 pkt.

Wskaźnik nastrojów w gospodarce Polski w listopadzie 2012 r. wyniósł 85,9 pkt. wobec 83,8 pkt. w październiku - wynika z danych Dyrekcji Generalnej ds. Gospodarczych i Finansowych (DG EcFin) Komisji Europejskiej opublikowanych w czwartek.

Indeks nastrojów w gospodarce strefy euro wzrósł w XI 2012 r. do 85,7 pkt. z 84,3 pkt. w poprzednim miesiącu, po korekcie - podała Komisja Europejska w komunikacie.

d10oi6i

Produkt Krajowy Brutto Szwajcarii wzrósł w III kw. 2012 r. o 0,6 proc. kdk, po spadku w II kw. o 0,1 proc. - poinformował w komunikacie Krajowy Sekretariat ds. Gospodarczych w Bernie.

Produkt Krajowy Brutto Litwy wzrósł w III kw. 2012 r. o 4,4 proc. rdr, po wzroście w II kw. o 2,1 proc. - poinformował urząd statystyczny w drugim wyliczeniu.

Stopa bezrobocia w Niemczech w listopadzie 2012 r., po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 6,9 proc. wobec 6,9 proc. w październiku - poinformował Federalny Urząd Pracy w komunikacie.

Produkt Krajowy Brutto USA wzrósł w III kwartale 2012 roku o 2,7 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk - podał Departament Handlu USA w kolejnym wyliczeniu.

d10oi6i

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła o 23 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 393 tys. - poinformował w czwartek Departament Pracy USA.

Sprzedaż detaliczna w Japonii wzrosła w październiku 2012 r. o 0,7 proc. mdm, po spadku miesiąc wcześniej o 3,5 proc., po korekcie - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu.

Kraje UE zgodziły się w czwartek na rozpoczęcie negocjacji umowy o wolnym handlu UE-Japonia. KE szacuje, że porozumienie przyczyni się do stworzenia 400 tys. miejsc pracy i podniesie unijne PKB o prawie 1 proc. Zaniepokojony jest przemysł samochodowy.

Liczba umów na sprzedaż domów podpisanych przez Amerykanów (pending home sales) w październiku wzrosła o 5,2 proc. mdm, po wzroście o 0,4 proc. we wrześniu, po korekcie - podało Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors).

d10oi6i

BUDŻET, DŁUG

KE wyjaśniała w czwartek, że w procesie pogłębiania integracji strefy euro jest za wzmocnieniem roli Parlamentu Europejskiego w kontrolowaniu decyzji dotyczących euro. Nie chce osobnego parlamentu dla "17", sugeruje jedynie powołanie w PE nowej "eurokomisji".

Francuski Senat odrzucił w środę wieczorem projekt budżetu państwa na rok 2013, który przewidywał podniesienie podatków o 24 mld euro. To pierwszy projekt budżetu przygotowany podczas prezydentury Francois Hollande'a.

GIEŁDA

d10oi6i

WIG 20 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,39 proc. i wyniósł 2410,79 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji wzrósł o 0,78 proc. i wyniósł 7.400,96 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji wzrósł o 1,15 proc., do 5.870,30 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji wzrósł o 1,53 proc. i wyniósł 3.568,88 pkt.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu wzrósł o 1,19 proc. i wyniósł 17.845,24 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 0,5 proc. i wyniósł 1.963,49 pkt.

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 0,99 proc. i wyniósł 9.400,88 pkt.

SPÓŁKI

Zysk netto sektora bankowego w okresie styczeń-październik 2012 roku wyniósł 13,5 mld zł, czyli wzrósł o 1,5 proc. rdr. W samym październiku zysk netto sektora wyniósł 1,4 mld zł - podał na swojej stronie internetowej Narodowy Bank Polski.

Budimex podpisał kontrakt o wartości 68,5 mln zł netto na budowę stanowiska promowego w porcie w Świnoujściu - podała spółka w komunikacie.

Mostostal Warszawa liczy na zysk netto w 2013 roku. Ocenia jednak, że jego przychody mogą być wówczas niższe niż w 2012 roku - poinformował Marek Józefiak, prezes spółki.

Mostostal Warszawa ocenia, że strata w IV kw. 2012 roku będzie wyższa niż 33,1 mln zł straty netto po trzech kwartałach 2012 roku - poinformował na konferencji prasowej prezes Marek Józefiak.

Portfel zamówień Mostostalu Warszawa wynosi obecnie 4,2 mld zł, z czego 2,8 mld zł to wartość kontraktów energetycznych - poinformował na konferencji prasowej prezes, Marek Józefiak.

Synthos zaczyna w lutym 2013 roku nową inwestycję o wartości 130-135 mln euro, która pozwoli na rozszerzenie portfolio jego produktów w perspektywie 3-5 lat. Spółka chce nadal dywersyfikować swoje produkty i rynki sprzedaży w oczekiwaniu na trudny 2013 rok - poinformował PAP Tomasz Piec, członek zarządu Synthosu.

Fundusz Hipoteczny DOM zadebiutował w czwartek na rynku NewConnect. Do godz. 12.10 nie zawarto żadnej transakcji na akcjach spółki.

Spółka deweloperska Dolcan, chciałaby zadebiutować na rynku regulowanym GPW w 2013 r., jednak uzależnia to od sytuacji rynkowej. Deweloper nadal chce pozyskać z rynku ok. 200 mln zł - poinformował PAP dyrektor generalny, Robert Ziółek. Dodał, że w tym i przyszłym roku Dolcan planuje sprzedać po ok. 800 mieszkań. W 2013 zanotuje podobne wyniki jak w 2012.

Komputronik widzi ryzyko niewykonania prognozy skonsolidowanych wyników za rok obrotowy 2012/2013, ale zastrzega, że decydujący będzie IV kw. - poinformował na konferencji prezes spółki, Wojciech Buczkowski.

Prezes Apatora Janusz Niedźwiecki nie wyklucza, że podnoszone już dwukrotnie prognozy wyników na 2012 rok zostaną lekko przekroczone, chociaż nie na tyle, by konieczna była kolejna ich weryfikacja. Spółka chce wypłacić akcjonariuszom za 2012 rok 75 proc. zysku netto po odliczeniu zdarzeń jednorazowych, co oznacza kwotowo rekordowo wysoką dywidendę w historii spółki.

BGŻ zrezygnował z uczestnictwa w fixingu stawek referencyjnych WIBID i WIBOR - poinformował zarząd ACI Polska.

Spółka deweloperska Murapol, która planuje przeprowadzić publiczną ofertę akcji pod koniec stycznia 2013 r. zakłada, że w kilku najbliższych latach jej zysk netto będzie rósł w tempie ok. 25 proc. rocznie. Firma podtrzymuje plany sprzedaży ponad 1.000 mieszkań w tym i ok. 1.500 lokali w przyszłym roku. W 2013 r. może przekazać klientom ok. 1.000 mieszkań.

Na początku października Murapol po raz kolejny przesunął ofertę publiczną akcji. Tym razem na koniec stycznia 2013 r. Michał Sapota, wiceprezes dewelopera, poinformował PAP, że na razie spółka podtrzymuje plany IPO w tym terminie, jednak nie wyklucza, że jeśli sytuacja rynkowa będzie niekorzystna, ponownie go przesunie.

Zarząd Euromark Polska podjął decyzję o złożeniu wniosku o upadłość spółki. Na razie nie wiadomo, czy będzie on dotyczył upadłości układowej, czy likwidacyjnej - podała spółka w środę późnym wieczorem.

Waspol złożył do Sądu Rejonowego w Ostrołęce wniosek o wszczęcie postępowania naprawczego - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie.

Nova KBM wybrał Pozavarovalnica Sava jako jedynego potencjalnego kupca w procesie sprzedaży 51-proc. udziałów w Zavarovalnica Maribor, z którym będzie prowadził dalsze negocjacje - poinformował Nova KBM w komunikacie.

Grupa Metro jest bliska podpisania porozumienia z grupą Auchan w sprawie sprzedaży za około 1 mld euro sieci Real w Europie Wschodniej, w tym w Polsce - podała agencja Bloomberg, powołując się na źródła zbliżone do negocjacji.

Kurs Netii spada w czwartek o ponad 8 proc. przy dużych obrotach. Analitycy wskazują, że jakiś duży podmiot może zamykać pozycje na papierach spółki. Na rynek nie trafiły jednak żadne informacje, które by uzasadniały takie zachowanie kursu.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w postępowaniu na udzielenie zamówienia na wykonanie szczelinowania i wywołaniu odwiertu Lubocino 2H wybrał jako najkorzystniejszą ofertę spółki Halliburton Company Germany GMBH - poinformował w czwartek PGNIG.

Tech Data, jeden z największych na świecie dystrybutorów IT, rozważa wycofanie się z działalności na polskim rynku lub wzmocnienie się przez akwizycję innego podmiotu z branży - wynika z informacji przekazanych PAP przez kilka niezależnych źródeł.

Cool Marketing, producent artykułów reklamowych, złożył do Sądu Rejonowego w Warszawie wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie.

Orphee zadebiutuje na rynku NewConnect 3 grudnia - poinformowała Giełda Papierów Wartościowych w komunikacie.

Agencja Rozwoju Innowacji zadebiutuje na rynku NewConnect 5 grudnia - poinformowała Giełda Papierów Wartościowych w komunikacie.

PKN Orlen wypowiedział umowy depozytowe dotyczące globalnych kwitów depozytowych i amerykańskich kwitów depozytowych oraz planuje zakończyć notowania GDR-ów z dniem 27 lutego 2013 roku - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie.

Zarząd Euromark Polska zdecydował, że złoży wniosek o upadłość z możliwością zawarcia układu - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie.

Rada nadzorcza Enei powołała z dniem 1 stycznia 2013 r. na prezesa spółki Krzysztofa Zamasza, dotychczasowego wiceprezesa Tauronu ds. handlowych - poinformowała w czwartek spółka, potwierdzając wcześniejsze nieoficjalne informacje PAP.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1556 a kurs złotego do euro na 4,0968 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,2994 USD i 106,72 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

Złoty jest w czwartek na mocnych poziomach, a inwestorzy oczekują na piątkowe dane o PKB za III kwartał. Jeżeli będą one zgodne z oczekiwaniami rynkowymi to kurs euro-złoty do końca tygodnia powinien kształtować się w okolicy 4,10. Słabsze dane mogą wywołać wzrost oczekiwań na cięcie stóp procentowych w grudniu o 50 pb, a to może spowodować osłabienie polskiej waluty.

TOWARY

Cena ropy Brent w kontraktach na I 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 109,91-109,93 USD za baryłkę.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną po niespodziewanym spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na styczeń 2013, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana na 86,89 USD, po wzroście o 40 centów.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną i są blisko najwyższego poziomu od 3 tygodni z powodu optymizmu, że przyspieszająca gospodarka Chin będzie potrzebować więcej metali. Na rynku jest też optymizm, że w USA zostanie osiągnięte porozumienie w sprawie budżetu - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.787,00 USD za tonę, po wzroście o 0,3 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 7866,00 USD/t.

OPINIE, PROGNOZY

Czwartkowa sesja na warszawskim parkiecie ma spokojny, wzrostowy przebieg, WIG 20 rośnie o około 0,5 proc. Zdaniem analityków dobre nastroje na rynku mogą się utrzymać.

Bieżąca sytuacja gospodarcza w Polsce oceniana jest niekorzystnie, a w ciągu najbliższych sześciu miesięcy należy spodziewać się jej pogorszenia - wynika z listopadowego raportu World Economic Survey (WES), przygotowanego przez instytut Ifo. Oczekiwana średnia roczna stopa polskiego wzrostu PKB w horyzoncie trzech do pięciu lat została obniżona do 3,3 proc. wobec 3,8 proc. prognozowanych w ubiegłym roku.

Zdaniem analityków nowa strategia PKN Orlen na lata 2013-2017 może zawierać m.in. poziom nakładów inwestycyjnych na segmenty wydobycia i energetyki. Rynek oczekuje również publikacji przez koncern nowej polityki dywidendowej, która będzie zakładać wypłatę dywidendy z zysku za 2012 rok w wysokości ok. 2-2,5 zł na akcję. W ich opinii mogą również pojawić się informacje na temat planów PKN wobec Anwilu i Unipetrolu.

Capital Economics spodziewa się osłabienia popytu krajowego w krajach zaliczanych do Emerging Europe, zwłaszcza jeżeli w 2013 roku spełni się prognozowany przez analityków początek rozpadu strefy euro.

W gospodarce amerykańskiej w wyniku kryzysu finansowego doszło do zmian strukturalnych, w efekcie których spadło potencjalne tempo wzrostu oraz wzrosła naturalna stopa bezrobocia. Fed będzie dlatego zmuszony do rozpoczęcia zacieśniania polityki monetarnej dużo wcześniej niż to obecnie zakłada - uważają analitycy banku Nordea.

Indeks S&P 500 zakończy 2013 r. na poziomie 1575 pkt - piszą analitycy Goldman Sachs w raporcie 2013 U.S. Equity Outlook Report. Ich 3-miesięczny oraz 6-miesięczny target wynosi odpowiednio 1450 pkt i 1500 pkt.

W I połowie 2013 r. popyt na miedź na świecie przewyższy podaż tego metalu o 316 tys. ton z powodu przyspieszającego wzrostu w chińskiej gospodarce - oceniają ekonomiści International Copper Study Group (ICSG) w najnowszym raporcie.

Średnia cena uprawnień EUA w II półroczu 2012 r. może wynieść 7,51 euro, a średnia cena uprawnień CER 1,87 euro - uważają eksperci biura maklerskiego Consus.

Ekonomiści ING w scenariuszu bazowym dla Polski zakładają wzrost zbliżony do 1 proc. na przełomie 2012/13 roku, osłabienie złotego o 1-3 proc. w perspektywie 6 miesięcy i powrót gospodarki UE do wzrostu w drugiej połowie 2013 roku, oraz cięcia stopy nominalnej do poziomu 3,25-3,5 proc. w połowie 2013 - wynika z raportu banku. Ekonomiści zaznaczają, że ryzyka są po stronie słabszego wzrostu i niższych stóp.

Analitycy KBC Securities w raporcie miesięcznym z 26 listopada wskazują PKO BP i Ronsona jako krótkoterminowe top picks wśród polskich spółek. Po drugiej stronie rynku analitycy umieścili Lotos i AmRest.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

W ciągu najbliższych 10 lat na inwestycje energetyczne w Polsce potrzeba ok. 170 mld zł - poinformowano podczas Forum Energetycznego w Sopocie. Pieniądze są potrzebne m.in. na budowę nowych bloków energetycznych oraz sieci przesyłowych.

Do Urzędu Regulacji Energetyki trafiły już wnioski taryfowe na 2013 rok od wszystkich dystrybutorów energii elektrycznej oraz dwa wnioski od sprzedawców, spółek: Energa Obrót oraz Tauron Sprzedaż - poinformowała w czwartek PAP Agnieszka Głośniewska, rzecznik prasowy URE.

Wartość kredytów z utratą wartości od sektora niefinansowego w październiku 2012 roku wzrosła do 71.239 mln zł z 71.054 mln zł we wrześniu 2012 roku i wobec 65.044 mln zł na koniec października 2011 roku - podał NBP.

Do Polski może trafiać ropa z Azerbejdżanu, ale także z Kazachstanu i Turkmenistanu - powiedział w rozmowie z PAP minister ds. przemysłu i energetyki Azerbejdżanu Natiq Alijew. Jego zdaniem ropa z tego regionu może być tańsza niż rosyjska.

Przewozy osób kolejami po 10 miesiącach 2012 roku wzrosły rdr o 4,36 proc. do 229,6 mln osób - podał Urząd Transportu Kolejowego.

Przewozy ładunków kolejami po 10 miesiącach 2012 roku spadły rdr o 7,46 proc. do 192,6 mln ton, a praca przewozowa o 9 proc. do 41,03 mln t/km - podał Urząd Transportu Kolejowego.

Prawie połowa energii odnawialnej w UE pochodzi z drewna i jego odpadów; Polska znalazła się w grupie czterech krajów unijnych, które w ten sposób pozyskują ponad 80 proc. swojej energii odnawialnej - wynika z opublikowanych w czwartek danych Eurostatu.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

Poparcie dla Platformy Obywatelskiej spadło o 6 pkt. proc., zaś dla PiS wzrosło o 5 pkt. proc. co oznacza, że obie partie cieszą się poparciem 28 proc. Polaków - wynika z listopadowego sondażu TNS Polska dla "Gazety Wyborczej".

66 proc. badanych pozytywnie ocenia działalność prezydenta Bronisława Komorowskiego - wynika z najnowszego badania CBOS. Niemal tyle samo ankietowanych (64 proc.) negatywnie postrzega funkcjonowanie Sejmu.

Polacy niezmiennie negatywnie wypowiadają się o działalności Narodowego Funduszu Zdrowia, krytycznie oceniają też działalność sądów i prokuratury - wynika sondażu CBOS. Negatywne opinie przeważają też w ocenach central związkowych: Solidarności i OPZZ.

Szef PSL Janusz Piechociński powiedział w czwartek PAP, że w poniedziałek przekaże premierowi Donaldowi Tuskowi propozycje PSL dotyczące składu rządu. Jak dodał, w piątek chciałby przedstawić szefowi rządu "plany personalne", jeśli chodzi o władze Stronnictwa.

Senatorowie zajęli się w czwartek nowelą ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych przesuwającą termin zniesienia obowiązku meldunkowego z 2014 r. na 2016 r. oraz termin wdrożenia elektronicznych dowodów osobistych. Komisje senackie rekomendowały poprawki techniczne.

Jeszcze w czwartek do Sejmu trafi projekt noweli ustawy o systemie oświaty autorstwa Ruchu Palikota przewidujący, że koszty lekcji religii pokrywaliby zainteresowani rodzice, pełnoletni uczniowie lub kościoły i związki wyznaniowe. Projekt z pakietu "Świeckie państwo" przedstawili na konferencji prasowej w Sejmie posłowie Ruchu - Roman Kotliński oraz Armand Ryfiński.

Minister zdrowia odwołał w czwartek ze stanowiska dyrektora Instytutu Reumatologii Andrzeja Włodarczyka - informacje medialne potwierdził rzecznik resortu Krzysztof Bąk. Włodarczyk zapowiada odwołanie do sądu pracy.

Przyspieszyliśmy prace: resort budownictwa skierował w czwartek do konsultacji społecznych projekt ustawy o pomocy państwa przy kupowaniu pierwszego mieszkania, tzw. program Mieszkanie dla młodych (MdM) - powiedział PAP wiceminister Piotr Styczeń.

Kampania Przeciw Homofobii negatywnie ocenia projekt Platformy Obywatelskiej w sprawie "mowy nienawiści". Według KPH nowe przepisy powinny być bardziej konkretne niż zapisy z projektu PO.

Brutalność i dążenie do eskalacji niepokojów 11 listopada w Warszawie zarzucili w czwartek policji organizatorzy Marszu Niepodległości. Policja odpowiada, że działała adekwatnie do sytuacji i zgodnie z prawem, zwalczając chuliganów, którzy dążyli do konfrontacji.

Do 14 stycznia katowicki sąd rejonowy przedłużył w czwartek okres aresztowania Katarzyny W., podejrzanej o zamordowanie półrocznej córki Magdy. O uwzględnieniu prokuratorskiego wniosku w tej sprawie poinformował PAP wiceprezes sądu.

"Nie baw się w kata, kup karpia w płatach" - to główne hasło tegorocznej edycji kampanii społecznej "Jeszcze żywy karp", którą w czwartek rozpoczęli ekolodzy ze stowarzyszenia Klub Gaja - poinformowała koordynator akcji Beata Tarnawa.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY ----------------------

Negocjatorzy PE poinformowali, że osiągnęli w czwartek z porozumienie z cypryjską prezydencją ws. "projektu pakietu" dotyczącego nowelizacji budżetu UE na 2012 r. jak i przyjęcia budżetu UE na 2013 r. To oznacza przełamanie trwającego od tygodni impasu.

Polska wstrzyma się od głosu w sprawie Palestyny w ONZ - napisał w czwartek na twitterze minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się w czwartek wieczorem czasu polskiego w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ.

Komentując propozycję KE ws. pogłębienia unii gospodarczej i monetarnej, w tym budżetu eurolandu, europoseł PO Jacek Saryusz-Wolski powiedział w czwartek, że potwierdza ona "materializowanie się groźby Europy dwóch prędkości" szybciej niż się spodziewano.

Brytyjski sekretarz ds. energii Edward Davey studzi optymizm zwolenników gazu łupkowego. W rozmowie z "The Guardian" stwierdza, że jego wpływ na ceny energii nie jest przesądzony, a rząd nie dopuści do znaczącego wzrostu udziału gazu w miksie energetycznym.

Hiszpański rząd uznał syryjską koalicję opozycyjną za "prawowitego reprezentanta narodu syryjskiego" - poinformowało w czwartek hiszpańskie MSZ. Madryt wystosował oficjalne zaproszenie pod adresem przewodniczącego koalicji Moaza al-Chatiba.

Organizacja broniąca praw człowieka Human Rights Watch (HRW) oświadczyła w czwartek, że syryjscy rebelianci wykorzystują dzieci-żołnierzy w bezpośrednich walkach lub w innych działaniach wojennych.

Rząd syryjski jako jedyny na świecie w tym roku stosował miny przeciwpiechotne - podała w opublikowanym w czwartek w dorocznym raporcie Międzynarodowa Kampania na Rzecz Zakazu Min Przeciwpiechotnych (ICBL).

Co najmniej 39 osób zginęło, a ponad 100 zostało rannych w zamachach, do których doszło w czwartek w miastach w środkowym i północnym Iraku - poinformowała policja i źródła medyczne. Celem ataków byli głównie szyici.

Izrael zamierza wydać Bośni i Hercegowinie Aleksandara Cvetkovicia, podejrzanego o udział w masakrze w Srebrenicy w 1995 roku. W czwartek Sąd Najwyższy odrzucił odwołanie Cvetkovicia od decyzji o ekstradycji. W Bośni i Hercegowinie Cvetkoviciowi zarzuca się, że jako żołnierz serbskiej jednostki pomagał w rozstrzelaniu 8 tysięcy muzułmańskich chłopców i mężczyzn.

ONZ-owski trybunał ds. zbrodni wojennych na obszarze d. Jugosławii uniewinnił w czwartek b. premiera Kosowa Ramusha Haradinaja. Był on oskarżony o zbrodnie na Serbach podczas walk o niepodległość Kosowa 1998 r. Belgrad zarzuca trybunałowi stronniczość.

Zgromadzenie, które pisze nową konstytucję Egiptu, przegłosowało w czwartek utrzymanie "zasad szariatu" (prawa muzułmańskiego) jako głównego źródła prawa. Ten sam zapis zawierała poprzednia konstytucja z okresu rządów byłego prezydenta Hosniego Mubaraka.

Dotychczasowego ministra obrony Korei Północnej Kim Dzong Gaka zastąpił dowódca wojskowy, odpowiedzialny - jak się przypuszcza - za dwa północnokoreańskie ataki na Koreę Południową w 2010 r. - poinformowała w czwartek agencja Associated Press.

(PAP)

amp/

d10oi6i

Podziel się opinią

Share
d10oi6i
d10oi6i