Trwa ładowanie...
dk4tbqn
wydarzenia

Skrót wiadomości - piątek, 1 lutego, 17.00

...

Share
dk4tbqn

01.02. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE ----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

dk4tbqn

Ministerstwo Finansów zaoferuje w poniedziałek, 4 lutego bony 20-tygodniowe za 1,0-2,0 mld zł - podał w piątek resort finansów w komunikacie.

Ministerstwo Finansów planuje zorganizować 18 lutego 2013 roku debatę, która ma na celu rozpoczęcie dyskusji na temat przyszłości Polski w strefie euro. Weźmie w niej udział m.in. prezes NBP Marek Belka i wicepremier minister gospodarki Janusz Piechociński - wynika z nieoficjalnych informacji PAP.

Wskaźnik PMI dla Polski w styczniu 2013 roku wyniósł 48,6 pkt. wobec 48,5 pkt. w grudniu - podał HSBC w komunikacie.

W czwartek, 31 stycznia banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 25.749,41 mln zł wobec 14.544,45 mln zł w środę - podał NBP.

dk4tbqn

Bezrobocie w grudniu 2012 roku, według metodologii Eurostatu, wyniosło w Polsce 10,6 proc. wobec 10,5 proc. w listopadzie - podał w piątek Eurostat.

Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska poinformowała po piątkowym spotkaniu z komisarzem UE ds. polityki regionalnej Johannesem Hahnem, że odmrożenie wypłat funduszy UE dla Polski przeznaczonych na drogi może nastąpić na przełomie lutego i marca.

Ministerstwo Finansów zorganizuje 18 lutego debatę na temat wejścia Polski do strefy euro - poinformował minister finansów Jacek Rostowski, potwierdzając wcześniejsze informacje PAP. Dodał, że jeżeli nie ma zagrożenia rozpadu eurolandu to Polska powinna określić mniej więcej kiedy i po jakich przygotowaniach przyjąć euro.

Stopa bezrobocia w USA w styczniu 2013 roku wyniosła 7,9 proc., wobec 7,8 proc. w grudniu - podał w piątek amerykański Departament Pracy w komunikacie.

dk4tbqn

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w styczniu 2013 roku 55,8 pkt. wobec 54 pkt. miesiąc wcześniej - wynika z końcowych wyliczeń.

Wskaźnik aktywności w przemyśle amerykańskim wzrósł w styczniu 2013 r. do 53,1 pkt. z 50,2 pkt. w poprzednim miesiącu, po korekcie - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM).

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan wyniósł w styczniu 2013 r. 73,8 pkt., wobec 72,9 pkt. zanotowanych w grudniu - podano w końcowym wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w styczniu 2013 roku 47,9 pkt. wobec 46,1 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe wyliczenia.

dk4tbqn

Inflacja w strefie euro wyniosła w styczniu 2013 r., w ujęciu rdr, 2,0 proc. - podał w komunikacie Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, we wstępnym wyliczeniu.

Stopa bezrobocia w strefie euro w grudniu 2012 r. po uwzględnieniu czynników sezonowych wyniosła 11,7 proc., wobec 11,7 proc. w listopadzie, po korekcie - poinformował w komunikacie Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Wielkiej Brytanii, przygotowywany przez Chartered Institute of Purchasing and Supply i Markit Economics, wyniósł w styczniu 2013 roku 50,8 pkt. wobec 51,2 pkt. w grudniu 2012, po korekcie - podano w Londynie w komunikacie.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w styczniu 2013 roku 42,9 pkt. wobec 44,6 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe wyliczenia.

dk4tbqn

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w styczniu 2013 roku 49,8 pkt. wobec 46,0 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w styczniu 2013 roku 50,4 pkt. wobec 50,6 pkt. miesiąc wcześniej - podano w wyliczeniach biura statystycznego i Federacji Logistyki.

W Japonii stopa bezrobocia w grudniu 2012 r. wyniosła 4,2 proc. wobec 4,1 proc. miesiąc wcześniej - poinformowało w komunikacie biuro rządowe.

BUDŻET, DŁUG

dk4tbqn

Premier Donald Tusk powiedział w piątek, że ewentualne pomniejszenie budżetu UE - w stosunku do ostatniej propozycji Hermana van Rompuya - nie powinno w żadnym stopniu dotknąć środków na politykę spójności.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 0,47 proc. i wyniósł 11.191,34 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu wzrósł o 1,4 proc. i wyniósł 2.419,02 pkt.

W tygodniu zakończonym w środę, 30 stycznia, bilans napływu i odpływu na polską giełdę środków z funduszy inwestujących w rynki wschodzące wyniósł 37 mln USD - podał w raporcie Royal Bank of Scotland, powołując się na dane EPFR.

SPÓŁKI

Książka popytu na akcje PHN w trwającym do poniedziałku book-buildingu jest już pokryta w całości przy cenie 20 zł - wynika z nieoficjalnych informacji PAP. Do zamknięcia zapisów cena może jeszcze wzrosnąć, ale ostateczna cena zostanie ustalona bliżej dolnej granicy przedziału, wynoszącego 20-26 zł.

Zysk netto grupy Banku Millennium w czwartym kwartale 2012 roku wzrósł do 125,9 mln zł z 125,1 mln zł rok wcześniej - poinformował bank w komunikacie. Zysk banku okazał się wyższy od oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 119,1 mln zł.

Zarząd Banku Millennium nie planuje wypłaty dywidendy z zysku za 2012 r. Bank będzie mógł powrócić do regularnych wypłat od 2014 r. - poinformował bank w raporcie.

W wyniku planowanego na trzeci kwartał tego roku podłączenia do produkcji odwiertu K-7 na polu Krutogorowskoje na Ukrainie, produkcja Kub-Gasu na tym polu wzrośnie o blisko 57 tys. m sześc. dziennie z 14 tys. m sześc. obecnie - poinformowało PAP biuro prasowe Kulczyk Oil Ventures.

PKN Orlen podpisał umowę z Rosnieftem na dostawy rurociągiem "Przyjaźń" ok. 6 mln ton ropy typu REBCO rocznie. Umowa obowiązuje od 1 lutego tego roku do 31 stycznia 2016 r. Wartość dostaw wynosi ok. 46 mld zł - podał Orlen w komunikacie.

Na koniec 2012 roku PKN Orlen miał 1.767 stacji paliw, Lotos 405, koncerny zagraniczne 1.424, a niezależni operatorzy ok. 3.000. Przy sieciach sklepowych funkcjonowało 160 stacji paliw - podała na stronie internetowej Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego.

Średnia marża detaliczna w cenie benzyny bezołowiowej Pb95 w dniach 25-31 stycznia 2013 r. wyniosła 2 gr, co stanowi 0,4 proc. ceny - wynika z analiz BM Reflex. Średnia marża detaliczna w cenie ON wyniosła 9 gr, co stanowi 1,6 proc. ceny.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczęło wydobycie gazu ziemnego ze złoża Winna Góra w okolicy Poznania. Wydobycie wyniesie ok. 15 mln m sześc. gazu rocznie przez pierwsze dwa-trzy lata - poinformowało PGNiG w komunikacie prasowym.

Aviva OFE zwiększył zaangażowanie w akcje PKO BP do 6,72 proc. głosów na walnym zgromadzeniu spółki - podał PKO BP w komunikacie.

Termin podpisania umowy z Sygnity na budowę, wdrożenie i utrzymanie systemu e-Podatki został przesunięty w związku ze złożeniem przez Comarch odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej - poinformował rzecznik prasowy ministerstwa finansów Wiesława Dróżdż.

Asseco Business Solutions jest blisko finalizacji akwizycji polskiej spółki, która poszerzy portfel oferowanych produktów. Przedłużają się natomiast rozmowy z zagranicznym podmiotem. W związku z tym zarząd może rekomendować przeznaczenie większej części zysku na dywidendę - od 75 do 100 proc.

Oglądalność kanału TVN w grupie wszyscy 4+ spadła w styczniu 2013 roku do 12,4 proc. z 13,3 proc. rok wcześniej - podał TVN na stronie internetowej na podstawie danych Nielsen Audience Measurement.

Rank Progress w joint venture z Waste to Energy Canada Inc. zrealizuje w Polsce w ciągu 5 lat inwestycje w segmencie utylizacji odpadów o wartości co najmniej 200 mln euro. Oznacza to budowę minimum 8 spalarni. W II połowie 2013 r. spółki mogą ujawnić plany rozwoju na rynku chorwackim.

Rank Progress, który początkowo planował wyemitować trzyletnie obligacje o wartości 50 mln zł w styczniu, zrobi to w lutym - poinformował PAP Jan Mroczka, prezes dewelopera. Spółka na razie nie weryfikuje prognoz finansowych na 2012 r. oraz nakładów inwestycyjnych na 2013 r.

Przychody Grupy LPP ze sprzedaży w styczniu 2013 roku wyniosły około 249 mln zł, czyli były o około 6 proc. wyższe niż rok wcześniej - poinformowała spółka w komunikacie.

Zarząd Robyga chce zarekomendować wypłatę dywidendy z zysku za 2012 r. podobnej wartościowo do tych z dwóch poprzednich lat. Ma się ona ukształtować w przedziale 0,07-0,12 zł - poinformował PAP Wojciech Okoński, prezes spółki.

Akcjonariusze Ganta zdecydowali o emisji do 20 tys. obligacji o łącznej wartości nominalnej do 20 mln zł, zamiennych na akcje serii T spółki, bez prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy - wynika z uchwał podjętych przez NWZ Ganta 31 stycznia.

Spółka z grupy Kredyt Inkaso zawarła umowę nabycia pakietu wierzytelności konsumenckich od rumuńskiego banku Piraeus Bank Romania. Łączna wartość nominalna nabytego pakietu wynosi 57,561 mln RON, czyli w przeliczeniu ok. 55 mln zł - poinformowało Kredyt Inkaso w komunikacie przesłanym PAP.

Medicalgorithmics chce przenieść się na parkiet główny warszawskiej giełdy we wrześniu-październiku 2013 roku. W drugiej połowie roku spółka zamierza sfinalizować przejęcie na rynku amerykańskim. Jeszcze w I kwartale zarząd podejmie decyzję, czy rekomendować wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy.

Kompania Węglowa podpisała w piątek umowy dotyczące emisji obligacji krótkoterminowych wartości 700 mln zł. Stroną umowy są: Bank Zachodni WBK, Bank Gospodarstwa Krajowego, Bank Handlowy, BNP Paribas Bank Polska oraz Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski.

Sygnity podpisało wartą 232 mln zł umowę na budowę, wdrożenie i utrzymanie systemu e-Podatki - podała spółka w komunikacie prasowym.

Spółka Mattel, największy na świecie producent zabawek, zanotowała w IV kw. 2012 r. skorygowany zysk na akcję w wysokości 1,12 USD - podała firma w raporcie kwartalnym.

Skorygowany zysk Exxon Mobil, największej amerykańskiej spółki paliwowej, wyniósł w IV kwartale 2012 r. 2,20 USD na akcję - podała firma w raporcie kwartalnym.

Skorygowany zysk spółki Chevron, drugiej co do wielkości firmy paliwowej w USA, wyniósł w IV kwartale 2012 r. 2,98 USD na akcję i okazał się niższy od oczekiwań rynku.

WALUTY

Złoty w piątek umocnił się, co dilerzy tłumaczą zamykaniem długich pozycji na EURPLN przed weekendem. Ich zdaniem do środowego posiedzenia RPP złoty może utrzymywać się w przedziale 4,16-4,21 za euro. Dla rynku długu, obok decyzji Rady, istotny w przyszłym tygodniu będzie przetarg obligacji.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,0744 a kurs złotego do euro na 4,2028 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3644 USD i 125,78 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku lekko rosną przed popołudniowymi danymi z rynku pracy w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na marzec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana na 97,55 USD, po wzroście o 6 centów.

Cena ropy Brent w kontraktach na III 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 115,89-115,91 USD za baryłkę.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 8189,50 dolara za tonę.

OPINIE, PROGNOZY

Piątkowa sesja na warszawskiej GPW upływa pod znakiem lekkich wzrostów głównych indeksów. Zdaniem analityków, choć na rynku widać osłabienie strony popytowej, to w krótkim terminie więcej przemawia za wzrostem WIG-u 20 do okolic 2.525 pkt.

Inflacja w styczniu 2013 r. wyniosła 1,8 proc. rdr, a do kwietnia spadnie poniżej dolnej granicy dopuszczalnego pasma wahań, do poziomu 1,3 proc. rdr - uważają ekonomiści Citi.

Unijnym politykom trudno będzie zakończyć najbliższy szczyt w sprawie budżetu UE kolejnym fiaskiem - ocenia komisarz UE ds. budżetowych Janusz Lewandowski.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Zysk netto sektora bankowego w 2012 roku wyniósł 16,21 mld zł, czyli wzrósł o 4 proc. rdr - podał na swojej stronie internetowej Narodowy Bank Polski.

Los ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego w rządzie jest uzależniony od tego, czy w krótkim czasie jego działania dotyczące restrukturyzacji LOT przyniosą efekty - poinformował premier Donald Tusk.

Ceny mieszkań w każdym z 7 analizowanych miast na koniec 2012 r. były niższe niż rok wcześniej, jednak w IV kwartale 2012 r. odnotowano wzrost cen w Warszawie i Poznaniu - wynika z raportu firmy Emmerson. Oferta nowych mieszkań w 2012 r. zwiększyła się o ok. 5 proc.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

Premier Donald Tusk poinformował w piątek, że wraz z prezydentem ustalił, że tematem najbliższego posiedzenia Rady Gabinetowej będą optymalne warunki wejścia Polski do strefy euro. "Nie będziemy dyskutowali czy, ale kiedy i w jaki sposób" - powiedział szef rządu.

Przyjąłem wyjaśnienia ministra Jarosława Gowina za "niezbyt fortunny sposób komunikowania własnych poglądów" przed głosowaniem w sprawie związków partnerskich - powiedział premier Donald Tusk. Jak podkreślił, dopuszcza możliwość powstania w PO bardziej konserwatywnego projektu ws. związków.

Premier Donald Tusk powiedział w piątek, że ewentualne pomniejszenie budżetu UE - w stosunku do ostatniej propozycji Hermana van Rompuya - nie powinno w żadnym stopniu dotknąć środków na politykę spójności.

Premier Donald Tusk zapowiedział w piątek, że w najbliższym czasie dojdzie do zmian w jego otoczeniu, których konsekwencją będą procedury dotyczące Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Tusk dobrze ocenił obecne funkcjonowanie ABW po odejściu jej szefa gen. Bondaryka.

Szef MSZ Radosław Sikorski powiedział w piątek, że w politycznym interesie Polski jest przynależność do najściślejszego kręgu decyzyjnego UE, ale o terminie przyjęcia przez Polskę euro muszą zdecydować ministrowie finansów i gospodarki oraz NBP.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY ----------------------

Minister finansów Holandii Jeroen Dijsselbloem poinformował w piątek, że rząd znacjonalizował borykający się od dawna z problemami bank i towarzystwo ubezpieczeń SNS Reaal.

W zamachu samobójczym przed ambasadą USA w stolicy Turcji, Ankarze, zginął w piątek ochroniarz placówki i sam napastnik, a jedna osoba została ranna - poinformowały tureckie władze. Nikt nie przyznał się dotąd do przeprowadzenia ataku.

Waszyngton w najbliższym czasie może zaproponować Moskwie rozpoczęcie rokowań na temat dalszych redukcji strategicznych arsenałów nuklarnych USA i Rosji - informuje w piątek dziennik "Wiedomosti".

Minister spraw zagranicznych Argentyny Hector Timerman odrzucił w czwartek propozycję szefa brytyjskiej dyplomacji Williama Hague'a w sprawie rozmów trójstronnych dotyczących Falklandów z udziałem władz tych wysp, Londynu oraz Buenos Aires.

(PAP)

pif/ jtt/

dk4tbqn

Podziel się opinią

Share
dk4tbqn
dk4tbqn