Trwa ładowanie...
d456b28
wydarzenia

Skrót wiadomości - piątek, 19 lipca, 17.00

...

Share
d456b28

19.07. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE ----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

d456b28

W lipcu nastroje konsumenckie były mniej pesymistyczne niż w czerwcu - wynika z opublikowanych w piątek badań GUS.

Państwowa Inspekcja Pracy w I półroczu 2013 roku odnotowała wzrost przypadków niewypłacania pensji do 61,9 tys. z 47,6 tys. - podała PIP w komunikacie.

Polska gospodarka, nawet przy długotrwałej stagnacji w strefie euro, będzie się rozwijała znacznie szybciej niż średnia europejska - ocenia wicepremier, minister finansów Jacek Rostowski. Jego zdaniem sytuacja zacznie się poprawiać później, niż pierwotnie zakładał resort finansów, ale jeszcze w tym roku.

Są lepsze sposoby na aktywizację, stymulację gospodarki i ograniczanie bezrobocia niż dodatkowe środki z Funduszu Pracy - ocenia wicepremier, minister finansów Jacek Rostowski.

d456b28

W drugim tygodniu lipca taniały m.in. zboża, wieprzowina, wołowina oraz olej rzepakowy, drożały kurczęta i jaja - wynika z danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej (ZSRIR) Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

FootFall Indeks Polska w tygodniu 08.07-14.07 2013 roku spadł o 5,2 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim tygodniem wzrósł 5,6 proc. i wyniósł 73,38 pkt. - podała firma Experian.

BUDŻET, DŁUG

Pomimo zapowiedzianej nowelizacji budżetu państwa na 2013 rok Ministerstwo Finansów nie planuje obecnie zwiększyć podaży SPW oraz liczby przetargów. Bez zmian pozostaje plan finansowania potrzeb pożyczkowych w III kwartale - poinformował w wywiadzie dla PAP wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk.

d456b28

Ministerstwo Finansów nie sądzi, aby zawieszenie progu ostrożnościowego relacji długu publicznego do PKB w wysokości 50 proc. było źle odebrane przez inwestorów zagranicznych i skutkowało ich odpływem z Polski - poinformował w wywiadzie dla PAP wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk.

Warunkowy przetarg sprzedaży obligacji planowany na wtorek, 23 lipca nie zostanie zorganizowany - poinformował w piątek resort finansów w komunikacie.

Podwyżka płacy minimalnej do 1.680 zł od 2014 roku z 1.600 zł w 2013 będzie kosztowała budżet 13,5 mln zł - wynika z rozporządzenia ministra pracy.

Warianty pokazane w rządowym przeglądzie emerytalnym są rozwiązaniami modelowymi. Ostateczna wersja będzie się trochę różniła, choć będzie najprawdopodobniej oparta na jednym z nich - poinformował wicepremier, minister finansów Jacek Rostowski.

d456b28

Zaproponowane w nowelizacji tegorocznego budżetu rozwiązania to działania sprzeczne - uważa Andrzej Kaźmierczak z Rady Polityki Pieniężnej. Jego zdaniem "zastrzyk" rzędu 16 mld zł będzie miał śladowy wpływ na wzrost PKB.

Przewidywane na okres 12 miesięcy obciążenie Polski spłatą zobowiązań zaciągniętych przez rząd wyniosło na koniec czerwca 5.955 mln euro wobec 5.951 mln euro na koniec maja - wynika z danych NBP.

GIEŁDA

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 1,5 proc. i wyniósł 1.992,65 pkt.

d456b28

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu spadł o 1,5 proc. i wyniósł 14.589,91 pkt.

SPÓŁKI

PGNiG potwierdza, że złożyło do Urzędu Regulacji Energetyki nowy wniosek w sprawie taryf gazowych, gdyż obecna taryfa obowiązuje tylko do końca września, ale do czasu zakończenia postępowania nie będzie podawało szczegółów - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa PGNiG Joanna Zakrzewska.

Prezes URE zaktualizował na 2014 rok kwotę kosztów osieroconych dla sześciu wytwórców, wynosi ona łącznie 676,56 mln zł - podało URE w komunikacie.

d456b28

Wysoki Sąd Sprawiedliwości w Londynie oddalił bez przeprowadzenia rozprawy skargę PKN Orlen o uchylenie wyroku Trybunału Arbitrażowego w sprawie pozwu przeciwko Yukos International. Sprawa dotyczy transakcji nabycia akcji rafinerii w Możejkach - podała spółka w komunikacie.

PKN Orlen planuje budowę turbozespołu o mocy 70 MWe w elektrociepłowni na terenie zakładu głównego w Płocku. Spółka przewiduje, że turbozespół rozpocznie pracę w IV kw. 2016 r., wytwarzając energię elektryczną w kogeneracji z ciepłem w parze.

Program inwestycyjny Grupy Energa na lata 2013-2021 przewiduje, że całkowite nakłady wyniosą ok. 21 mld zł. Około 12,5 mld zł spółka przeznaczy na inwestycje w segmencie dystrybucji, a pozostałe środki na inwestycje w: elektrownie konwencjonalne i gazowe, CHP, OZE i in. - podała Energa w komunikacie.

Energa zakłada 10-proc. średnioroczny wzrost skonsolidowanej EBITDA do 2020 roku i utrzymanie wskaźnika dług netto do EBITDA na poziomie nie większym niż 2,5x - poinformowała Energa w komunikacie.

Wyniki finansowe Zetkamy wypracowane w drugim kwartale były wyższe niż te osiągnięte przez spółkę w I kw. Realizacja całorocznej prognozy wynikowej spółki jest niezagrożona - poinformował w rozmowie z PAP Leszek Jurasz, prezes Zetkamy.

Zetkama pracuje nad przejęciami dwóch spółek, które mogą generować sprzedaż na łącznym poziomie ok. 200 mln zł - poinformował w rozmowie z PAP Leszek Jurasz, prezes Zetkamy. Dodał, że wobec planowanych inwestycji zarząd nie będzie prawdopodobnie rekomendował wypłaty dywidendy za 2013 r.

Serinus Energy (dawny KOV) pozyskał partnera, spółkę Dutco Energy do realizacji nowych projektów na terenie swoich koncesji w Tunezji - podał Serinus w komunikacie.

Daniel Mzyk nabył w wezwaniu 31.126 akcji spółki Yawal - poinformował pośredniczący w wezwaniu DM BOŚ.

Dodatnim wynikiem finansowym na poziomie 8,7 mln zł Telewizja Polska zakończyła pierwsze półrocze 2013 r. To m.in. efekt rosnących wpływów z abonamentu, cięcia kosztów i ograniczania oferty programowej - poinformowało w piątek Centrum Informacji TVP.

W dniach od 8 do 14 lipca udział TVN w oglądalności wyniósł 10,53 proc. wobec 10,09 proc. tydzień wcześniej. W przypadku Polsatu udział w oglądalności wyniósł 12,18 proc. wobec 11,53 proc. przed tygodniem - wynika z szacunkowych danych firmy Nielsen Audience Measurement.

W dniach od 8 do 14 lipca największy udział w wydatkach na reklamę wśród stacji TV zanotował TVN. Udział ten wyniósł 12,48 proc., co oznacza 31,32 mln zł wpływów. Drugie miejsce zajął Polsat z udziałem na poziomie 11,74 proc., czyli wpływami rzędu 29,46 mln zł - wynika z danych Nielsen Audience Measurement.

Zysk operacyjny na akcję General Electric wyniósł w II kw. 2013 r. 36 centów, po wykluczeniu NBCU - podała spółka w raporcie kwartalnym.

WALUTY

Złoty w przyszłym tygodniu może utrzymać się na obecnych poziomach lub jeszcze się wzmocnić. Kurs EUR/PLN powinien utrzymywać się w przedziale 4,22-4,27. Notowania polskiego długu będą szły za rynkami bazowymi - oceniają dilerzy.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,2348, a kurs złotego do euro na 4,2457 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3123 USD i 131,67 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

10 lat to realistyczny termin, jeśli chodzi o wejście Polski do strefy euro, choć może to nastąpić nieco szybciej - ocenia wicepremier, minister finansów Jacek Rostowski.

TOWARY

Średnia marża detaliczna w cenie litra benzyny bezołowiowej Pb95 18 lipca wyniosła 7 gr, co stanowi 1 proc. ceny - wynika z analiz BM Reflex. Średnia marża detaliczna w cenie ON wyniosła 16 gr, co stanowi 3 proc. ceny.

Umocnienie złotego hamuje wzrosty cen paliw na stacjach benzynowych - wynika z cotygodniowego raportu BM Reflex.

W nadchodzącym tygodniu detaliczne cen paliw będą rosły - oceniają analitycy portalu e-petrol.pl w cotygodniowym raporcie.

Cena ropy Brent w kontraktach na VIII 2013 r. na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09.00 109,48-109,54 USD za baryłkę.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku pozostają blisko najwyższych od 16 miesięcy poziomów, po tym jak w czwartek zyskała 1,5 proc. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na sierpień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, drożeje o 3 centy do 108,07 USD.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie odrobiły tygodniowe straty po pozytywnych danych z gospodarki USA - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME rośnie o 0,9 proc. do 6.970 USD za tonę.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 6924,75 USD/t.

OPINIE, PROGNOZY

Po początkowych wzrostach główne indeksy GPW spadają. Jeśli sesja zamknie się poniżej 2.288 pkt. na WIG-u 20, sytuacja techniczna rynku się pogorszy. W przyszłym tygodniu, dla rynku kluczowa będzie publikacja wyników spółek.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Wyniki cotygodniowego sondażu Indeksu Nastrojów Inwestorów (INI) pokazują, że odsetek inwestorów spodziewających się w ciągu 6 miesięcy trendu wzrostowego na GPW wzrósł o 8,5 pkt. proc. do 51,4 proc. O 8,3 pkt. proc. do 28,3 proc. spadł odsetek respondentów spodziewających się trendu spadkowego.

W czwartek, 18 lipca banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 32.871,38 mln zł wobec 32.624,67 mln zł w środę - podał NBP.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w czwartek 88,30 pb, wobec 91,50 pb na koniec poprzedniego tygodnia.

W tygodniu kończącym się w środę 17 lipca z funduszy obligacji rynków wschodzących łącznie wycofano 1,3 mld USD - wynika z przytoczonych w piątkowych raportach banków danych EPFR.

Komisja Europejska jesienią tego roku przedstawi projekt wytycznych w sprawie pomocy publicznej, jaka może być udzielona projektom w sektorze energetyki, w tym energii nuklearnej - poinformował w piątek rzecznik KE ds. konkurencji Antoine Colombani.

Planowane jest powołanie Rady ds. Ryzyka Systemowego, jako organu odpowiedzialnego za nadzór makroostrożnościowy nad systemem finansowym - wynika z uzasadnienia do projektu ustawy. Celem jest wzmocnienie stabilności systemu finansowego oraz ograniczenie prawdopodobieństwa wystąpienia kryzysu finansowego.

Chiński bank centralny (PBoC) zniesie od soboty dolne ograniczenie oprocentowania kredytów - podała agencja Bloomberg powołując się na stronę internetową PBoC.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

W lipcu odsetek Polaków popierających rząd wzrósł z 19 do 25 proc., lecz nadal dominują przeciwnicy gabinetu Donalda Tuska, których odsetek wzrósł z 43 do 44 proc. - wynika z sondażu CBOS.

O 55 mln zł ma zostać zmniejszony - na skutek oszczędności - tegoroczny budżet Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji - poinformował w piątek PAP szef resortu Michał Boni. Zapowiedział, że oszczędności będzie szukał "we wszystkich możliwych dziedzinach".

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu po jednej serii szczepionek Euvax B i Tripacel. Szczepionki przeciwko żółtaczce oraz błonicy, tężcowi i krztuścowi wycofano ze względu na niewłaściwą konsystencję preparatów.

Ponad 23 tys. ton cargo odprawiono na Lotnisku Chopina w pierwszej połowie 2013 r. - o 8,5 proc. więcej niż w tym samym okresie 2012 r. - poinformował w piątek rzecznik portu Przemysław Przybylski. To kolejny rekordowy wynik w obsłudze przewozów towarowych.

Kolejne zarzuty postawiła podejrzanemu o przygotowywanie zamachu bombowego Brunonowi K. prowadząca śledztwo w tej sprawie Prokuratura Apelacyjna w Krakowie - poinformował PAP w piątek rzecznik prokuratury Piotr Kosmaty. 45-letni Brunon K. został zatrzymany 9 listopada ub. roku. Postawiono mu wtedy zarzut przygotowywania zamachu bombowego w budynku Sejmu na konstytucyjne organy RP (m.in. na prezydenta, premiera i rząd).

Ponad 8,5 mln zł strat poniosły w 2013 r. PKP PLK w wyniku kradzieży i dewastacji infrastruktury kolejowej. Liczba kradzieży rośnie zwłaszcza na terenie Dolnego i Górnego Śląska, a łupem złodziei padają najczęściej elementy sieci trakcyjnej oraz szyny. Podczas piątkowej konferencji prasowej kolejarze przedstawili statystyki, z których wynika, że w całej Polsce od stycznia do czerwca 2013 r. zanotowano ponad 2,2 tys. kradzieży i dewastacji, które spowodowały opóźnienie ponad 3,2 tys. pociągów osobowych i blisko 1 tys. towarowych.

Od poniedziałku 22 lipca przez około dwa tygodnie w Smoleńsku będzie przebywał polski prokurator oraz czterech biegłych; podczas ich pobytu zostaną pobrane próbki z foteli wraku samolotu Tu-154M - poinformowała w piątek PAP Naczelna Prokuratura Wojskowa.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY ----------------------

Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny, który został w czwartek skazany przez sąd w Kirowie na pięć lat kolonii karnej za spowodowanie strat w państwowej spółce, został w piątek warunkowo zwolniony z aresztu w oczekiwaniu na apelację.

Włoski Senat odrzucił w piątek w głosowaniu wniosek o wotum nieufności wobec wicepremiera, szefa MSW Angelino Alfano. Wniosek złożyła opozycja z Ruchu Pięciu Gwiazd i skrajnej lewicy w związku ze skandalem wokół zatrzymania rodziny dysydenta z Kazachstanu.

Australia ogłosiła w piątek nowe przepisy mające zahamować napływ nielegalnych imigrantów. Przypływające do brzegu Australii łodzie z imigrantami będą kierowane do Papui Nowej Gwinei, która ewentualnie może przyznać im azyl.

Na spotkaniu ministrów finansów G20 w Moskwie przedstawiono plan reformy, która ma na celu uniemożliwienie światowym gigantom, jak Apple czy Google, wykorzystywania luk prawnych, aby uniknąć miliardowych podatków. Plan został opracowany przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), która oceniła, że dotychczasowy system był niekorzystny, zwłaszcza jeśli chodzi o opodatkowanie firm działających w internecie.

UE opublikowała w piątek wytyczne zakazujące udzielania grantów izraelskim podmiotom, które działają na terytoriach okupowanych przez Izrael od 1967 r. Po ostrej krytyce ze strony izraelskich władz, UE zaproponowała im dyskusję, aby wyjaśnić swoje stanowisko.

Papież Franciszek powołał w piątek komisję do spraw struktury ekonomiczno-administracyjnej Stolicy Apostolskiej - podał Watykan. Papieska komisja zajmie się zapowiadaną reorganizacją Kurii Rzymskiej, by uprościć jej funkcjonowanie i ograniczyć wydatki.

Detroit, niegdyś drugie najbogatsze miasto USA i symbol amerykańskiej potęgi przemysłowej, ogłosiło w czwartek upadłość. To największe tego typu bankructwo w historii Stanów Zjednoczonych. Lecz wielu ekonomistów widzi w nim szansę na nowy początek. (PAP)

amp/ ana/

d456b28

Podziel się opinią

Share
d456b28
d456b28