Słabe dane o produkcji zwiększają prawdopodobieństwo mocniejszego cięcia stóp w październiku

Dane GUS, jakie poznaliśmy o godz. 14:00 rozczarowały. Dynamika produkcji przemysłowej spadła w sierpniu aż o 1,9 proc. r/r, podczas kiedy oczekiwano jej wyhamowania do +0,7 proc. r/r. Dane potwierdzają, zatem aż zanadto negatywne wskazania, jakie płynęły wcześniej z odczytów PMI dla Polski i powinny odcisnąć się na wzroście PKB w III kwartale.

Słabe dane o produkcji zwiększają prawdopodobieństwo mocniejszego cięcia stóp w październiku
Źródło zdjęć: © DM BOŚ

17.09.2014 | aktual.: 17.09.2014 15:35

Zwiększają też presję na wyraźniejsze działania ze strony Rady Polityki Pieniężnej podczas październikowego posiedzenia. Rada na razie nie ma chyba zbyt mocnych argumentów, aby sądzić, że spowolnienie gospodarcze jest przejściowe i tym samym ograniczać skalę możliwego (koniecznego) dostosowania w polityce monetarnej.

Wpływ dzisiejszych danych z Polski na złotego jest niewielki - rynek skupia się teraz na dwóch kwestiach. Z jednej strony cieszy kolejna próba osiągnięcia porozumienia na wschodniej Ukrainie, z drugiej pojawiają się nadzieje, że dzisiejsze przesłanie z FED nie będzie nazbyt "jastrzębie". Niepokój budzi tylko jutrzejsze głosowanie w Szkocji, które jeżeli pokaże wolę odłączenia się tego obszaru od Zjednoczonego Królestwa (wyniki poznamy w piątek o godz. 9:00) może doprowadzić do wyraźnego wzrostu globalnego ryzyka, a tym samym zaszkodzić złotemu. Tym samym na wyraźniejszy ruch - i to raczej w stronę mocniejszego złotego być może zaczekamy do piątku.

Na wykresie EUR/PLN widać, że mocne wsparcie to okolice 4,1750 (trzymiesięczna linia trendu wzrostowego), a opór strefa 4,2050-4,2200. Naruszenie któregokolwiek z poziomów może dać mocny impuls trendowy.

[ Wykres tygodniowy EUR/PLN

]( http://finanse.wp.pl/w1,EUR,w2,PLN,notowania-waluty-online-waluta.html )

Z kolei na USD/PLN widać, że zaczynamy coraz wyraźniej oddalać się od poziomu 3,25, który był naruszony w ubiegłym tygodniu. Linia trendu wzrostowego przebiega w okolicach 3,19. Przy odpowiednim wsparciu z FED dzisiaj wieczorem możemy się do niej zbliżyć jutro, chociaż jej testowanie byłoby możliwe raczej w piątek i to pod warunkiem pozytywnych wyników szkockiego referendum.
[ Wykres tygodniowy USD/PLN

]( http://finanse.wp.pl/w1,USD,w2,PLN,notowania-waluty-online-waluta.html )

Marek Rogalski
Główny analityk walutowy DM BOŚ

| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |

Źródło artykułu:Dom Maklerski BOŚ
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)