Słabsze dane z USA mogą zaważyć na dolarze
Opublikowane o godz. 16:00 dane o dynamice podpisanych umów kupna domów z reguły nie mają większego znaczenia. Niemniej w sytuacji, kiedy brakuje innych publikacji, może być to pretekst do wywołania ruchu. I tak w październiku zamiast wzrostu o 1,3 proc. m/m mieliśmy spadek umów o -0,6 proc. m/m, co pokazuje, że rynek nieruchomości nadal pozostaje daleki od ideału. Reakcją na tą informację (choć opóźnioną) była obrona wsparcia 1,3490 na EUR/USD i powrót ponad 1,35.
Dzisiaj pojawiły się nowe wypowiedzi członków Europejskiego Banku Centralnego, z których wynika, że o wiele łatwiej jest podjąć decyzję o kolejnym cięciu stóp procentowych (jeżeli będzie taka potrzeba, niż wprowadzeniu niestandardowych działań w postaci QE, czy ujemnej stopy od depozytów). To zaczyna potwierdzać tezę, że ECB skupi się w najbliższych tygodniach na „werbalnej ekspresji”, niż na konkretnych działaniach. Kluczowe dane o inflacji HICP za listopad poznamy w piątek.
Wykres EUR/USD pokazuje, że wsparcie na 1,3490 zostało obronione. Dopiero wyraźne złamanie tego poziomu może sugerować głębsze spadki – z pierwszym celem na 1,34. W przeciwnym razie będziemy wracać się w okolice 1,3550. Jutro w kalendarzu mamy większą paczkę danych z USA (aż 4 publikacje z rynku nieruchomości), ale ważniejsze mogą okazać się indeks zaufania konsumentów Conference Board za listopad, a także regionalny indeks FED z Richmond. Dane rozczarowujące zaszkodzą dolarowi.
Wykres dzienny EUR/USD
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy DM BOŚ