Trwa ładowanie...

Słaby rubel uderza rykoszetem w Turcję. Kurorty pustoszeją

Liczba turystów zagranicznych w Turcji zmniejszyła się o ponad 10 proc. w lutym, co było największym spadkiem od dekady. To nie tylko efekt zagrożenia atakami terrorystycznymi. Wina leży też po stronie waluty jednego z głównych klientów ich bazy turystycznej.

Share
Słaby rubel uderza rykoszetem w Turcję. Kurorty pustoszejąFot: Shutterstock/muratart
d60pmkz

W Turcji doszło w ostatnim czasie do serii ataków bombowych, z czego dwa miały miejsce w Stambule, jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miast świata. W styczniu samobójca wysadził się w centrum, zabijając dwunastu Niemców.

W marcu doszło do kolejnego ataku, w którym zginęło trzech Żydów i Irańczyk. Izrael natychmiast doradził swoim obywatelom, żeby opuścili Turcję najszybciej jak to możliwe, przewidując dalsze ataki.

Nic dziwnego, że ruch turystyczny w lutym spadł aż o 10,32 proc. do 1,24 mln osób. To największy krach od października 2006 r.

d60pmkz

Przyczyną nie są jednak tylko ataki bombowe. Powodem, którego nie można ignorować jest osłabienie rosyjskiej waluty. Rosjanie to największa grupa klientów w kraju nad Bosforem, a ich liczba w tym roku spadła o ponad połowę.

Spadki cen paliw spowodowały krach na rublu. W związku z tym dla Rosjan, odbierających swoje wynagrodzenia w rublu podróże zagraniczne zrobiły się dużo droższe. W ciągu dwóch ostatnich lat kurs rubla osłabił się względem dolara o 48 proc., a do tureckiej liry o 31 proc. W tym roku trend się odwrócił i rubel zaczął się umacniać. Względem dolara nawet najbardziej z walut europejskich - o 7,9 proc., a do tureckiej liry o 5,2 proc.

Gospodarka Turcji ucierpiała jednak również z powodu chłodnych relacji z Rosją. Armia turecka zestrzeliła w ubiegłym roku wojskowy samolot rosyjski, co wywołało sankcje ekonomiczne nałożone na Turcję przez Putina, w tym zakaz lotów czarterowych. A i Rosjanie reagują emocjonalnie na nadszarpnięcie ich dumy narodowej.

Turcja to jeden z najczęściej wybieranych kierunków urlopowych w naszym kraju. W 2014 roku ten kraj wybrało 348 tys. Polaków. Wstępne dane za 2015 rok pokazują spadek wyjazdów nad Bosfor. Na załamaniu najbardziej korzystają kraje Europy Zachodniej z Hiszpanią i Portugalia na czele.

d60pmkz

Ekonomiści przewidują, że przychody Turcji z turystyki spadną w ciągu kwartału o około 8 mld dolarów. Nie przejmuje się tym wicepremier ds. ekonomicznych Mehmet Simsek, uznając to za chwilowe wahnięcie koniunktury. - W tym roku będziemy mieli problemy, ale są one przejściowe - powiedział w przemówieniu do Izby Turystycznej w Ankarze. Zaznaczył przy tym, że Turcja jest szóstym najczęściej odwiedzanym krajem na świecie.

Jednocześnie gospodarka wzrosła o 4 proc. w 2015 roku, czyli nawet nieco wyżej niż przewidywali ekonomiści. Rok wcześniej PKB rosło w tempie zaledwie 2,9-procentowym.

d60pmkz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d60pmkz
d60pmkz