Trwa ładowanie...
d2ca3p3
14-01-2016 11:45

Śląski Fundusz Pożyczkowy wznowił udzielanie preferencyjnych pożyczek

Po półrocznej przerwie Śląski Fundusz Pożyczkowy wznowił w styczniu udzielanie preferencyjnych pożyczek inwestycyjnych dla przedsiębiorców. Do wykorzystania jest jeszcze ok. 20 mln zł. O pożyczki mogą ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa działające lub inwestujące w woj. śląskim.

d2ca3p3
d2ca3p3

Śląski Fundusz Pożyczkowy to inicjatywa Funduszu Górnośląskiego - instytucji należącej do samorządu woj. śląskiego. Jej celem jest ułatwienie małym i średnim firmom, które chcą inwestować, dostępu do zewnętrznego finansowania. To największy w regionie fundusz pożyczkowy, oparty o unijne środki. Dotychczas udzielono 144 takich pożyczek na łączną kwotę ponad 49,6 mln zł. W połowie ubiegłego roku trzeba było jednak wstrzymać przyjmowanie nowych wniosków.

"Powodem wstrzymania naboru wniosków były zmiany w przepisach dotyczących udzielania pomocy publicznej dla przedsiębiorców. Od stycznia mogliśmy ponownie uruchomić ten najbardziej popularny i potrzebny przedsiębiorcom instrument wsparcia" - powiedziała w czwartek PAP rzeczniczka Funduszu Górnośląskiego Aleksandra Gajewska.

Na razie do Funduszu wpłynął w styczniu jeden wniosek, ale pojawiają się już kolejne zapytania. Przedstawiciele samorządowej spółki spodziewają się, że wkrótce pojawią się kolejne wnioski.

Preferencyjne pożyczki stanowią tzw. pomoc de minimis. Fundusz oferuje kilka rodzajów pożyczek: na bieżące wydatki, na wydatki inwestycyjne oraz preferencyjną pożyczkę inwestycyjną - najbardziej popularną wśród przedsiębiorców. Można przeznaczyć ją na finansowanie wydatków związanych z realizacją inwestycji w woj. śląskim.

d2ca3p3

W tym roku udało się zwiększyć maksymalną wielkość preferencyjnej pożyczki z 600 tys. zł do 1 mln zł. Aby ubiegać się o pieniądze potrzebny jest wkład własny w wysokości minimum 20 proc. całkowitej wartości wydatków finansowanych pożyczką. Pożyczka na cele inwestycyjne może być udzielana na okres do 7 lat, z możliwością rocznej karencji w spłacie kapitału. Preferencyjna pożyczka oprocentowana jest według stałej stawki równej 1 proc. w skali roku.

Należący w większości do samorządu woj. śląskiego Fundusz Górnośląski został powołany w 1995 r. w ramach Kontraktu Regionalnego dla Woj. Katowickiego, który podpisali z rządem przedstawiciele samorządów lokalnych, związków zawodowych i przedsiębiorców. Głównym zadaniem Funduszu jest działanie na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i tworzenia nowych miejsc pracy w regionie.

d2ca3p3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ca3p3