Trwa ładowanie...
dytfyr9
25-01-2016 11:40

Śląskie/ Prace przy brzegu Odry przywróciły bezpieczeństwo

Kosztem ponad 1,5 mln zł przy brzegu Odry w gminie Kuźnia Raciborska powstała nowa infrastruktura, przywracająca w tym miejscu właściwą ochronę przeciwpowodziową oraz możliwość żeglugi. Niespełna sześć lat temu powódź znacząco uszkodziła i rozmyła umocnienia na tym odcinku rzeki.

dytfyr9
dytfyr9

Remont umocnień prawego brzegu Odry w sołectwie Turze w gminie Kuźnia Raciborska przeprowadził Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Jego rzeczniczka Linda Hofman zapewnia, że teraz ani wiosenne roztopy, ani letnie czy jesienne deszcze, nie grożą już podtopieniami.

Tzw. opaski brzegowe i ostrogi, które ubezpieczały w tym miejscu brzegi Odry i nie dopuszczały do zmian położenia koryta rzeki, pochodziły sprzed kilku dziesięcioleci. Powódź w 2010 r. sprawiła, że praktycznie przestały spełniać swoją funkcję - przy prawym brzegu powstały wyrwy, pogłębiające się z każdym ponownym wzrostem stanu wody, natomiast wzdłuż lewego brzegu naniesione przez rzekę materiały tamowały przepływ wód i w efekcie blokowały szlak żeglowny Odry.

"Konieczne stało się przeprowadzenie prac naprawczych, dzięki którym możliwa byłaby żegluga na tym odcinku szlaku, a przede wszystkim, by zażegnać niebezpieczeństwo wystąpienia powodzi przez zniszczenie bądź uszkodzenie pobliskich obwałowań" - poinformowała rzeczniczka.

W poniedziałek inwestor podsumował przedsięwzięcie, w ramach którego odbudowano zabudowę regulacyjną rzeki, umocniono brzegi, udrożniono jej koryto i uporządkowano nadrzeczne skarpy. Stosując m.in. opaskę brzegową ustabilizowano prawy brzeg rzeki w miejscach zniszczonych przez wodę. Prace dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

dytfyr9

Modernizacja powstrzymała dalszą degradację brzegu rzeki na tym odcinku, powodującą zagrożenie dla obwałowań Odry. Gdyby zostały one zniszczone, w razie powodzi zagrożone byłyby przyległe tereny rolnicze i domy mieszkalne.

Dzięki inwestycji udało się też poprawić stan drogi wodnej na tym odcinku. Nurt rzeki skierowano do osi koryta, dzięki czemu szlak żeglowny samoistnie oczyszcza się z materiałów naniesionych przez wodę. Wcześniej usunięto zalegający w rzece tzw. rumosz rzeczny, naniesiony nurtem Odry.

Inwestorem był Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach - państwowa jednostka budżetowa, odpowiadająca za szeroko rozumianą gospodarkę wodną; zarządza ona m.in. większością zbiorników retencyjnych w regionie.

dytfyr9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dytfyr9