Trwa ładowanie...
d2g4dt9
01-09-2014 14:50

Śląskie promuje się przez swoje osiągnięcia technologiczne

Opracowane w Zabrzu sztuczne serce czy zaprojektowany w Bytomiu mikroprocesor wykorzystywany na całym świecie - te i inne osiągnięcia technologiczne województwa będą promowane podczas rozpoczętej w poniedziałek kampanii "Tworzymy Śląskie".

d2g4dt9
d2g4dt9

"Z badań wynika, że mamy trochę poczucia, iż jesteśmy gorsi. Tymczasem kiedy popatrzymy na wskaźniki statystyczne i osiągnięcia poszczególnych dziedzin to widzimy, że słusznie nam inni zazdroszczą. Ta kampania pokaże, że jesteśmy nowoczesnym, rozwijającym się regionem, że mamy osiągnięcia, które budzą podziw specjalistów, ale dają też bardzo dobrą bazę do reindustrializacji i budowy nowego, innowacyjnego i konkurencyjnego przemysłu" - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Katowicach marszałek woj. śląskiego Mirosław Sekuła.

W kampanii wykorzystano sześć dokonań: sztuczne serce z Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii (FRK) im. prof. Zbigniewa Religi, dzięki któremu uratowano już ponad 300 osób, mikroprocesor DQ80251 zaprojektowany przez bytomską firmę Digital Core Design, wykorzystywany w 250 mln urządzeń na świecie, czy "sztuczne słońce" - jedyny w Polsce i jeden z 10 na świecie stacjonarny symulator do badania wydajności i jakości kolektorów słonecznych w Parku Naukowo-Technologicznym Eurocentrum Katowice, dzięki któremu do atmosfery trafia o 95 ton mniej dwutlenku węgla rocznie.

Na billboardach pojawią się też elementy turbiny silnika odrzutowego produkowane w Bielsku-Białej przez firmę Avio, używane w 30 tys. silników odrzutowych, eksportowana do 30 krajów biżuteria z węgla z pracowni bro.Kat z Katowic oraz nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, posiadająca salę na 1800 miejsc.

"Bardzo się cieszymy, że nasze osiągnięcia są prezentowane w tej kampanii. Czujemy się wyróżnieni i mamy nadzieję, że to się przełoży również na upowszechnienie wiedzy o pracach naukowych Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii, a może także na pomoc finansową na nasze cele" - powiedziała PAP Ewa Krzak z FRK.

d2g4dt9

Ważnym elementem kampanii jest konkurs internetowy na stronie www.tworzymyslaskie.pl, który ma wyłonić również kolejne związane z technologią symbole regionu. Do 15 września internauci mogą zgłaszać swoje propozycje na nowy symbol regionu wraz z uzasadnieniem. Między 16 a 18 września komisja konkursowa wybierze ze wszystkich zgłoszeń finałową dziesiątkę. Od 19 do 30 września internauci mogą oddawać głosy na finałowe propozycje. Ogłoszenie wyników konkursu zaplanowano na 30 września. Nagrody to biżuteria z węgla oraz tasze, czyli torby wyglądające również jak wykonane z węgla.

Koszt kampanii, finansowanej przez samorząd woj. śląskiego, to 1 mln zł.

d2g4dt9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2g4dt9