Trwa ładowanie...

SLD zaproponuje powołanie Rady Fiskalnej

Rząd nie ma pomysłu, jak poradzić sobie z brakami w budżecie państwa - uważa przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski. Na poniedziałkowej konferencji prasowej szef Sojuszu zapowiedział, że jego partia wystąpi z inicjatywą powołania Rady Fiskalnej, która opiniowałaby wszystkie działania dotyczące budżetu, a informacje o stanie finansów publicznych na bieżąco przekazywałaby parlamentarzystom.

Share
SLD zaproponuje powołanie Rady Fiskalnej
Źródło: WP.PL, Fot: Konrad Żelazowski
d40sub7

Napieralski odniósł się do informacji przedstawionej przez ministra finansów Jacka Rostowskiego o wzroście deficytu budżetowego w 2010 roku do 52,2 mld zł z 27,2 mld zł w 2009.

Szef SLD powiedział, że informację o ogromnej dziurze budżetowej rząd zatajał przed opinią publiczną. _ Premier i minister finansów robili to celowo, by ich ugrupowanie wygrało wybory do Parlamentu Europejskiego _ - ocenił Napieralski. W jego opinii, obecnie rząd nie ma konkretnych pomysłów, jak poradzić sobie z brakami w budżecie.

d40sub7

Napieralski powiedział, że SLD w ciągu dwóch tygodni chce zgłosić projekt powołania Rady Fiskalnej, w skład której wchodziliby najlepsi ekonomiści, eksperci w dziedzinie gospodarki, finansów i budżetu.

Rada - zgodnie z propozycją SLD - opiniowałaby wszystkie działania dotyczące budżetu państwa, przygotowywałaby analizy i dawała sugestie - informacje o stanie finansów państwa przekazywałaby na bieżąco parlamentarzystom.

_ Do tej pory nie byliśmy dostatecznie informowani o stanie finansów państwa. Jak całe społeczeństwo byliśmy uspokajani, że wszystko jest w porządku _ - powiedział Napieralski. Podkreślił, że w innych krajach funkcjonują takie ciała, jak proponowana przez SLD Rada Fiskalna, które przedstawiają opinie i wspierają rząd.

Pytany, czy odczuwa satysfakcję z tego, że wcześniejsze prognozy o złym stanie finansów państwa potwierdziły się, Napieralski odpowiedział: _ Tu nie można mieć satysfakcji, ostrzegaliśmy wcześniej, że do takiej sytuacji może dojść, przypominaliśmy sytuację po AWS i dziurę budżetową ministra Bauca, z którą udało nam się uporać _.

d40sub7

_ Proponowaliśmy też rozwiązania, np. duże projekty, które by rozruszały całą gospodarkę, ale nikt nas nie słuchał _ - dodał szef SLD.

Napieralski ocenił też, że ze stanowiska powinien odejść minister skarbu Aleksander Grad bo - według szefa Sojuszu - "przestał już być wiarygodnym politykiem". _ Jego pomysł na stocznie nie sprawdził się, a teraz przed nami kolejny projekt Grada - prywatyzacja przedsiębiorstw _ - dodał.

d40sub7

Podziel się opinią

Share
d40sub7
d40sub7