Slim umocnił się na topie
Meksykanin Carlos Slim, do którego należą udziały w najróżniejszych spółkach – od wydobywczych po telekomunikacyjne, drugi rok z rzędu utrzymuje pozycję najbogatszego człowieka świata.
03.02.2011 09:58
W ciągu minionego roku nawet zwiększył przewagę nad najgroźniejszymi rywalami – Billem Gatesem i Warrenem Buffettem.
Jak wyliczył Bloomberg, wartość aktywów Slima notowanych na rynku publicznym wzrosła w ubiegłym roku o około 37 proc., do 70 mld USD, z czego 48,9 mld USD przypadło na papiery operatora telefonii komórkowej America Movil. Akcje Berkshire Hathaway zyskały 22 proc., ale to nie wystarczyło Buffettowi, by doścignąć Slima, a walory Microsoftu w minionym roku zniżkowały, co odbiło się niekorzystnie na portfelu Gatesa, mimo że przeniósł on część swoich udziałów do innych spółek.
– Slima czeka bardzo dobry rok. Przy przegrzaniu chińskiej gospodarki i tłoku na rynku brazylijskim ludzie zaczynają alternatywę dostrzegać w Meksyku – uważa Walter Morano, szef działu analiz w amerykańskiej firmie BCP Securities. Meksykańska gospodarka skorzysta także na przyspieszeniu wzrostu w Stanach Zjednoczonych, które są jego największym partnerem handlowym.
Slim w akcjach amerykańskich spółek publicznych ma niecałe 500 mln USD, resztę ulokował w przedsiębiorstwach meksykańskich. W ub.r. najbardziej rentowna okazała się jedna z jego najstarszych inwestycji – akcje spółki holdingowej Grupo Carso. Niemal podwoiły one swoją wartość przed zapowiedzianym na bieżący rok oddzieleniem firm wydobywczych oraz dzięki wzrostowi cen złota i srebra.
Najwięcej stracił Carlos Slim w ub.r. na akcjach wydawnictwa New York Times, których kurs spadł o 21 proc. Najwięcej, 64 proc., zarobił na walorach spółki Saks handlującej towarami luksusowymi.
Bill Gates zwiększa swoje zaangażowanie na emerging markets. Ma udziały między innymi w meksykańskiej stacji Grupo Televisa i w wytwórni napojów chłodzących Coca-Cola Femsa. Mimo tej dywersyfikacji wartość udziałów Gatesa w spółkach publicznych wyniosła na koniec roku ok. 26 mld USD, o ponad 8 proc. mniej niż w 2009 r. Z tej kwoty 16,7 mld USD przypadło na udziały w Microsoft, które Gates zmniejszył, sprzedając 80 mln akcji.
Dane zebrane przez Bloomberga nie uwzględniają pieniędzy miliarderów przekazanych przez nich na cele charytatywne. Tak ograniczony majątek Buffetta to jedynie jego akcje w Berkshire Hathaway, spółce inwestycyjnej, która ma udziały m.in. w banku Wells Fargo i Coca-Coli. Papiery serii A Bershire zyskały w ub.r. 21 proc., a akcje serii B zdrożały o 22 proc.
PARKIET
JB