Trwa ładowanie...
d2abo54

Słowacki parlament odrzucił zwiększenie udziału w EFSF, rząd upadł

12.10. Bratysława (PAP/Reuters,AP) - Słowacki parlament odrzucił we wtorek wieczorem plan reformy Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF), który przewidywał m. in....

d2abo54
d2abo54

12.10. Bratysława (PAP/Reuters,AP) - Słowacki parlament odrzucił we wtorek wieczorem plan reformy Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF), który przewidywał m. in. zwiększenie udziału Słowacji w EFSF z 4,4 do 7,7 mld euro. Było to równoznaczne z upadkiem rządu premier Ivety Radiczovej, ponieważ do projektu dołączony był wniosek o wotum zaufania.

Wcześniej premier zapowiedziała dymisję gabinetu, jeśli parlament sprzeciwi się tej propozycji.

Słowacja jest jedynym krajem strefy euro, który nie zaaprobował dotychczas reformy Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej, polegającej na zwiększeniu jego uprawnień i środków finansowych pozostających w jego dyspozycji. Do wejścia w życie reformy potrzebna jest jednomyślność. Wszystkie pozostałe 16 krajów strefy euro poparło już plan zwiększenia uprawnień EFSF.

Fundusz jest jednym z głównych instrumentów walki z ogarniającym Europę kryzysem finansowym.

d2abo54

Po 10-godzinnej debacie w Radzie Narodowej (parlamencie) propozycja rządu została odrzucona 21 głosami. Jedna z partii wchodzących w skład koalicji - Wolność i Solidarność (SaS) zagłosowała, mimo apeli pani premier, przeciwko propozycji rządu.

Odchodząca premier Radiczova zaapelowała do Słowackiej Unii Demokratycznej i Chrześcijańskiej - Partii Demokratycznej (SDKU-DS) oraz do partnerów koalicyjnych o podjęcie rozmów z opozycją w sprawie uchwalenia reformy EFSF.

Przywódca opozycyjnej lewicowej partii SMER-SD, były premier, Robert Fico uznaje konieczność uchwalenia reformy EFSF. Wcześniej mówił jednak, że plan powinna poprzeć cała koalicja rządząca.

Zdaniem ustępującego ministra finansów Ivana Miklosza, reforma może być uchwalona przed końcem bieżącego tygodnia. (PAP)

jm/ morb/

d2abo54
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2abo54