Trwa ładowanie...
d2h777l
d2h777l
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Słupsk szuka inwestora, który pomoże dokończyć budowę Aquaparku

Władze Słupska szukają inwestora, który pomoże dokończyć budowę aquaparku. Wszczęto procedurę tzw. dialogu technicznego. Spośród ewentualnych ofert, które maja wpłynąć w ramach tej procedury do połowy października, miasto chce wybrać najkorzystniejszą.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2h777l

"Szukamy partnerów, którzy będą zainteresowani wsparciem miasta w dokończeniu tej inwestycji" - poinformował dziennikarzy w poniedziałek na konferencji prasowej prezydent Słupska Robert Biedroń. Jak dodał, dialog techniczny prowadzony jest na zasadach procedury prawa o zamówieniach publicznych. Biedroń zaznaczył, że miasto chciałoby zakończyć budowę aquaparku jak najszybciej i "w jak najlepszej formule".

Dagna Mikołajczak-Maśnicka z wydziału rozwoju gospodarczego i przedsiębiorczości w słupskim magistracie wyjaśniła, że dialog techniczny, to "swoisty test rynku inwestorów". "Kierujemy go do wszystkich instytucji i firm zainteresowanych przedstawieniem nam najkorzystniejszej koncepcji zakończenia inwestycji" - podkreśliła.

Jak dodała, na stronie internetowej Słupska opublikowano tzw. memorandum informacyjne zawierające pakiet danych dotyczących aquaparku, w tym samego obiektu, stanu zaawansowania prac czy zestawu prac koniecznych do ukończenia budowy itp.

d2h777l

"Dodatkowo przygotowujemy folder w formie papierowej zawierający wszystkie podstawowe informacje, który wyślemy do około 500 potencjalnych inwestorów, w tym funduszy inwestycyjnych, firm, które budowały podobne obiekty itp." - powiedziała Mikołajczak-Maśnicka.

Władze Słupska czekają na propozycje do połowy października. "Chcieliśmy w nowy rok wejść z gotowym scenariuszem" - powiedział wiceprezydent Słupska Marek Biernacki.

Biedroń dodał, że najlepsze spośród propozycji, jakie ewentualnie wpłyną do miasta, zostaną przedstawione radnym, którzy podejmą ostateczną decyzję w tej sprawie.

Budowa aquaparku w Słupsku rozpoczęła się w maju 2011 r., a decyzje w tej sprawie podejmował samorząd poprzedniej kadencji. Obiekt miał kosztować 57,7 mln zł i powstać do czerwca 2012 r. Budowa, na którą samorząd dostał dotację unijną, przedłużała się jednak, a w styczniu 2013 r. wstrzymano ją całkowicie: ratusz zerwał umowę z wykonawcą z powodu opóźnień.

d2h777l

Dotąd na inwestycję wydano około 56 mln zł. Dzisiejszy samorząd Słupska szacuje, że prace zaawansowane są w mniej więcej 75 procentach, a na ich ukończenie potrzeba około 20 mln zł.

Inwestycja pociągnęła za sobą problemy prawne. W sądach toczy się kilka postępowań: z jednej strony miasto chce wyegzekwować od wykonawcy prac prawie 25 mln zł kary za opóźnienia w budowie, z kolei firma żąda od miasta niemal identycznej sumy twierdząc, że tyle były warte wykonane przez nią dodatkowe prace.

W końcu maja br. działający przy Krajowej Izbie Gospodarczej Sąd Arbitrażowy nakazał Słupskowi wypłacić wykonawcy aquaparku 24,5 mln zł tytułem zapłaty za dodatkowe prace. Samorząd nie zgadzając się z tym roszczeniem złożył skargę, ale nad - w znacznym stopniu zadłużonym miastem, zawisła groźba utraty płynności finansowej.

Prezydent Słupska zwrócił się wówczas o pomoc do premier Ewy Kopacz, a ta obiecała wspomóc miasto. Do połowy sierpnia rząd przeznaczył na ten cel ok. 4,4 mln zł (głównie na remont komunalnych mieszkań i teatru) z ogólnej rezerwy budżetowej. Władze Słupska liczą, że otrzymają kolejne środki na inwestycje związane z budową nowego odcinka drogi krajowej nr 21 Miastko-Ustka, czyli tzw. małej obwodnicy.

d2h777l

Podziel się opinią

Share

d2h777l

d2h777l