Śmiech to zdrowie, ale w pracy...?
Reakcja organizmu na 200 dowcipów wywołuje spalenie tyle samo kalorii, co w przypadku 10 minut intensywnych ćwiczeń fizycznych. Umysł pracuje szybciej, motywacja wzrasta. Który menedżer nie chciałby tego u swoich pracowników?
Stres związany z pracą staje się coraz większym problemem nie tylko dla osób będących ciągle pod presją, ale również dla tych, którzy ten stres zwykle wywołują, czyli menedżerów. Wypalenie zawodowe, apatia i brak kreatywności to jedynie zewnętrzne objawy przebywania w sytuacjach stresowych.
Do tego dochodzą zwolnienia lekarskie, większa fluktuacja personelu i niewykorzystywanie szans rynkowych przez pracowników. Dlatego w amerykańskich korporacjach wprowadzano nawet tzw. godziny śmiechu.
Uśmiechnij się...
Godziny śmiechu z pozoru kłócą się z tradycyjnym podejściem, że tylko ciężka, żmudna i trudna praca warta jest uznania, a cała reszta to marnowanie czasu. Badania kanadyjskich naukowców dowiodły, że tak naprawdę amerykańskie powiedzenie "No pain, no gain" (Bez wysiłku nie ma rezultatów) należałoby zastąpić słowami "First laughter, then work" (Najpierw uśmiechnij się, a potem pracuj).
Wyniki tych badań jednoznacznie wskazują, że menedżerowie, którzy mają poczucie humoru i potrafią zaprzyjaźnić się ze swoimi podwładnymi, osiągają lepsze rezultaty w zarządzaniu zespołem. Sympatia ze strony podwładnych opłaca się zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych.
Śmiech jest nieodłącznym elementem zdrowia każdego człowieka. Dr Wiliam Fry z uniwersytetu w Stanford wykazał, że reakcja organizmu na 200 dowcipów lub śmiesznych sytuacji wywołuje spalenie tyle samo kalorii, co w przypadku 10 minut intensywnych ćwiczeń fizycznych.
Śmiech zwiększa liczbę leukocytów we krwi, podnosi poziom korzystnego interferonu, a jednocześnie obniża ilość szkodliwego kortyzolu. Poprawia poziom białek ochronnych, zwanych globulinami. Dodatkowo podwyższa ciśnienie krwi, a mózg jest lepiej dotleniany. To wszystko sprawia, że śmiech wpływa pozytywnie na wiele aspektów systemu immunologicznego i poprawia ogólny stan zdrowia.
... a potem pracuj
Powszechnie znane są zastosowania śmiechu i pogodnej, bezkrytycznej atmosfery dyskusji w czasie burzy mózgów. Humor i dowcip sprzyjają twórczości. Dobra zabawa wyzwala wyobraźnię, spostrzegawczość, kojarzenie odległych faktów i niekonwencjonalność myślenia. Swoboda i zabawna atmosfera sprzyja nieskrępowanej i płodnej w oryginalne pomysły dyskusji.
Znawcy technik twórczego myślenia stosują w czasie takich sesji konkursy na pomysły najbardziej dzikie, ekstrawaganckie, absurdalne, fantastyczne, idiotyczne i szalone. Tego typu postępowanie przynosi często nieoczekiwane oryginalne i twórcze rozwiązania, które później przekształcane są w innowacje technologiczne.
Podobne doświadczenia mają osoby prowadzące szkolenia. Aby wiedza zapadła głęboko w pamięci, zwykle przed sesją szkoleniową trenerzy stosują tzw. lodołamacze. Są to krótkie gry integracyjne, w czasie których grupa może się lepiej poznać, pośmiać się z opowiadanych historyjek lub dotychczasowych doświadczeń zawodowych.
Naukowcy zajmujący się wpływem śmiechu na efekty pracy wskazują dwie typowe sytuacje, kiedy śmiech jest po prostu niezbędny. Po pierwsze, warto poświęcić trochę czasu na rozluźnienie atmosfery, gdy pracownicy mają do czynienia z bardzo trudnym, prawie niewykonalnym zadaniem. Kiedy brakuje czasu, pieniędzy czy wiedzy jak rozwiązać problem naprzykrzającego się klienta, warto nie stawiać poprzeczki ani sobie, ani podwładnym zbyt wysoko. Działa tu mało znana zasada rządząca zachowaniem człowieka: do prostych zadań warto mieć dużą motywację, a w przypadku wielkich wyzwań lepiej motywację zmniejszyć i spojrzeć na problem z boku. Śmiech na pewno w tym pomoże.
Druga sytuacja, kiedy pogodny nastrój i dobry żart powinny być stawiane przez menedżera na pierwszym miejscu, to praca w ciągle zmieniających się warunkach. Może to być pogotowie ratunkowe, straż pożarna albo obsługa klienta zakładu energetycznego. Nigdy nie wiadomo, co dokładnie wydarzy się w ciągu następnych paru godzin.
Uśmiech w pracy nie kosztuje ani złotówki. Zadaniem menedżera jest zachęcić, a nawet sprawić, by pracownicy mieli okazję być w naprawdę dobrych humorach. Wystarczy tylko porzucić wisielcze motywowanie pracowników sposobem „na bezrobocie”, a efekty pojawią się bardzo szybko w postaci zwiększonego zaangażowania pracowników, ich nowych pomysłów i opinii, że ich firma może nie zbyt dobrze płaci, ale za to dobrze się w niej pracuje.
Na podstawie:
humanresources.about.com/library/weekly/aa122701a.htm