Śniadek: polityka oszczędności zadłużyła Polskę
W środę przed kancelarią premiera protestowało kilka tysięcy związkowców z NSZZ "Solidarność" i OPZZ. To część Europejskiego Dnia Akcji, zorganizowanego w całej Unii Europejskiej przez Europejską Konfederację Związków Zawodowych.
Protest rozpoczął się w środę po godz. 12. Protestujący domagali się m.in. stabilnego zatrudnienia, podwyżki płacy minimalnej i kwot uprawniających do zasiłków rodzinnych oraz pomocy społecznej. Nie zgadzają się natomiast na plany oszczędności i zamrożenie płac w sferze budżetowej oraz zapowiadane podwyżki podatku VAT i akcyzy.
Demonstranci wznosili okrzyki, np: "Co wy wiecie o naszym świecie", "Godna praca tu i teraz". Przynieśli też ze sobą transparenty: "Panie premierze! ZUS to nie piłka nożna", "Myślcie realnie, Pozwólcie żyć normalnie", "Tanie państwo, drodzy politycy" czy "Kwitnie kryzys, naród płaci, oligarchia się bogaci".
Protestujący przez ok. dwie godziny maszerowali w koło przed kancelarią premiera. W Al. Ujazdowskich, na odcinku między placem Na Rozdrożu a Belwederem całkowicie zablokowali ulicę. Demonstracja przebiegła spokojnie, aczkolwiek było głośno. Zgromadzeni używali trąbek, syren i gwizdków; w Al. Ujazdowskich wybuchały też petardy.
W ramach demonstracji przed KPRM odbył się też happening z udziałem młodych związkowców. Na platformie, która znajdowała się na czele demonstracji, grupa młodych członków Solidarności była opleciona pasem przez związkowców przebranych za premiera Donalda Tuska i ministra finansów Jacka Rostowskiego. "Symbolizuje to, że rząd zaciska nam pasa" - powiedział jeden z protestujących.
Przewodniczący Solidarności Janusz Śniadek powiedział przed rozpoczęciem środowego protestu przeciw cięciom budżetowym, że polityka oszczędności i zaciskania pasa doprowadziła Polskę do największego zadłużenia w historii. Zaapelował do rządu o dialog ze związkami.
Według Śniadka, co dziesiąty pracownik w Polsce, który ma stałe zatrudnienie, żyje poniżej progu ubóstwa. - Nie akceptuję sytuacji, w której duża część polskiego społeczeństwa żyje w biedzie, gdzie mamy największe w Europie niedożywienie dzieci. (...) Równocześnie nieustannie słyszymy w mediach, że za dużo wydajemy - powiedział na konferencji prasowej przed rozpoczęciem protestu.
- Chcemy solidarnej i sprawiedliwej Polski. Takiej, jak z naszych marzeń w roku 1980. Wywalczyliśmy wolność, a ta wolność jest nadużywana przez elity gospodarcze i polityczne do wygodnego urządzania życia sobie, przerzucania wszystkich ciężarów na ludzi. Na to nie ma zgody - podkreślił Śniadek.
Skrytykował projekt budżetu na 2011 r., w którym - jego zdaniem - nie rosną wynagrodzenia "dla całych sfer", ale jednocześnie kancelarie Sejmu, Senatu i rządu będą miały wyższe budżety o 10 proc. Odniósł się też do planowanej od nowego roku podwyżki VAT. - Są w Polsce armie ludzi, dla których kilkadziesiąt złotych miesięcznie to jest poważny problem. W imieniu tych ludzi (...) będzie wołała Solidarność. To jest nasze prawo i nasz święty obowiązek - powiedział.
Przed godz. 14 przedstawiciele protestujących złożyli w Kancelarii Premiera petycję do szefa rządu. "Apelujemy do decydentów - obudźcie się. Nie można już oszczędzać na tym, co zapewnia rozwój naszego kraju! Potrzeba mądrych inwestycji w ludzi i ich miejsca pracy przynoszące realny wzrost gospodarczy. Chcemy pracować i godnie żyć - tu i teraz! (...) Mówimy zdecydowane +NIE+ dla cięć budżetowych i braku bezpieczeństwa socjalnego" - napisali związkowcy w petycji skierowanej do premiera Donalda Tuska.
Jak zaznaczył przewodniczący Solidarności Janusz Śniadek, petycję z rąk delegacji odebrali urzędnicy z Kancelarii, ponieważ trwało posiedzenie rządu.
Zdaniem strony związkowej w środowym proteście wzięło udział 10 tys. osób. Jak poinformował PAP nadkom. Marcin Szyndler z wydziału prasowego Komendy Stołecznej Policji, nie odnotowano żadnych zgłoszeń dotyczących incydentów.