Śniadek: przygotowanie projektu antykryzysowego świadczy o powadze sytuacji

Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Janusz
Śniadek uważa, że przygotowanie przez ministerstwo gospodarki
projektu działań antykryzysowych dla gospodarki "świadczy o
powadze sytuacji".

Śniadek: przygotowanie projektu antykryzysowego świadczy o powadze sytuacji
Źródło zdjęć: © PAP | Jerzy Undro

Przewodniczący związku podkreślił jednocześnie, że nie może poważnie traktować tego projektu, bo "dowiaduje się o nim z mediów".

W piątek resort gospodarki upublicznił projekt działań antykryzysowych dla gospodarki. Zakłada on m.in. możliwość okresowego ograniczenia czasu pracy oraz proporcjonalnego obniżenia wynagrodzenia, a także obniżenie akcyzy na energię dla wysoko energochłonnych odbiorców.

Projekt resortu gospodarki powstał w ramach rządowego planu na rzecz stabilności i rozwoju. Rząd na wszystkie działania antykryzysowe chce przeznaczyć 91,3 mld zł.

Odnosząc się do jednej z propozycji ministerstwa dotyczącej możliwości okresowego ograniczenia czasu pracy oraz proporcjonalnego obniżenia wynagrodzenia Śniadek powiedział: _ Rozumiem i dopuszczam takie rozwiązanie, ale tylko na poziomie poszczególnych firm i to pod warunkiem, że zła sytuacja firmy jest rzeczywiście wynikiem zjawisk kryzysowych _. Według szefa "S", "niedopuszczalne byłoby takie działanie, gdyby pracodawcy wykorzystywali je dla ukrycia swoich błędów".

Przewodniczący związku podkreślił, że "w żadnym wypadku tego typu działania nie powinny być jednak przenoszone na poziom krajowy, nie mogą stać się zasadą".

Śniadek uważa, że wolny czas pracowników wynikający z "wymuszonego kryzysem" skrócenia czasu pracy powinien być przeznaczony na szkolenia. _ Pieniądze na ten cel mogłyby pochodzić z unijnych funduszy _ - dodał.

W minioną środę Komisja Krajowa NSZZ"S" przyjęła uchwałę w sprawie działań na rzecz ochrony pracowników wobec kryzysu. Władze związku stwierdziły, że podstawą działań państwa powinny być: ochrona miejsc pracy, pomoc dla najuboższych i najbardziej poszkodowanych, utrzymanie siły nabywczej wpływającej na popyt wewnętrzny oraz realizowane w praktyce zasady solidarności i sprawiedliwości społecznej, umożliwiające odbudowanie zaufania w oparciu o dialog między partnerami.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)