Solidarność nasila akcję zbierania podpisów ws. referendum

16.01.2012 18:15, aktual.: 16.01.2012 18:44

Łódzka Solidarność nasila akcję zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie wydłużenia wieku emerytalnego. Według szefa regionalnej Solidarności w Łódzkiem zebrano dotąd ok. 20 tys., a w całym kraju - 200 tys. podpisów.

- Nikt tej akcji nie upolitycznia i ludzie są autentycznie przerażeni tymi propozycjami - mówił w poniedziałek na spotkaniu z dziennikarzami szef łódzkiej Solidarności Waldemar Krenc. Według niego Solidarność na pewno zbierze wymagane pół miliona podpisów pod wnioskiem o referendum.

Propozycję zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn oraz wydłużenia go do 67. roku życia lider łódzkiej Solidarności nazwał "ogromnym nadużyciem". Przekonywał, że w Polsce ludzie żyją co najmniej 10 lat krócej niż w innych krajach UE, mają gorszą opiekę medyczną i zarabiają znacznie mniej.

Podał przykład, że ze statystyk wynika, iż w Łodzi średnia życia mężczyzny to 69 lat. - To są te argumenty, które nie pozwalają nam myśleć racjonalnie o wydłużeniu wieku emerytalnego - dodał Krenc. Podkreślił, że dotąd nie odbyły się żadne konsultacje w tej sprawie.

Związkowcy zapowiedzieli, że we wtorek i w środę po Łodzi będzie jeździł zabytkowy autobus, w którym zbierane będą podpisy pod wnioskiem o referendum. Przypomnieli, że podpisy zbierane są także w siedzibach Solidarności w miastach regionu i w zakładowych strukturach związku.

Zarząd regionu NSZZ "Solidarność" odniósł się także w poniedziałek do zamieszania z konktraktowaniem usług medycznych w regionie na ten rok. W specjalnym stanowisku zażądał od łódzkiego oddziału NFZ ponownego przeanalizowania procedur negocjacyjnych na kontrakty w 2012 roku.

Zdaniem związkowców obecna sytuacja powoduje ogromne poczucie zagrożenia wśród pacjentów Łodzi i województwa. Ich zdaniem wiele poradni i oddziałów szpitalnych w mieście i regionie zostało bez kontraktów m.in. na okulistykę, ortopedię, rehabilitację, chirurgię czy neurologię. - Brak podpisanych kontraktów stwarza także zagrożenie dla samych placówek i pracowników - napisano w stanowisku władz regionalnych związku.

Związek "z niepokojem" przyjmuje informacje o przypadkach kontraktowania usług medycznych w niepublicznych placówkach, które nie spełniają wymogów wymienionych w rozporządzeniu ministerialnym, np. nie posiadają odpowiedniej bazy zabiegowej.

- Solidarność protestuje przeciwko tego typu praktykom, żąda unieważnienia kontraktów i wprowadzenia jasnych i czytelnych procedur - mówił Krenc. Zapewnił, że jeśli pracownicy publicznych placówek wybiorą formę protestu, to na pewno Solidarność będzie ich wspierała.

Problemy z nowymi kontraktami ma wiele miejskich placówek służby zdrowia w Łodzi. Według wyliczeń łódzkiego magistratu w 2012 r. miasto może stracić nawet 15 mln zł z powodu przegranych w konkursach na kontrakty dot. ochrony zdrowia. Do NFZ trafiło kilkadziesiąt odwołań z miejskich przychodni specjalistycznych w Łodzi, które nie dostały kontraktów, mimo że - jak przekonują - dysponują nowoczesnym sprzętem i wysoko wykwalifikowanym personelem medycznym.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także