"Solidarność" w Amazonie. Nie wyklucza strajku
W polskim oddziale Amazona powstał pierwszy związek zawodowy. Związkowcy z NSZZ"Solidarność" zachęcają do zapisywania się do organizacji wszystkich pracowników firmy i zapowiadają walkę o warunki pracy i wynagrodzeń. Zapowiadają dialog, ale nie wykluczają protestów.
"Solidarność" w informacji na stronie internetowej regionu dolnośląskiego informuje, że do powstania zakładowej organizacji doszło 11 stycznia i obejmuje ona swoim zasięgiem wszystkie działy firmy w kraju.
"Do Zakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Amazon Fulfillment Poland sp. z o.o. mogą zapisać się pracownicy ze wszystkich centrów dystrybucyjno-logistycznych Amazon w Polsce" - czytamy w komunikacie.
Związkowcy zapowiadają negocjowanie z zarządem firmy regulaminu pracy, wynagradzania i świadczeń socjalnych. "Chodzi o takie kwestie jak godziny nadliczbowe, premie, świadczenia świąteczne, urlopowe oraz indywidualna pomoc socjalna dla pracowników" - informuje "Solidarność". Związek chce też utworzenia Społecznej Inspekcji Pracy i udziału polskich przedstawicieli w Europejskiej Radzie Zakładowej Pracowników Amazon.
Jak zamierza to osiągnąć? "Poprzez dialog, odpowiednie zarządzanie konfliktami, odpowiednie konfrontacje, a nie pieniactwo i populizm. Niemniej jednak, kiedy zawodzi dialog będziemy korzystać z innych narzędzi przez protesty, pikiety, do strajku włącznie. Są to jednak narzędzia ostateczne" - zapowiada NSZZ "Solidarność".
Co na to Amazon? Rzeczniczka polskiego oddziału firmy Marzena Więckowska powiedziała nam, że zarząd na razie nie dostał żadnego pisma w sprawie powołania organizacji związkowej. Jednak - jak podkreśliła - Amazon nie ma nic przeciwko temu, ceni prawa pracownicze i liczy na współpracę związkowców.