Sołowow godzi się na fuzję
Po trudnych negocjacjach najbogatszy Polak porozumiał się z instytucjami finansowymi.
Wszystko wskazuje na to, że przepychanki między Michałem Sołowowem, największym akcjonariuszem Cersanitu, a instytucjami finansowymi zaangażowanymi w Opoczno to już historia.
_ Negocjacje były trudne, ale doszliśmy do porozumienia. Będzie fuzja obu spółek _ — mówi Michał Sołowow.
Kontrowersyjna strategia
Gorąco na linii Michał Sołowow — instytucje finansowe zrobiło się pod koniec września. Zarząd Opoczna podał wówczas projekty uchwał na NWZA, w których znalazł się punkt o sprzedaży Cersanitowi udziałów w spółkach zależnych, skupiających aktywa produkcyjne. Nowa strategia dla producenta płytek zakładała, że Opoczno zostanie przekształcone w firmę handlową, która pod swoją marką zaoferuje nie tylko płytki, lecz także inne elementy wyposażenia łazienek. Spółka kupowałaby je od Cersanitu (swojego głównego akcjonariusza) po ustalonych cenach i w ustalonych ilościach.
Zarządy Cersanitu i Opoczna podkreślały, że taka współpraca będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem. Nie potrafiły jednak przekonać do tej wizji inwestorów finansowych.
W końcu doszło do zawieszenia broni. Październikowe NWZA Opoczna nie głosowało sprawy sprzedaży spółek produkcyjnych. Z decyzją wstrzymano się w odpowiedzi na żądanie inwestorów finansowych w sprawie zwołania kolejnego walnego, na 15 listopada. Przedmiotem obrad mają być zmiany w radzie nadzorczej spółki i powołanie biegłego, do wykonania nowej wyceny zakładów Opoczna (PricewaterhouseCoopers wycenił udziały w Opocznie I na 290 mln zł).
Jest zgoda
W tej sytuacji nie wiadomo, jakie decyzje podejmie jutrzejsze NWZA Opoczna, o które występowali z wnioskiem inwestorzy finansowi. Na łamach „PB” ich przedstawiciele wskazywali, że najlepszym rozwiązaniem byłoby dla nich połączenie Cersanitu i Opoczna, przy rozsądnym parytecie wymiany akcji. I dopięli swego. Ustalono, że parytet wyniesie 1,33. To znaczy, że za 3 akcje Opoczna oferowane będą 4 nowe walory Cersanitu.
_ Parytet wymiany papierów mieści się w rynkowym konsensusie _ — mówi Michał Sołowow.
Podaje, że średnie kursów z ostatnich 12, 6 i 3 miesięcy dają parytety na poziomie odpowiednio 1,17, 1,16 i 1,11, a z kolei z wyceny DCF wynika parytet od 1,5 do 1,9.
_ To sytuacja win-win, dobra dla obu stron. W ten sposób tworzona jest nowa wartość obu firm _ — tłumaczy Michał Sołowow. W najbliższym czasie akcjonariusze obu spółek mają wyrazić zgodę na transakcję.
_ Nie powinno być niespodzianek. W negocjacjach w sprawie parytetu uczestniczyli akcjonariusze reprezentujący 70 proc. kapitału spółki. Poza tym większość instytucji jest zaangażowana po jednej i po drugiej stronie _ — tłumaczy Michał Sołowow.
Kolejnym krokiem, po decyzjach NWZA Opoczna i Cersanitu, będzie zatwierdzenie przez sąd planu połączenia. Zdaniem Michała Sołowowa faktyczne połączenie, a właściwie wchłonięcie Opoczna przez Cersanit, nie powinno zająć więcej niż 3 miesiące. Do przeprowadzenia kierowanej emisji akcji Cersanitu nie będzie potrzebny prospekt emisyjny.
Jest i warunek
Po podwyższeniu kapitału Cersanitu udział Michała Sołowowa w kapitale spółki spadnie. Biznesmen zabezpieczył się jednak przed utratą kontroli.
_ Mam szansę na otrzymanie opcji uprawniającej mnie do objęcia w ciągu 5 lat 7 mln akcji Cersanitu po średniej cenie z 3 miesięcy poprzedzających uchwałę w tej sprawie _ — mówi Michał Sołowow.
Ponadto, jeśli fuzja dojdzie do skutku, Michał Sołowow zgodził się ponownie objąć funkcję przewodniczącego rady nadzorczej Cersanitu.