Sonda: wcześniejsza emerytura dla kobiet - sprawiedliwa
80% ankietowanych uważa, że
obowiązujące obecnie rozwiązanie, w myśl którego kobiety osiągają
wiek emerytalny wcześniej niż mężczyźni, jest sprawiedliwe.
Nieliczni są zdania, że jest to krzywdzące dla mężczyzn (6%)
lub dla kobiet (4%).
10.10.2007 | aktual.: 10.10.2007 16:10
Jak wynika z najnowszego sondażu CBOS, w ciągu ostatnich pięciu lat opinie w tej sprawie niewiele się zmieniły; w 2002 r. - 77% było zdania, że to sprawiedliwe rozwiązanie, zaś 4% uważało je za krzywdzące dla mężczyzn, a 8% - za krzywdzące dla kobiet.
Według CBOS, do świadomości społecznej nie przebijają się głosy przypominające, że rozwiązanie to oznacza znacznie niższe emerytury dla kobiet.
Większość Polaków uważa, że w ogóle na emeryturę powinno się odchodzić wcześniej niż obecnie.
Prawie trzy czwarte ankietowanych (72%) jest zdania, że kobiety powinny przechodzić na emeryturę w wieku 55 lat lub wcześniej, a jedna piąta (21%) uważa, że - tak jak dotychczas - w wieku 60 lat. Zaledwie 4% badanych akceptuje ewentualne podwyższenie wieku emerytalnego dla pań.
Także w przypadku mężczyzn prawie trzy czwarte badanych (72%) postuluje obniżenie dotychczasowego wieku emerytalnego, a tylko jedna czwarta (24%) opowiada się za utrzymaniem obecnej granicy. Tylko co setny badany twierdził, że wiek ten powinien być podniesiony.
Wśród polskiego społeczeństwa przeważa pogląd (58% badanych, spadek od 2003 r. o 11 punktów procentowych), że kobiety powinny mieć możliwość wyboru między wcześniejszą i niższą lub późniejszą i wyższą emeryturą. Nieco przybyło w tym czasie (z 4 do 8%) osób sądzących, że kobiety powinny przechodzić na emeryturę w takim samym wieku jak mężczyźni, aby świadczenia otrzymywane przez obie grupy były podobnej wysokości.
Badanie zrealizowano w dniach 31 sierpnia - 4 września 2007 r. na liczącej 844 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.