Trwa ładowanie...
d22u9lk

Sopot/Kryzys migracyjny i rosnące radykalizmy - główne tematy EFNI

Środowiska gospodarcze podchodzą do problemu uchodźców pragmatycznie; analizują, czy i jak jesteśmy na to przygotowani, a nie drą szat, że nas zniszczą - powiedziała Prezydent Konfederacji Lewiatan, Henryka Bochniarz otwierając Europejskie Forum Nowych Idei.

Share
d22u9lk

W środę wieczorem w Sopocie rozpoczęło się V Europejskie Forum Nowych Idei. W spotkaniu uczestniczy ponad tysiąc osób, przedsiębiorców, menedżerów, naukowców i polityków. Podczas trzydniowego Forum jego uczestnicy dyskutować będą głównie na temat kryzysu migracyjnego, rosnących radykalizmów i nierównej dystrybucji dochodów.

Prezydent Konfederacji Lewiatan, wiceprezes BUSINESSEUROPE Henryka Bochniarz podczas inauguracji Forum przypomniała, że powodem powołania EFNI był kryzys finansowy w 2008 r. , który - jak powiedziała - "ciągle nie chce pójść i do którego doszły następne". Jako "kolejne kryzysy" wymieniła m.in. sytuację w Grecji, problemy ze strefą euro, zagrożenia polityczne, jak aneksja Krymu, efekty wojny w Syrii i w innych krajach. Powołując się na dyskusje, które odbyły się już w środę Bochniarz powiedziała, że "środowiska gospodarcze obecne na EFNI podchodzą do problemu uchodźców niezwykle pragmatycznie; analizują, czy i jak jesteśmy przygotowani, jak jest przygotowany nasz rynek pracy a nie drą szat, że nas zadepczą i zniszczą".

Zwróciła uwagę, że uczestnicy Forum "nie są grupą, która sobie siada i narzeka, że jest źle". Powiedziała, że efektem wielu dyskusji i paneli, które odbędą się podczas Forum będzie tzw. Deklaracja Sopocką, która - jak wyjaśniła - "będzie wskazówką dla władz w Polsce, w Brukseli, dla krajów sąsiedzkich i powie, co - naszym zdaniem - należy zrobić, żeby z tymi wszystkimi zagrożeniami lepiej sobie radzić".

d22u9lk

Przewodniczący Rady Programowej EFNI, przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego, Jerzy Buzek podczas inauguracji EFNI tłumaczył, że uczestnicy dyskutować będą, "w jaki sposób mamy zmienić Europę, Unię Europejską, bo przecież nie chcemy zamienić jej w żaden inny kontynent, bo wierzymy w Europę, w jej przyszłość". Ocenił, że wielkim pytaniem stojącym przed Forum jest też pytanie dotyczącego tego, w jaki sposób zmienić kapitalizm. "Nie chcemy zamienić kapitalizmu na żaden inny ustrój, bo wierzymy w kapitalizm i jego siłę naprawczą"- tłumaczył. Zapowiedział, że podczas dyskusji i paneli będzie podjęta próba sformułowania zasad, według których powinniśmy działać.

W gali otwarcia EFNI uczestniczą m.in. b. prezydent Bronisław Komorowski, który w czwartek ma wziąć udział w panelu na temat tego, czy Europa potrzebuje zmian instytucjonalnych i politycznych aby skutecznie dostosować się do nowej sytuacji. W uroczystości biorą udział b. komisarze KE, Danuta Huebner i Janusz Lewandowski oraz b. premier Jan Krzysztof Bielecki.

Wśród 1100 uczestników EFNI z całego świata swój udział zapowiedzieli m.in. przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i amerykański ekonomista Jeffrey Sachs. Ma wystąpić ponad 150 osób ze świata biznesu, polityki, nauki i kultury.

d22u9lk

Podziel się opinią

Share
d22u9lk
d22u9lk