Spadek awersji do ryzyka sprzyja złotemu

W czwartek wartość polskiego złotego pięła się w górę, odreagowując środową gwałtowną przecenę po zaskakującej decyzji RPP o cięciu stóp procentowych o 50 pb. Wpływ tego wydarzenia okazał się krótkotrwały, a inwestorzy wzięli pod uwagę fakt, że po kilku obniżkach stóp z rzędu teraz prawdopodobnie stopy procentowe pozostaną stabilne przez jakiś czas.

Indeks BOSSAPLN wczoraj odrobił ponad połowę środowej zniżki, a dzisiaj nadal pnie się na północ. Trudnością dla strony popytowej jest obecnie psychologiczna bariera – opór na poziomie 100 pkt. Niemniej jednak, jego pokonanie jest prawdopodobnym scenariuszem, jeśli na rynkach w najbliższych tygodniach zobaczymy poprawę nastrojów.

To, co wczoraj działo się na parach walutowych powiązanych z polskim złotym, było w dużej mierze pochodną wydarzeń w Europie, wpływających na kurs EUR/USD. Pod nieobecność istotnych danych makro w Polsce, w czwartek w centrum uwagi znajdowała się decyzja ECB ws. stóp procentowych oraz następująca po niej konferencja ECB. Po tym, jak Mario Draghi wykluczył możliwość podwyżki stóp procentowych w eurolandzie, spadek awersji inwestorów do ryzyka pchnął kurs EUR/USD w górę. Większy apetyt na ryzyko umocnił kupujących także na rynku złotego.

Złoty umocnił się przede wszystkim względem amerykańskiego dolara – wczoraj kurs USD/PLN nie zdołał przekroczyć technicznego oporu w rejonie 3,20 i osunął się w okolice 3,16. Obecnie to właśnie rejon 3,1630 jest najbliższą barierą dla podaży. Jeśli jednak na rynkach utrzymają się pozytywne nastroje i większy apetyt na ryzyko, to bariera ta może zostać pokonana – a wtedy niewykluczony były ruch kursu USD/PLN nawet w okolice 3,11.

Tymczasem notowania EUR/PLN wczoraj były stabilne w okolicach 4,15. Tu pole do zniżek jest mniejsze, bowiem euro pozostaje silne względem dolara. Najbliższy poziom wsparcia to okolica 4,14 – jeśli poziom ten zostanie przebity w dół, to kurs EUR/PLN może dotrzeć do okolic 4,12.

Dorota Sierakowska
analityk

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |

Źródło artykułu:Dom Maklerski BOŚ
walutynotowania walutkomentarz walutowy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)