Spadek rezerwy walut. w XII związany m.in. z obsługą długu i wymianą walut - Marczak, MF
21.01. Warszawa (PAP) - Spadek rezerwy walutowej z 5,25 mld euro w listopadzie do 1,63 mld w grudniu związany był z obsługą długu zagranicznego, płatnościami związanymi z...
21.01. Warszawa (PAP) - Spadek rezerwy walutowej z 5,25 mld euro w listopadzie do 1,63 mld w grudniu związany był z obsługą długu zagranicznego, płatnościami związanymi z realizacją programów z UE, definitywną wymianą środków walutowych na złote oraz przeprowadzaniem transakcji FX swap - poinformował w komunikacie Piotr Marczak, dyrektor Departamentu Długu Publicznego w MF.
"W grudniu 2010 r. Ministerstwo Finansów rozdysponowało posiadane waluty na: płatności związane z obsługą długu zagranicznego i realizacją programów unijnych, definitywną wymianę na złote, okresową wymianę na złote poprzez transakcje FX swap oraz zachowanie bezpiecznej rezerwy płynnych środków" - poinformował Marczak.
Dyrektor departamentu w resorcie finansów podkreślił także, że przeprowadzone w grudniu transakcje wykorzystujące zamianę walut na złote związane były z zarządzaniem posiadanymi środkami walutowymi i zapotrzebowaniem na waluty oraz środki złotowe.
"Połączenie zarządzania złotową i walutową płynnością pozwoliło uniknąć zawyżenia poziomu długu na koniec 2010 r. o tę wartość posiadanych walut, które przewyższały bezpieczny poziom rezerwy płynnych środków" - podkreśla Marczak.
"Takie podejście pozwoliło jednocześnie pozyskać środki złotowe po znacznie niższym koszcie niż w przypadku emisji papierów skarbowych. Przedstawiony sposób wykorzystania części posiadanych walut był efektywniejszy od trzymania ich na rachunkach" - dodaje.
Stan środków walutowych w dyspozycji Ministra Finansów na koniec grudnia 2010 r. wyniósł łącznie 1.633,7 mln euro, czyli 6.470,1 mln złotych wobec 5.249,9 mln euro, czyli 21.385,1 mln złotych na koniec listopada ubiegłego roku. (PAP)
bg/ pam/