Spadki kontrolowane

Bardzo słaba sesja za oceanem, która wyglądała na totalną kapitulację byków, spowodowała duże spadki w Azji. Początek notowań na rynkach europejskich również nie wyglądał najlepiej.

16.06.2011 18:03

Nasza giełda natomiast po raz kolejny próbowała pozostać oazą spokoju i w pierwszych minutach sesji spadki tylko nieznacznie przekraczały 0,5%, a już po godzinie praktycznie zostały całkowicie odrobione. Czyli nic się nie stało, chociaż spadki w Europie się pogłębiały, my nie byliśmy niżej niż na początku sesji. O godzinie 14.30 poznaliśmy dane o liczbie wniosków o zasiłki dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych, które tym razem okazały się nieco lepsze od prognoz, ale odczyt na poziomie 414 tysięcy to wciąż dużo i nie mogło to rynkom w znaczący sposób pomóc. Lepsze dane z rynku nieruchomości w USA też nie wywołały entuzjazmu, chociaż przed rozpoczęciem regularnej sesji za oceanem indeksy nieznacznie się poprawiły. Dobre otwarcie pomogło naszemu rynkowi odrobić wcześniejsze straty i nawet chwilowo wyjść na plus.

Obroty osiągnęły dziś poziom ponad 1,19 miliarda złotych, wzrost zanotowały 94 spółki, spadało 251. WIG20 zakończył się ostatecznie spadkiem (-0,10%), mWIG40 spadł o -0,60%, a sWIG80 o -0,93%. Najlepiej radziły sobie dzisiaj spółki chemiczne i telekomunikacyjne, gorzej wypadły spółki paliwowe i budowlane.
Wśród spółek z WIG20 wyróżniała się Telekomunikacja Polska (ostatecznie spadek o ponad 1,3%), która wypłaci dywidendę w wysokości 1,5 złotych akcjonariuszom, którzy nabędą prawo do niej w dniu 22 czerwca (jutro jest ostatni dzień w którym można te akcje kupić aby otrzymać dywidendę). Słabiej zachowywały się spółki paliwowe PKNOrlen (-0,67%), Lotos (-0,06%). Nie zachwyciły również: KGHM, PKOBP i TVN. Wzrostem dzisiejszy dzień zakończyły: Bank Handlowy, PGNiG, PZU i Getin.

Ciekawie na dzisiejszej zachowywały się Azoty Tarnów, które ogłosiły wezwanie na 49,5 miliona akcji Polic co stanowi 66 procent głosów na WZA po 11,50 złotych. Cena, która jest niższa od ostatnich wycen akcji Polic, niestety spowodowała spadek tych akcji. Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach zamierzają nabyć akcje jeśli na koniec zapisów (które potrwają od 6 lipca do 16 sierpnia) obejmować one będą nie mniej niż 38.250.000 akcji stanowiących 51 procent głosów na WZA, chociaż decyzja o nabyciu może być podjęta również wtedy jeśli ten minimalny próg nie zostanie osiągnięty. O powodzeniu wezwania zadecyduje Skarb Państwa, który posiada obecnie akcje stanowiące blisko 60 procent głosów na WZA Polic. Wezwanie na akcje ogłoszone przez Newma Hildings było powodem mocnych wzrostów akcji spółki Mispol. W wyniku wezwania wzywający chce osiągnąć wraz z podmiotami zależnymi 66 procent łącznej liczby głosów na WZA (obecnie posiada ponad 51%). Na dzisiejszej sesji dobrze radziły sobie również spółki: Intakus, Fam, PTI i
Rafamet. Nie zaliczą sesji do udanych akcjonariusze spółek: Sobieski, Krezus, Delko i Fasing.

Jutro czeka nas sesja, po której wygasają czerwcowe kontrakty i opcje na indeksy oraz kontrakty na akcje. Często są to sesje cudów, na których mamy bardzo dużą zmienność i obroty, szczególnie w ostatniej godzinie notowań, która decyduje o kursie rozliczenia wygasającej serii kontraktów indeksowych. Pomimo możliwych emocji, które mogą się jutro zdarzyć, na pewno wynik sesji nie da jednoznacznej odpowiedzi o sytuacji na rynku. Na razie strona popytowa stara się kontrolować sytuację i nie mamy do czynienia z przeceną jak na innych giełdach. Czy ten stan rzeczy utrzyma się dalej? Może tak, jednak trudno będzie nam z tych poziomów wykreować szybko jakiś większy wzrost.

Piotr Trzciński
makler DM BZ WBK S.A.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)