Trwa ładowanie...
d1z9xdf

Spadki kursów banków spowodowane sprzedażą akcji przez fundusze zagraniczne (opinia)

17.10.Warszawa (PAP) - Silny spadek kursów polskich banków podczas piątkowej sesji jest skutkiem zajmowania przez zagraniczne fundusze hedgingowe krótkich pozycji na akcjach tych...
Share
d1z9xdf

17.10.Warszawa (PAP) - Silny spadek kursów polskich banków podczas piątkowej sesji jest skutkiem zajmowania przez zagraniczne fundusze hedgingowe krótkich pozycji na akcjach tych spółek - uważają analitycy.

Około godziny 13.40 kurs akcji PKO BP spada o 9,4 proc., BRE Banku o 5,9 proc., BZ WBK o 8,3 proc., a Pekao SA o niemal 9 proc.

"Mamy bardzo dużą wyprzedaż w całym regionie, pomimo że notowania w Europie są na plusie. Po części jest to skutek artykułu, który sugeruje, że cała Europa Środkowa będzie miała spore problemy" - powiedział PAP analityk chcący zachować anonimowość.

d1z9xdf

"W związku z tym jest parę funduszy hedgingowych, które postanowiły zagrać na katastrofę w regionie i zajmują krótkie pozycje" - dodał.

Piątkowy "Financial Times" opublikował artykuł, w którym napisał, że światowy kryzys finansowy zaczyna dotykać Europę Środkowowschodnią, mimo powszechnego przeświadczenia o gospodarczej odrębności regionu.

Według gazety kryzys widać już w kilku krajach. Rosja musiała ustanowić fundusz ratunkowy wart 200 mld dolarów, Ukraina prowadzi rozmowy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) w sprawie awaryjnych pożyczek wysokości 14 mld dolarów, a Węgry zostały wsparte przez Europejski Bank Centralny 5 miliardami euro; Litwa i Estonia przeżywają pierwszą od dziesięciu lat recesję.

Według Financial Times, nawet w Polsce kryzys finansowy podał w wątpliwość plany wprowadzenia euro.

Około godziny 13.40 indeks WIG 20 zniżkował o ponad 6 proc. i wynosił 1.785,49 pkt. Węgierski BUX spadał w tym czasie o 9,8 proc.

Paulina Bełżecka (PAP)

pam/ jtt/

d1z9xdf

Podziel się opinią

Share
d1z9xdf
d1z9xdf