Spadki wyhamowane, ale nadal jest nerwowo

Poniedziałkowa sesja przyniosła silną przecenę zarówno na rynku akcji, jak i towarowym.

Poniedziałkowa sesja przyniosła silną przecenę zarówno na rynku akcji, jak i towarowym. Inwestorzy rzucili się do wyprzedaży walorów spółek, ropy i miedzi, a zwiększyli swoje zaangażowanie w dolarze, po tym jak Bank Światowy obniżył prognozy spadku globalnej gospodarki w bieżącym roku do 2,9%, mimo że jeszcze w marcu przewidywał, że będzie to 1,7%. Instytucja ta skorygowała w dół też swoją prognozę wzrostu PKB na przyszły rok - do 2,0% z 2,3%.

Na rynku akcji ogólnoświatowy indeks MSCI AC World spadł o 2,56% przy 2,66% przecenie w gospodarkach rozwiniętych i 1,86% zniżce w gospodarkach wschodzących. Choć jeszcze w regionie Azji i Pacyfiku rynki zamknęły się średnio na 0,44% plusie (MSCI Asia Pacific), to już w Europie i Stanach Zjednoczonych przecena była bardzo duża i wyniosła odpowiednio 2,79% (DJ Stoxx 600) i 3,06% (S&P 500). W przypadku kontraktów terminowych na surowce, to te sierpniowe opiewające na ropę straciły na wartości 3,60% do 67,50 USD/bar., a te wrześniowe na miedź poszły w dół o 5,20% do 2,1440 USD/funt. Silny wzrost wśród inwestorów awersji do ryzyka doprowadził natomiast do zwiększonego popytu na dolara, który wzmocnił się do wszystkich walut za wyłączeniem jena (tu zdecydował fakt zamykania pozycji carry-tradingowych i jen ogólnie zyskiwał). Indeks dolarowy (spot) wzrósł o 0,65% do 80,783, a najbardziej płynna para walutowa świata, czyli kurs EUR/USD, zniżkowała o 0,60% do 1,3855. Przedstawione wczoraj rano dane makro z Niemiec
były lepsze od prognoz, ale nastrojów wśród inwestorów poprawić nie zdołały. Indeks Ifo, obrazujący klimat w biznesie tego kraju, wzrósł w czerwcu trzeci miesiąc z rzędu, tym razem do 85,9 z 84,3 w maju i wobec prognozowanej jego zwyżki do 85,0.

Słabe zachowanie się zagranicznych parkietów nie mogło pozostać bez negatywnego wpływu na polski rynek. Uderzenie w GPW było tak silne, że straciła ona na wartości najmocniej ze wszystkich światowych giełd akcyjnych. W poniedziałek najszerszy wskaźnik warszawskiego parkietu, czyli WIG, spadł o 5,01%, a indeks największych i najbardziej płynnych spółek, czyli WIG20, zniżkował aż o 6,21% do 1843,20 pkt. Z kolei na rynku złotego kurs EUR/PLN wzrósł o 0,58% do 4,5297, a kurs USD/PLN zwyżkował o 1,33% do 3,2668. Biorąc pod uwagę skalę wyprzedaży na GPW, fakt ogólnego silnego wzrostu awersji do ryzyka, a także wyraźną aprecjację ceny dolara na świecie, tak niewielką przecenę złotego należy jednak uznać za pewnego rodzaju sukces – mogło być bowiem o wiele, wiele gorzej. Przedstawione przez Narodowy Bank Polski dane o majowej inflacji bazowej, która po wyłączeniu cen żywności i energii, wyniosła rok do roku 2,8% wobec 2,6% w kwietniu i wobec oczekiwanego na rynku odczytu na poziomie 2,7%, pozostały bez wpływu na
rynek.

Pierwsza część wtorkowego handlu na globalnych rynkach przyniosła wyhamowanie spadków, ale charakteryzowała się znaczną nerwowością. Co prawda, jeszcze w regionie Azji i Pacyfiku benchmarkowy MSCI zniżkował o 2,3%, bo i zniżkować musiał, dostosowując się do poniedziałkowych zmian na Zachodzie, ale już na Starym Kontynencie o godz. 11:53 paneuropejski DJ Stoxx 600 szedł w dół tylko o 0,11%, od początku handlu poruszając się raz poniżej, raz powyżej wczorajszego zamknięcia. W tym samym czasie kontrakty terminowe na amerykański S&P 500 rosły o 0,42%, zapowiadając dobre otwarcie handlu za oceanem, sierpniowe futuresy na ropę spadały o 0,67% do 67,05 USD/bar., a analogiczne wrześniowe instrumenty na miedź zwyżkowały o 1,35% do 2,1730 USD/funt.

Przedstawione przed godz. 10:00 wstępne dane dotyczące stanu sektorów usług i wytwórczego Strefy Euro za czerwiec były lepsze od majowych, jednak gorsze od prognozowanych. Łączny indeks PMI dla obu sektorów wzrósł do poziomu 44,4 (z 44,0) - najwyższego od września 2008 r., ale był niższy od oczekiwanego 44,9. Wcześniej napłynęły dane o lepszym niż szacowano indeksie zaufania niemieckich konsumentów za lipiec oraz o gorszych od przewidywanych wydatkach francuskich konsumentów za maj.

Jeszcze dziś o godz. 16:00 ze Stanów Zjednoczonych napłyną ważne dane dotyczące sprzedaży domów na rynku wtórnym za maj. Średnia prognoz analityków wskazuje na to, że wzrosła ona o 3% do 4,82 miliona, tj. do najwyższego poziomu od października 2008 r.

Na krajowym rynku akcyjnym, w pierwszych trzech godzinach dzisiejszego handlu, również było nerwowo. Indeks WIG20 o godz. 11:53 tracił na wartości 0,63%, wcześniej oscylując pomiędzy 1,01% plusem, a 1,52% minusem. Dość spokojnie zachowywał się natomiast ponownie rynek złotego, gdzie również o godz. 11:53 kurs EUR/PLN rósł o 0,14% do 4,5359, a kurs USD/PLN spadał o 0,28% do 3,2577.

Z ważniejszych informacji z Polski - Międzynarodowy Fundusz Walutowy poinformował dziś, że w bieżącym roku spodziewa się spadku PKB naszego kraju o 0,5%, czyli mniejszego niż oczekiwał w kwietniu (-0,7%), a w roku 2010 przewiduje, że wzrost gospodarczy wyniesie 1,0%, czyli mniej niż szacował wcześniej - 1,3%.

Marek Nienałtowski
główny analityk Money Expert S.A.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (883 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (405 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.