Trwa ładowanie...
d4abw32

Spadł Wskaźnik Kondycji Gospodarstw Domowych

Wskaźnik Kondycji Gospodarstw Domowych spadł w październiku. To sygnalizuje znaczące pogorszenie nastrojów gospodarstw domowych - wynika z raportu IRG SGH.

d4abw32

"W październiku 2012 r. po dwóch kwartałach poprawy zanotowano istotne pogorszenie nastrojów polskich gospodarstw domowych. Wskaźnik Kondycji Gospodarstw Domowych IRG SGH (IRGKGD) zmniejszył się o ponad 10 pp. (niwelując z nadmiarem poprawę w poprzednich dwóch kwartałach, łącznie o ok. 9 pp.). Wartość wskaźnika ponownie przebiła minimum z okresu kryzysu lat 2008-2009. W konsekwencji zarysowała się tendencja spadkowa wskaźnika oczyszczonego z wahań krótkookresowych" - napisano w raporcie IRG SGH.

Z badania wynika, że znacznemu pogorszeniu uległy wszystkie składowe Wskaźnika Kondycji Gospodarstw Domowych IRG SGH.

"W największym stopniu pogorszyły się prognozy przyszłego bezrobocia (wzrost obaw aż o ok. 18 pp.). Oceny odnośnie do przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego oraz ocen odnośnie przyszłej sytuacji gospodarki pogorszyły się o ponad 10 pp. W mniejszej skali pogorszyły się oceny odnośnie do zdolności do oszczędzania (spadek o ok. 3 pp.)" - napisano.

Dodano, że obecna korekta nastrojów może być po części efektem nadmiernie optymistycznych ocen w poprzednim kwartale co było po części efektem Euro 2012 i pozytywnego nastawienia społeczeństwa w związku z tą imprezą. "Tendencja spadkowa wskaźnika oczyszczonego z wahań krótkookresowych ukazuje relatywnie równomierne pogorszenie się ocen" - podano.

d4abw32
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4abw32