Trwa ładowanie...
doeytlx

Spółka Mostostalu Zabrze wniosła pozew o zwrot gwarancji o wartości 68,95 mln zł

Warszawa, 07.11.2014 (ISBnews) - Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych (PRInż), spółka zależna Mostostalu Zabrze, złożyła pozew przeciwko spółce Drogowa Trasa Średnicowa (DTS) oraz województwu śląskiemu, którego przedmiotem jest roszczenie PRInż o zwrot - według niej nienależnie pobranych - kwot gwarancji o wartości 68,95 mln zł z odsetkami, podał Mostostal.

Share
doeytlx

Gwarancje stanowiły zabezpieczenie umowy zawartej w 2003 r. z DTS, działającej w imieniu województwa.

"Przedmiotem umowy była budowa odcinka Drogowej Trasy Średnicowej o długości 2,3 km na odcinku drogi krajowej oraz przebudowa jednopoziomowego układu ul. Chorzowska - Rondo - Al. Roździeńskiego na dwupoziomowy węzeł, z przebiegiem jezdni głównych DTS pod rondem w tunelu (rondo w Katowicach). W konsekwencji ogłoszenia upadłości likwidacyjnej PRInż S.A. Holding, syndyk masy upadłości odstąpił od realizacji kontraktu, a następnie DTS uruchomiła gwarancje bankowe i ubezpieczeniowe, wykorzystując je w nieuzasadniony sposób, co doprowadziło do bezpodstawnego wzbogacenia się pozwanego kosztem wykonawcy" - czytamy w komunikacie.

Wniesienie przedmiotowego pozwu jest konsekwencją niepowodzenia w odzyskaniu przez PRInż roszczeń na drodze ugodowej (w tym poprzez dwukrotne zawezwanie zamawiających do próby ugodowej przed sądem). W wyniku prowadzonego postępowania pojednawczego zamawiający zwrócił jedynie nieznaczną część bezpodstawnie pobranych kwot gwarancji, podano również.

Mostostal Zabrze realizuje inwestycje budowlane dla przemysłu petrochemicznego i chemicznego, hutniczego, motoryzacyjnego, energetyki, budownictwa związanego z ochroną środowiska, obiektami użyteczności publicznej oraz infrastrukturą komunikacyjną. Produkuje i zajmuje się montażem konstrukcji stalowych oraz wykonuje specjalistyczne prace montażowe w sektorze energetycznym.

(ISBnews)

doeytlx

Podziel się opinią

Share
doeytlx
doeytlx