Trwa ładowanie...
dw8cacd

Spółka PGNiG Termika za ponad 190 mln zł kupiła spółkę ciepłowniczą z grupy JSW (aktl.)

#
Dochodzą informacje z komunikatu prasowego PGNiG
#

Share
dw8cacd

28.04. Katowice (PAP) - Spółka PGNiG Termika za 190,4 mln zł kupiła 100 proc. akcji Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (PEC) w Jastrzębiu Zdroju. W czwartek firma zawarła w tej sprawie umowę ze Spółką Energetyczną Jastrzębie (SEJ) z grupy Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW)
.

Inwestor jest również zainteresowany przejęciem całej spółki SEJ, skupiającej aktywa energetyczne JSW. Jak podała jastrzębska spółka w komunikacie, w czwartek PGNiG Termika złożyła jej warunkową ofertę wiążącą dotyczącą nabycia akcji SEJ. Szczegółów oferty nie podano.

Według wcześniejszych informacji przedstawicieli Ministerstwa Energii, sprzedaż wybranych aktywów z grupy JSW (głównie energetycznych i koksowniczych) jest częścią programu naprawczego tej górniczej firmy.

Cytowany w komunikacie prasowym PGNiG minister energii Krzysztof Tchórzewski zwrócił uwagę na bliskość pomiędzy spółkami górniczymi i energetycznymi. "Transakcja odbywa się na zasadach rynkowych, obie strony są usatysfakcjonowane wynikiem prowadzonych negocjacji. Grupa kapitałowa PGNIG staje się silnym podmiotem na rynku ciepłownictwa w Polsce i dużą konkurencją dla zagranicznych przedsiębiorstw" - ocenił szef resortu energii.

dw8cacd

W czwartek JSW i PGNiG poinformowały o zawarciu umowy sprzedaży należącego dotąd do SEJ 100-procentowego pakietu akcji PEC na rzecz PGNiG Termika. "Łączna cena za akcje PEC wynosi 190,4 mln zł, przy czym kwota 50 mln zł zostanie zapłacona dopiero po otrzymaniu przez PGNiG Termika potwierdzenia rozwiązania umów poręczenia, na podstawie których PEC udzielił poręczenia w celu zabezpieczenia roszczeń obligatariuszy, którzy objęli obligacje wyemitowane przez SEJ w ramach programu emisji obligacji z dnia 17 października 2013 r." - czytamy w komunikacie.

Środki pozyskane przez SEJ ze sprzedaży akcji PEC będą przeznaczone na realizację programu inwestycyjnego "Energetyka 2016", w szczególności na dokończenie budowy bloku fluidalnego w elektrociepłowni Zofiówka.

SEJ, którym również interesuje się PGNiG Termika, jest spółką zależną JSW. W jej skład wchodzą m.in. kopalniane elektrociepłownie oraz - do czwartkowej transakcji - Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Jastrzębiu Zdroju. Firma wytwarza energię elektryczną i ciepło dla potrzeb przemysłowych oraz dla mieszkańców Jastrzębia i okolic, produkuje też sprężone powietrze i chłód dla kopalń JSW; korzysta m.in. ze źródeł zasilanych metanem wydzielającym się ze złóż węgla. SEJ realizuje obecnie dużą inwestycję, jaką jest budowa nowego bloku fluidalnego o mocy 75 megawatów w EC Zofiówka.

Jak podała w czwartek JSW, w ramach transakcji z PGNiG Termika uregulowane zostały również długoterminowe warunki zakupu przez PEC ciepła od SEJ oraz węgla do celów energetycznych od JSW.

dw8cacd

Według prezesa PGNiG Piotra Woźniaka, czwartkowa transakcja zwiększa udziały grupy PGNIG w rynku ciepła systemowego, co jest zgodne z założeniami jej strategii. "Cieszę się, że PGNiG będzie miało w swojej grupie tak obiecującą spółkę, która wzmocni nasz segment ciepłowniczy. Realizując strategiczny cel zwiększania tej części naszej działalności, nadal będziemy poszukiwać interesujących nas aktywów po najlepszych cenach" - powiedział Woźniak.

"Akwizycja otwiera naszą działalność na zupełnie nowe rejony Polski. PEC Jastrzębie działa na bardzo perspektywicznych rynkach ciepła Górnego Śląska, w których widzimy potencjał wzrostu już w krótkim okresie" - uważa prezes PGNiG Termika Wojciech Dąbrowski.

Jastrzębski PEC prowadzi działalność w zakresie dystrybucji i wytwarzania ciepła na terenie gmin Jastrzębie-Zdrój, Czerwionka-Leszczyny, Knurów, Racibórz, Kuźnia Raciborska, Pawłowice, Rybnik, Wodzisław-Śląski i Żory. Ma 288 km sieci ciepłowniczych oraz 14 lokalnych ciepłowni, które wytwarzają 40 proc. ciepła sprzedanego przez PEC.

Sprzedaż części aktywów grupy JSW to część programu naprawczego dla spółki. Jak informował w połowie kwietnia w Sejmie wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, podmioty, które mają zaangażować się w te aktywa to Polskie Inwestycje Rozwojowe, Towarzystwo Finansowe Silesia, Agencja Rozwoju Przemysłu oraz właśnie spółka PGNIG Termika.

dw8cacd

Wiceminister podkreślił przy tym, że w większości spółek z grupy JSW, w które mają zaangażować się inni inwestorzy, firma zachowa dominujące pakiety. Wyjątkiem ma być właśnie PEC, jednak inwestorem w nim została spółka związana ze Skarbem Państwa (PGNiG Termika jest częścią grupy PGNIG), a tym samym Skarb Państwa zachowa kontrolę nad wszystkimi aktywami JSW. Dzięki zaangażowaniu inwestorów ma być możliwe pozyskanie w sumie ponad 1 mld zł środków dla JSW.

W marcu w Katowicach Tobiszowski mówił, że do czerwca tego roku JSW ustabilizuje swoją sytuację i sprosta wymogom porozumienia z bankami. Jego zdaniem budowana dla spółki konstrukcja naprawcza jest realna i spójna biznesowo. JSW, która specjalizuje się w produkcji węgla koksowego, dotyka trudna sytuacja sektora węgla kamiennego. Na początku 2015 r. w spółce wprowadzono program restrukturyzacji, zakładający m.in. zmniejszenie kosztów i poprawę efektywności.

dw8cacd

Podziel się opinią

Share
dw8cacd
dw8cacd