Spółki chemiczne w centrum uwagi
Dzisiejsze notowania na warszawskim parkiecie przebiegały bardzo stabilnie z niewielkimi wahaniami nieprzekraczającymi 20 pkt na indeksie WIG20. Nieznaczne poruszenie na rynku zapanowało o godzinie 11, kiedy to na rynek dotarła wiadomość, iż bank centralny Chin podwyższył stopę rezerw obowiązkowych dla banków o 50 pkt bazowych.
Ostatecznie warszawski indeks największych spółek spadł 0,76 proc., szeroki WIG stracił 0,40 proc., mWIG40 zanotował kosmetyczny wzrost 0,08 proc., natomiast indeks małych spółek sWIG80 był dzisiaj najsilniejszy i zyskał 1,09 proc. Wśród indeksów branżowych najlepiej zachowywały się spółki chemiczne (wzrost 8,10 proc.!) i spożywcze, najsłabiej wypadła dzisiaj natomiast branża telekomunikacyjna. Spółek, które zyskiwały na wartości, było 139 przy 193 tracących. Obroty na całym rynku osiągnęły poziom 1 mld zł.
Wśród spółek o największej kapitalizacji najlepiej radził sobie Lotos (+1,65 proc.), CEZ (+1,07 proc.), TVN (+0,79 proc). Traciły na wartości akcje PGE (-1,38 proc.). Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakazał przejęcia przez spółkę gdańskiej Energi, podając jako uzasadnienie ochronę ryku przed skutkami nadmiernej koncentracji. Zdaniem analityków to dobra informacja dla akcjonariuszy PGE, ponieważ efekty synergii byłyby znikome, a cena, którą przyszłoby zapłacić za Energę, niekoniecznie była atrakcyjna. To kolejna transakcja, która nie doszła do realizacji, ostatnio PGE nie udało się sprzedać Exatela. Traciły także akcje Telekomunikacji Polskiej (-3,50 proc.) po informacji o kontynuacji sporu z duńskim DPTG. TPSA ogłosiła, iż roszczenia ze strony duńskiej spółki nie wpłyną na politykę dotyczącą wypłaty dywidendy w tym roku.
Na szerokim rynku rewelacyjnie zachowywały się spółki z branży chemicznej Puławy (+10,71 proc.), Azoty Tarnów (+9,76 proc.), Police (+11,94 proc.), Ciech (+9,05 proc.) i Synthos (+5,71 proc.). W raporcie dotyczącym perspektyw polskiego rynku w 2011 roku to właśnie te spółki wymieniane są jako warte szczególnej uwagi przez inwestorów. Dobra koniunktura w branży chemicznej jest wywołana atrakcyjnymi wycenami rynkowymi, rosnącymi cenami kałczuku, produktów rolnych i większemu zapotrzebowaniu na nawozy mineralne. Analitycy DM BZWBK zwracają w opracowaniu uwagę na inne ciekawe spółki: ASSE, Sygnity, Eurocash, Famur, Agroton i PEP. Wsród dużych firm faworytami w bieżącycm roku są PKN, Lotos, KGHM, PKO BP i Getin.
Dzisiaj zadebiutowały na rynku New Connect akcje spółki M Development. Spółka prowadzi działalność w zakresie budownictwa mieszkaniowego na terenie miasta Łodzi i okolic. Spółka zamierza rozszerzyć inwestycje o inne lokalizacje, między innymi o Kraków. Akcje spółki na debiucie wzrosły o 32 proc., niestety na zamknięciu sytuacja przedstawiała się już dużo mniej atrakcynie, gdyż kurs tracił 12 proc.
Niewysokie obroty na dzisiejszej sesji i mała zmienność dowodzą, iż rynek obecnie jest w fazie konsolidacji. Indeks największych spółek cały czas znajduje się w średnio- i długoterminowym trendzie wzrostowym. Inwestorom sprzyja umacniający się złoty, który zwiększa rentowność polskich akcji liczoną w amerykańskich dolarach. Przy pozytywnym przebiegu wydarzeń na warszawskim parkiecie celem w najbliższeym czasie powinien być poziom 2850 pkt. Analitycy zwracają jednak uwagę na rynek amerykański, gdzie narasta prawdopodobieństwo w najbliższych tygodniach występienia korekty. Gdyby taka sytuacja miała miejsce, to dla indeksu największych polskich spółek istotną barierą wsparcia pozostaje poziom 2600 pkt.
Grzegorz Skrzyczyński
DM BZ WBK
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |